Autor Tema: Stenopelmus rufinasus - novi stranac u nasoj fauni  (Pročitano 914 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Stenopelmus rufinasus - novi stranac u nasoj fauni
« poslato: 29.Jan. 2013, 18:19:39 »
Da vas upoznam sa novim strancem u nasoj fauni. Rec je o jednom sitnom rilasu (oko 2mm) koji se zove Stenopelmus rufinasus. Evo i slike.

Osim sto je stranac zasto je zanimljiv. Pa pre svega sto je vezan za jednu vrstu invazivne vodene paparati - Azolla (A. filiculoides i/ili A. caroliniana). Ako ste isli po Vojvodini sigurno ste je videli. Mestimicno je tako namnozila da u potpunosti pokriva vodeno ogledalo.

Elem, ovaj malisa, koji potice sa Floride, hrani se Azollom, i rasirio se po celom svetu, sto slucajno (Evropa) sto namerno (Juzna Afrika). Kod nas ju je u javnosti obznanila prosle godine moja draga koleginica Snezana Pesic, na osnovu nalaza Mihajla iz Zasavice iz 2007 godine. I ja sam je prosle godine nasao na par lokaliteta. Zanimljivo je da sam sredjujuci zbirku nasao jedan preparirani primerak koji sam dobio od kolege Istvana Hama (ornitolog) koji mi je doneo nekoliko tvrdokrilaca koje je jos 88 godina prikupio u gnezdu orla belorepana na Kopackom ritu. U Evropi se za ovu vrstu zna od pocetka osamdesetih ali ja tada nisam imao nikavu literaturu (internet tada jos nije bio ni u planu) pa nisam umeo da odredim vrstu i u zbirci mi je buba stajala preko dvadeset godina! S obzirom na velicinu bube pitam se da li ce i kako kontrolisati bujanje Azolle. Nesto sumnjam. Jos jedan uljez za kojeg se samo nadam da nece napraviti vece stete.
« Poslednja izmena: 29.Jan. 2013, 18:25:22 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Stenopelmus rufinasus - novi stranac u nasoj fauni
« Odgovor #1 poslato: 29.Jan. 2013, 18:40:23 »

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 29.Jan. 2013, 18:52:00 »
svaka cast. Ovaj nalaz nisam imao u bioras-u
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 30.Jan. 2013, 10:19:25 »
Gabore, možeš li da pohraniš te podatke o Azoli na Portal?

Uvedimo ih kao filiculoides, mada će to vremenom neko dovesti u pitanje, zbog sledećeg:
Tri vrste koje su se pojavile u Evropi su toliko slične da se ne zna tačno ni koliko ih ima. Najčešće se govori o dve koje su stigle u Karpatski basen: Azolla mexicana PRESL. i Azolla filiculoides LAM. Skoro sigurno su obe stigle i do nas, no iz navedenih razloga stručnjaci za invazivne vrste kažu da je najpravilnije govoriti o sekciji Azolla, jer ih je skoro nemoguće razlikovati.

Inače radi se o interesantnoj subtropskoj vrsti koja se prilagođava našim uslovima (originalno je termofilna, ali utvrđeno je da može da prezimi vegetativno ispod leda itd.). Kako trenutno stvari izgledaju Azola ne predstavlja pretnju za naša jezera i ribnjake jer nemože da se nastani u vodi koja talasa. Ali problem je kod najosetljivijih barskih ekosistema, gde može da prouzrokuje "prevrtanje vode" i ubrzava eutrofikaciju (zaklanja svetlost, nestaje kiseonika, umiru ribe). U Panonskoj niziji (van Vojvodine) za sada je nađena samo na desetak lokacija – ono što zabrinjava da u kompletnom Dunavskom slivu.

Pošto se insekt iz posta hrani Azolom, u Mađarskoj razmišljaju da ga zajedno sa drugom vrstom Pseudolampsis guttata GYLLENHAL (iz Argentine) koriste kao biološko sredstvo suzbijanja Azole.

Uz to, ima još jedna alohtona vrsta koju bi trebalo pratiti a koja se javlja u asocijaciji sa Azolom: Lemna minuta KUNTH
Za razlikovanje sam prikačio sliku (A - minor, B - minuta).

E sad, kako su ove američke vrste dospele u Evropu? Da li da krivimo akvariste i baštenska jezera ne znam, ali svakako su "imali svoj udeo"...
« Poslednja izmena: 30.Jan. 2013, 10:44:22 jozi »