Autor Tema: Najveća buba na svetu!  (Pročitano 6583 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Najveća buba na svetu!
« poslato: 08.Feb. 2013, 11:42:21 »
Titanus giganteus je najveća buba na svetu (ako ne i najveći zglavkar). Najveći zabeleženi primjerak je bio dužine 16.7cm, više od nekih manjih odraslih čivava! Prikupljen je u Francuskoj Gvajani. Uprkos svoje impozantne veličine, velikih čeljusti, oštrih bodlji, sposobnosti da cvrči (pošto je reč o strižibubi) i mogućnosti leta, titanus-i su bezopasni za ljude. Oni žive povučeno, duboko u nekom od najtoplijih tropskim prašumama, gdje ogromna stabla od starosti neuznemiravano padaju na površinu zemlje, čime se hrane larve. Odrasli su aktivni samo nekoliko nedelja i većinu vremena provode u traženju partnera.

Kao i većini stanovnika prašuma, ovom veličanstvenom divu preti uništenje zbog intenzivne eksploatacije drveća za industriju i krčenja za potrebe poljoprivrede.

« Poslednja izmena: 22.Sep. 2015, 22:15:06 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

ihi

• Leptir
Odg: Najveća buba na svetu!
« Odgovor #1 poslato: 08.Feb. 2013, 17:19:45 »
Ni ove naše nisu loše. Ako ništa, brkovi su im bez premca. Nadam se da sam ih pravilno determinisao.
Prva je iz hrastove šume u Sremu (Bojčinska šuma).
Druga i detalj su iz crnogorično-bukove šume iz Rožaja.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 24.Feb. 2013, 10:37:44 »
Ova poruka mi je promakla.

Jeste. I mi konje za trku imamo. Ova vrsta je posebno markantna. samo ime govori kakva je, Carabus gigas

http://www.bioras.petnica.rs/vrsta.php?id=380

Zanimljiva je strizibuba iz Bojcinske sume. Na zalost, ovako sa slike se ne moze sa sigurnoscu odrediti tacno sta je. U prilogu saljem mali kljuc za odredjivanje vrsta roda Cerambyx koji se javljaju kod nas.

Ibrahime, molio bih vas da postavite jos neku sliku ili uvecane detalje glave, antena i vrha pokrilaca pa da pokusamo da odredimo ovaj primerak. Takodje bih molio da mi napisete bar godinu (ako se ne secate datuma) kada je buba fotografisana.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Slobodan Ivkovic

• Guseničica
  • **
« Odgovor #3 poslato: 24.Feb. 2013, 12:12:13 »
A da li je u Srbiji prisutna stenica iz familije Belostomatidae, pošto sam njih nalazio u Ulcinju i Čanju, a većeg insekta na našim prostorima do sada nisam video, čak je veća i od Carabus gigas-a, ako znači njega sam video u Tekijama 29.5.2011. godine.
Pozdrav

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 24.Feb. 2013, 17:12:45 »
Poštovani Gabore,

bubu iz Bojsčinske šume fotografisao sam u tri poze i sve tri vam šaljem. Da se razumemo, buba je bila mrtva pa sam je preturao po dlanu bez problema. Jedino sam se plašio da joj ne otpadnu noge. Možda će vam ovi uveličani snimci pomoći da je determinišete, o čemu ćete i mene izvestiti.
Pozdrav, Ibrahim

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #5 poslato: 24.Feb. 2013, 17:25:09 »
Hvala Ibrahime. Slike su pomogle.
Ovo je Cerambyx cerdo. Zanimljiv nalaz. EXIF podaci kazu da je slika fotografisana 5. septembra 2010.
Da li je to tacno? Jos samo to pa da unesem podatak u BioRas bazu.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 24.Feb. 2013, 20:22:55 »
Gabore,
datum je tačan. To je moj rođendan. Ja sam vam upisao taj datum ispod fotografija.
Pozdrav, Ibrahim

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #7 poslato: 25.Feb. 2013, 00:03:46 »
Ako mi je negde želja da odem još od detinjstva to je Južna amerika. Pa kad mi se ispuni želja poslaću vam podatke za BioRas  ;)

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија