Autor Tema: Upomoć, predator, zapomaže pčela (Rhinacoris iracundus)  (Pročitano 870 puta)

ihi

• Leptir
Upomoć, predator, zapomaže pčela (Rhinacoris iracundus)
« poslato: 15.Feb. 2013, 08:58:55 »
U prirodi se srećemo s raznim pojavama i stvorovima. Najčešće ne znamo šta je to i ko je to (bar u mom slučaju). Suret sa ovim insektom, kojeg vam prikazujem, u početku mi je bio zanimljiv, a kada sam pročitao na Internetu da je u pitanju opasan predator, čak zbog svog otrova koji poseduje opasn i po čoveka, malo sam se štrecnuo.
U početku mi se činilo da ova buba i pčela borave na istom cvet, što nije rekost. Sretao sam i po 4-5 vrsta na istom domaćinu. Kasnije sam uvideo da su pčela i ova buba tu iz sasvim različitih pobuda.
« Poslednja izmena: 25.Feb. 2013, 00:36:18 Милош Поповић »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Upomoć, predator, zapomaže pčela
« Odgovor #1 poslato: 15.Feb. 2013, 12:16:37 »
Da, može da ubode ali samo ako ga čačkaš i hvataš, inače nije agresivna vrsta. Sina mog prijatelja koji sve voli da hvata po prirodi (od buba do zmija) ova buba je dva puta ubola. Reakcija i nije bila neka i kratko je trajala.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 15.Feb. 2013, 14:37:51 »
Dragiša,
je li me vi to navodite da probam snagu uboda/ujeda? A šta ako sin vašeg prijatelja ima neku moć (kao ono dete iz Surdulice koje privlači i lepi po sebi metalne i druge predmete) pa ja pođem stopama tog klinca i platim glavom. Ova buba ima neku čudnu rilicu poput alpinističkog cepina. A, bogme, u neznanju i neinformisanosti i ja štošta pipam. Kada dođe na red i to, pokazaću vam.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 15.Feb. 2013, 16:34:52 »
Jako zanimljiva priča
Gde je zastupljena ova vrsta i ima li je u našoj okolini?
Pozdrav, Dejan

Jelena Šeat

• Moderator
  • Lutka
« Odgovor #4 poslato: 16.Feb. 2013, 15:16:53 »
I mene je Rhynocoris ubo jednom dok sam ga hvatala i nije jako strašno.

Inače, vrsta se kad nas sreće relativno često, naseljava širi Mediteran i Srednju Aziju.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #5 poslato: 18.Feb. 2013, 11:15:58 »
.

Voli on da ručka i gusenice. Prošle godine sam jednu turu gusenica, kojih sam imala popriličan broj, tik pred ulutkavanje vratila u baštu na biljku hraniteljku neka dovrše preobražaj u "prirodi" a ne u mojoj kutiji. Već sutradan su se na toj biljci pojavili ovi "ajduci" a gusenica nigde, nadam se da su se barem neke uspele sakriti.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 18.Feb. 2013, 12:04:26 »
Hvala vam što ste me ohrabrili. Za neki mesec idem na njihovo stanište. Probaću da mu izložim neki deo svog tela, kažiprst najpre. A šta ako me bude jako bolelo. Doneću jednog da mi demonstrirate lakoću ujeda.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #7 poslato: 25.Feb. 2013, 00:35:16 »
Hm, pa meni nije baš bilo prijatno kad me je ubola... Sličan je bol kao kad vas cepne osa recimo...

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија