Autor Tema: mimezis - nađi me  (Pročitano 1448 puta)

ihi

• Leptir
mimezis - nađi me
« poslato: 22.Feb. 2013, 06:55:30 »
Još je stari dobri Aristotel u svojoj Poetici (ili O pesničkoj umetnosti) raspravljao o pojmu mimesis (mimikriji ili podražavanju), tvrdeći da umetnici pomoću mimesisa (mimeze) mogu izazvati jedno posebno stanje kog gledalaca (mislio je na pozorišne predstave), stanje pročišćenja iliti katarsu.
Ovaj čudesni mimesis koji srećemo u prirodi ima funkciju ne da izazove katarsu već da tog izvođača zaštiti od  neprijatelja. Sva četiri insekta koja sam snimio u Rožajama, i koje prikazujem, začikavala su se sa mnom, vičući: "Uja, pronađi me!"
01 Drepanopteryx phalaenoides
02 moljac - Caliptera thalictri
03 moljac - Gastropacha quercifolia
04 skakavac??

Slobodan Ivkovic

• Guseničica
  • **
Odg: mimezis - nađi me
« Odgovor #1 poslato: 22.Feb. 2013, 13:04:08 »
Skakavac je Oedipoda, ali da li je O. caerulescens  ili O. germanica ne znam, pošto se po nervaturi krila vidi da još nije adult, a ove dve vrste se razlikuju po boji drugog para krila (O. caerulescens = plava  ; O. germanica = crvena).
Pozdrav

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 22.Feb. 2013, 15:32:54 »
Hvala Slobodane.
Divna mimikrija.
Pozdrav

Slobodan Ivkovic

• Guseničica
  • **
« Odgovor #3 poslato: 22.Feb. 2013, 17:32:22 »
Nema na čemu, meni su još divniji zrikavci i skakavci koji žive u tropskim kišnim šumama, gde ih ne možete razlikovati od listova (ili grana) nekih biljaka.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 24.Feb. 2013, 10:36:33 »
Slobodane
Da li se te vrste zovu paličnjaci i ako nisu, šta su to paličnjaci.
Viđao sam insekte na slikama koji su nalik grani ili listu.
Uzgred, da li si iz Uzdina?
Pozdrav, Dejan

Slobodan Ivkovic

• Guseničica
  • **
« Odgovor #5 poslato: 24.Feb. 2013, 11:59:19 »
Ne, paličnjaci pripadaju drugom redu (Phasmatodea ili Phasmida), dok skakavci i zrikavci pripadaju redu Orthoptera. Ime Phasmatodea je izvedeno od grčke reči phasma što znači „fantom“, što se odnosi na njihov karakterističan izgled kojim podražavaju lišće i grančice, što ste vi već spomenuli. Kod nekih vrste je prisutna partenogeneza kao vid razmnožavanja, i tada se iz jaja razvijaju samo ženke. Uglavnom su tropski insekti, ali u Crnoj Gori takođe ima jedna vrsta, ne baš toliko atraktivna, ali se ipak vešto krije u travi, a to je Bacillus rossii. Prošle godine je  sa terena u Čanju doneta jedna ženka ove vrste koja je polegla preko 100 jaja, i sada već njeno potomstvo polaže jaja, tako da se veoma uspešno razmnožavaju. Da se nadovežem malo i na temu Najveća buba na svetu!, najduži insekt je upravo iz reda Phasmatodea, vrsta Phobaeticus chani čija dužina (sa ispruženim nogama) iznosi oko 55 cm.
Nisam iz Uzdina, iz Idvora sam, on je od Uzdina udaljen 20-ak km.
Pozdrav

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #6 poslato: 25.Feb. 2013, 17:52:02 »
Slobodan piše:
Citat
koji žive u tropskim kišnim šumama
Ja se naježim kad pročitam nešto takvo. 'Kišna šuma' je najbukvalniji prevod reči 'prašuma', pa ne vidim razloga što lepu i jasnu reč kod nas potiskuje bukvalan prevod kilavijeg naziva.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 25.Feb. 2013, 18:28:43 »
Eto i mene koji ću da tražim iglu u plastu sena (ili navlačim mak na konac, kako se već ono kaže :D). Mislim da je prašuma više generalan naziv a "kišna šuma" naziv određenog tropskog staništa (ne ulazeći u gramatički i pravopisni aspekt, za šta nisam autorizovan). Npr. i kod nas ima prašuma, ali nisu "kišne šume" (misli se na one šume gde zbog velikog isparavanja pada svakih sat vremena). Ipak, slažem se da je svaki napor da se koristi adekvatan naš izraz svakako poželjan, pa mislim da je Slobodanu bilo dovoljno da napiše u tropskim prašumama. Ja čak mislim da u pozadini stoji previše gledanja Discovery-ja na engleskom, dok smo mi odrasli na Opstanku (barem ja), gde smo sve to imali već servirano. Sad sam ja postupio kao Dragiša svaki dan samnom, korigovao sam ::)
« Poslednja izmena: 25.Feb. 2013, 18:36:41 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 25.Feb. 2013, 21:26:56 »
Da, kišne šume su, kako kaže Milan, stvarno nepotrebne, odnosno kilave ili da kažem netačne ukoliko zamenjuj imenicu prašuma. Ja sam s Milanom o tome raspravljao u jednoj šetnji po Kosmaju (koji nije prašuma, ali bogme u jednom delu upali smo u kupinjak, pa je delovalo kao da se krećemo kroz prašumu, ali ne i kišnu šumu). No, nadam se da već odomaćeni pojam kišne šume treba koristiti kao metaforu, ili kako Joži predlaže u slučaju da se misli baš na područje gde usled ogromne koncentracije vlage stalno kiša pada ili se naminjuje.
Joži je gledao stari dobri Opstanak koji je emitovala Redakcija školskog programa (čiji sam ja bio urednik, a sada to pominjem s nostalgijom), ali ko sad zna, možda je termin kišna šuma iscureo iz tih sjajnih emisija i poplavio srpski jezik.
U ovo dopisivanje i raspravu o jeziku upustio sam se jer se povela u okviru moje teme Mimezis - nađi me. Primerenije bi bilo da se o ovakvim stvarima raspravlja u Brbljaonici.
Pozdrav svima, Ibrahim

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #9 poslato: 25.Feb. 2013, 21:46:21 »
Primerenije bi bilo da se o ovakvim stvarima raspravlja u Brbljaonici.

Vrlo se pridružujem ovom predlogu. Administratori bi trebali deliti i na odgovarajuće mesto seliti teme u kojima se otišlo na drugu temu. Ovako ostane nedorečeno mnogo toga, jer ima ljudi koji ne žele da pišu van teme. Ima već dosta tema koje su "zagađene" i trebalo bi ih deliti. Isto važi i za spajanje tema, ne možemo uvek znati gde treba da smestimo neko pitanje, ali kad se već dogodi da se tema ponavlja, moderatori i admini treba da urade svoj posao. Isto tako ne pridržavamo se pravila da se menja naslov teme ako dobijemo identifikaciju. Ako nastavimo ovako imaćemo vrlo neuredan forum sa nepoznatim temama, sa mnogo ponovljenih tema i mnogo tema gde se raspravlja o svemu, a najmanje o onome šta piše u naslovu.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.