Autor Tema: Moj prvi u sezoni [Boudinotiana notha]  (Pročitano 620 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Moj prvi u sezoni [Boudinotiana notha]
« poslato: 26.Feb. 2013, 00:23:23 »
Kao da sam ga već imao ranije, ali ipak prepuštam stručnjacima ove grupe...
Danas, 25. februar, Subotica, u trenutku postavljanja oko 11:55 [sat foruma žuri oko 15 minuta!]
(Ako pažljivije pogledate radi se o dva primerka koji su leteli zajedno, dolazi proleće...)

« Poslednja izmena: 26.Feb. 2013, 22:28:10 božEnka.hric »

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Prvi u sezoni [Boudinotiana puella]
« Odgovor #1 poslato: 26.Feb. 2013, 00:59:51 »
.

Joži, ovo je jedna od ranih vrsta, Boudinotiana notha. Obično leti u februaru i martu. Njene gusenice se hrane topolom. Jesi li pokupio leptire? Mogao si da dobiješ oplođena jajašca. Seti se sledeći put kad vidiš leptire u paru da neko ima leptirodilište... Snaći ćemo se za dostavu.

Važi za sve. Skupljajte jajašca i gusenice, ima jedno leptirodilište, još uvek je prazno.

Da,  nisam odgovorila da li je prvi u sezoni, nije, skoro svake godine prve leptire slika M. Milenković. Ja sam takođe već videla dve vrste, Emmelina monodactyla i Agriopis marginaria, mužjaka, nažalost ženke su bez krila i teško ih je naći.
« Poslednja izmena: 26.Feb. 2013, 22:28:31 božEnka.hric »
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
Odg: Prvi u sezoni [Boudinotiana puella]
« Odgovor #2 poslato: 26.Feb. 2013, 01:20:03 »
da li je prvi u sezoni, nije
Ispravio sam naslov posta.

Znaš šta je interesantno, slikao sam onako na brzinu stajajući nasred prometne pruge - eto rizikujem život radi biologije :D a tek kući na fotki sam primetio da su bili par...
Svejedno ako sve bude kako treba sutra idem na isto mesto (s jednim kolegom ornitologom da gledamo galebove), probaću da pokupim.

Mislim da sam ovu vrstu slikao i prošlih godina, sad mi ovaj (iz zbirke) iskače kojeg sam sličnog slao ranije, da li se radi o istoj vrsti?

« Poslednja izmena: 26.Feb. 2013, 01:40:10 jozi »

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Moj prvi u sezoni [Boudinotiana notha]
« Odgovor #3 poslato: 26.Feb. 2013, 22:32:01 »
Vlo je moguće da se radi o istoj vrsti, ali mi nešto donja krila ne štimaju, možda su samo jako oštećena.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
Odg: Moj prvi u sezoni [Boudinotiana notha]
« Odgovor #4 poslato: 26.Feb. 2013, 23:35:31 »
Dve stvari: bili smo, ali nažalost je padala kiša. Tamo je ilegalno posečen drvored američke topole, čim malo prolepša idem i tražim primerke dalje.
Drugo: sad sam u istoj neprilici kao i obično, džaba pregledam stare datoteke i mejlove, ne nalazim ali sam 100% siguran da sam imao jednog od ranije i slao za butterflyserbia. A ovog sam ti malo olakšao ovim kolažem, tek tu se vidi da stvarno ne štima - potpuno suprotna šema:

Osim toga tu je ova svetla linija na rubu gornjih krila što sam obeležio strelicama da fali kod desnog primerka. Veličina inače odgovara, oko 1 cm oba