Autor Tema: Šizofreni prilog [Silene viscosa, Rožaje CG i Pešter]  (Pročitano 1188 puta)

ihi

• Leptir
Šizofreni prilog [Silene viscosa, Rožaje CG i Pešter]
« poslato: 01.Feb. 2013, 07:06:18 »
Još od detinjstva primetio sam da po mojim zavičajnim livadama raste lepljivi karanfil (Viscaria viscosa) koji ima vrlo lepljivu stabljiku (izvinjavam se Dragiši što sam napisao stabljika a ne drška - nosač cveta) na koju se lepe razni insekti. Dovoljno je pogledati dršku lepljivog karanfila i na njoj ćemo primetiti razne leteće i puzeće stvorove. Osim toga primetićemo poprilično otkinutih brkova, nogu, pa i drugih delova tela. Jednom reči pravo cvetno razbojište. Biljka je vrlo rasprostranjena i to ne samo po krečnjačkim kamenjarima, kako piše u Guglu, već i po livadama različitih podloga.
No, šta će ovoj biljci insekti? Da li je ona "mesojed"? Da li joj fale belančevine i druge hranljive materije? Na Guglu o ovom nisam ništa našao, osim da je ona korisna za susedne biljke.
Da bih opravdao naslov ove teme (Šizofreni prilog), osim postavljenog pitanja o svrsi lova, pitam koja su ovo dva insekta predstavljena na mojim fotografijama, koji su platili glavom svoju radoznalost. Zbog njih sam mogao ovu raspravu prebaciti u rubriku Insekti, ili podeliti na dva dela - tamo i ovamo.
I za one koji prikupljaju podatke o vrstama, ovi insekti fotografisani su ne na crnogorskoj već na srpskoj teritoriji, na obodu Pešteri iza Gradine i Musine jame. Imam orijentire a ne i koordinate. Ako su potrebni još neki podaci, potražite.
Pozdrav, Ibrahim
« Poslednja izmena: 04.Jun. 2013, 17:17:32 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Šizofreni prilog
« Odgovor #1 poslato: 01.Feb. 2013, 07:45:38 »
Stabljika i drška cveta/cvasti nije isto. Stablo može biti podzemno ili nadzemno a mnoge biljke uopšte nemaju nadzemno stablo. Pojedinačni cvetovi obično imaju dršku a mnogi i nemaju pa su "sedeći". Cvast je grupa cvetova i po načinu rasporeda samih cvetova može biti cimozna, racemozna, glavičasta... Kod biljaka koje nemaju nadzemno stablo a imaju puno cvetova grupisanih u glavičastu cvast (npr. maslačak, "žuti cvet" je ustvari cvast sastavljena od velikog broja cvetova), "stabljika" koja drži cvast zove se drška ili latinski skapus. Naravno, anatomija stabljike i drške je potpuno različita.

Mnoge vrste biljaka imaju žlezdane ćelije (unutra ili na površini) koje sekret koji proizvode izlučuju ili zadržavaju u sebi. Po hemijskom sastavu i nameni ovi sekreti su veoma raznovrsni. Često biljke kao što je ova imaju žlezde po površini čiji lepljivi sekret ne služi da privuče i uhvati insekte već da ih otera.

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 01.Feb. 2013, 08:27:23 »
Dragiša, hvala za "žlezdane ćelije". Pitao sam se kako ova biljka iz ulovljenog insekta izvlači hranljive materije kad taj insekt stoji na nogama.
A što se tiče stabljike/drške, cveta/cvasti, neka ostane kako vi kažete. To je vaša struka. Žao mi je što na ovo pitanje niste odgovorli kada sam vam u temi Maslačak fasciculare izneo slučaj sa stručnom terminologijom koja se odnosi na gljive, konkretno na dršku. Usput da napomenem da je ovu imenicu prvi put upotrebio botaničar Nikola Ranojević početkom XX veka kada je pisao o gljivama.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 05.Feb. 2013, 18:54:01 »
Tvrdokrilac na slici 02 Insekt i Viscaria viscosa 1 .JPG je Cantharis rustica.
Ostalo ne znam.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 05.Feb. 2013, 20:39:16 »
Hvala Gabore,
i izvinite što sam vas prozvao. Eto, ispalo je prosto. Cantharus rustica.

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Šizofreni prilog [Silene viscosa, Rožaje CG]
« Odgovor #5 poslato: 04.Jun. 2013, 17:15:34 »
Podatak za lepljivi karanfil uneo u BioRas pod "Gradina" Pešter. :)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Šizofreni prilog [Silene viscosa, Rožaje CG i Pešter]
« Odgovor #6 poslato: 19.Maj. 2016, 20:12:58 »
Nakon više od 120 dana (i još više) pronađoh katastrofalnu grešku i to sasvim slučajno. Na belu biljku – pravu Silene viscosa – naišli smo tokom proučavanja Banatske ravnice. Na slikama koje je Ibrahim priložio i za koje je predložio naziv nalazi se vrsta sličnog imena i takođe lepljiva ali drugačije boje: Silene atropurpurea. Ova je više gorska, a prava viscosa je ravničarska vrsta bele boje cvetova. Kod atropurpurea cvet je svetlo do tamno purpuran. Ne znam kako mi je ovo prošlo, sećam se čak posta Dejana Rankovića o ovoj biljci, gde ju je detaljno predstavio. No ona nije zaštićene zakonom, dok je viscosa dragoceni botanički element rezervata "Pašnjaci velike droplje" zbog kojeg je i područje ušlo u IPA (Important Plant Areas).

Sve sam proverio i na osnovu Pravilnika o zaštićenim vrstama Srbije - Prilog 2, izvinjavam se svima zbog ove pogrešne identifikacije, do koje je došlo žurbom i nemarom, no ovo je takođe deo procesa i ulazi u "dosije" identifikovanja...

Ispravno je sada i ovde:
http://www.bioras.petnica.rs/vrsta.php?id=24974

-Jožef