Autor Tema: Rožajske solitarne ose (CG)  (Pročitano 8631 puta)

ihi

• Leptir
Rožajske solitarne ose (CG)
« poslato: 20.Jan. 2013, 07:21:06 »
Prvi put sam prošle godine (2012) za svojih skoro 70 godina života video drukčija gnezda osa od onih uobičajenih papirnatih (ravnih, sferičnih itd).
Priču o ovim osama želeo bih da ispričam i dokumentujem sa 9 sličica.
Jednog dana, moj brat koji je pomalo i pčelar, čije su košnice nalaze u zaseoku sela Grahovača kod Rožaja, pozvao me je da mi pokaže nešto neobično što se pojavilo ispod poklopca košnice tzv. rutovke. Kada sam otišao da vidim, odjednom mi se javila slika iz istorijske i arheološke literature u kojoj je opisivano da su stari narodi, naročito Grci, prevozili malsinovo ulje brodovima u amforama šiljatih vrhova koje su zabadali u peskom prekriveno dno broda da se amfore ne preture i uplje ne prospe. Imao sam utisak da posmatram tu scenu (sl. 01 i sl. 02). Potražio sam od brata metar da izmerim visinu meni nepoznatih tvorevina (sl. 03). Kada sam pokušao dauzmem nekoliko "amforica" osetio sam da su one bile dobro zalepljene za zid košnice, a i međusobno, pa se nekolio zalomilo pri čemu su se ukazale lutke (sl. 04 i 05). Postalo mi je jasno da je to leglo nekog insekta. Ali kojeg? Tuda u tom trenutku nikakav "roditelj" ili "graditelj" ovih neobičnih kapsula nije se muvao. Odlučio sam da nekoliko otkinutih amforica odnesem do kuće, da ih stavim u teglu (izbušenog poklopca) i unesem u neku mračnu prostoriju i da čekam rezultat. Jednu zalomljenu amforicu stavio sam pored ljuske pistaća da uporedim debljinu zidova (sl. 06).
Nakon 21. dana, rodio se rezultat (07). Po tegli su nervozno, tražeći izlaz, letele dve mlade osice. Da ali koje vrste? Sada se rodilo pitanje koje nadilazi moja znanja. Na Internetu sam našao neku sličnu, ili baš nju, pod nazivom roda Eumenes (sl. 8).
Jednu osu morao sam da ubijem da me ne bi pečila (ako uopšte ubadaju) da bih je valjano fotografisao, zbog čega mi je i danas, dok ovo pišem, nelagodno. Pincetama sam pokušao da joj zgnječim glavu, no ona je bila izuzetno tvrda, kao da sam stiskao zrno peska. Kada sam joj odstranio glavu, telo je nastavilo da se kreće, da se penje po ivici poklopca itd. Ovo beležim da vam dočaram o kakvom se žilavom organizmu radi (sl. 9).
Naravno, zapanjujuća je količina materijala (50-tak) amforica koje je jedna ili više sićušnih osa odnekuda donela. Pitam se koliko je bilo naleta, kako kažu za avione kada gase požar i sl. od rudnika do ogajališta? Drugo, na internetu nisam našao ovaj oblik amfora već trbušaste. Zidanje, kako pokazuje fotografija, nije bilo jednostavno dodavanje materijala već u obliku spirale (što je vrlo zanimljiv postupak gradnje). Poklopci na vrhu amforica su ravni i lepo položeni. Sve u svemu, majstori, svaka čast!
U amforicama nisam primetio nikakve mrtve pauke ili neku drugu hranu za tek izlegle mladunce. Pročitao sam na Internetu da zarobljene jedinke pojedu ili proglođu poklopac kojim je zatvorena njihova kapsula.
Eto, dugačkoj priči je došao kraj, pozdrav, Ibrahim
« Poslednja izmena: 08.Sep. 2015, 08:57:37 ihi »

ihi

• Leptir
Odg: Rožajske solitarne ose
« Odgovor #1 poslato: 20.Jan. 2013, 07:23:10 »
nastavak

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 20.Jan. 2013, 07:24:11 »
nastavak

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 20.Jan. 2013, 12:54:04 »
Zanimljiva reportaža
Koliko znam nisu agresivne pa ih se ne treba bojati previše.
Ja sam kod mene slikao solitarne ose i njihova gnezda ali
drugačijeg oblika i ona su bila "višećelijska".
Valjda će naši insektolozi dati sud ::)
Pozdrav, Dejan

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 20.Jan. 2013, 14:09:52 »
Da Dejane, video sam u obom bloku (ne znam kako se ova poglavlja ili blokovi u Forumu stručno zovu) priču o Novosadskim solitarnim osama pa sam po tom ugledu svoje malo istraživanje nazvao Rožajske solitarne ose. Inače, ovaj pridev solitarne prvi put čujem. Možda se odnosi na solitarija - usamljena, sama, pojedinačna.
I hvala ti, ti si prvi koji svako moje javljanje ohrabri, no bojim se da i tebi ne dosadim. Šta da radim kad mi iz kompjutera na sve strane cure razne sličice i pričice.
Mnogo pozdrava, Ibrahim

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #5 poslato: 20.Jan. 2013, 14:17:27 »
Za početak vas upućujem na ranije započetu temu o solitarnim osama iz roda Sceliphron koje sam zatekao u Novom Sadu.
Za vašu bih mogao reći da je Sceliphron deforme, jedna od tri alohtone i potencijalno invazivne vrste iz ovog roda u Evropi. Potiče iz Azije, kao i veoma slična vrsta S. curvatum. Još uvek nije registrovana u Srbiji, ali jeste na Balkanu, i to samo u Crnoj Gori, na jednoj lokaciji (detaljnije ovde: http://www.eds.org.rs/aes/Vol16/08%20AES%2016%20Cetkovic%20et%20al.pdf).

Napominjem pritom da na internetu nisam našao karakteristike na osnovu kojih se mogu razlikovati S. curvatum i S. deforme (autor gore navedenog rada navodi da je u pripremi i rad na ovu temu). Međutim, uspeo sam da pronađem nekoliko fotografija S. deforme i uporedim ih sa S.curvatum. Jasno je vidljiva prisutna žuta pruga na bokovima grudi, iza osnove krila:
S. curvatum
S. deforme
Uz to bi se uslovno moglo reći da su kod S. deforme žute šare na segmentima abdomena znatno intenzivnije.
« Poslednja izmena: 20.Jan. 2013, 14:22:08 Saša Rajkov »

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #6 poslato: 20.Jan. 2013, 14:21:30 »
Termin "solitarne" znači da ne postoje nikakve interakcije između larvi i odraslih, za razliku od "socijalnih" osa.

I samo da napomenem - jako mi je drago što se ova tema razvija. :) Ibrahime, hvala na ovoj poslastici :D

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #7 poslato: 20.Jan. 2013, 16:49:03 »
Prenosim deo prepiske sa kolegom Cetkovicem koji je pogledao slike i napisao sledece:
"Da, zanimljivo. U pitanju je skoro sigurno S. curvatum, mada slike nisu dovoljno dobre, teoretski bi mogla biti i S. deforme (što je zanimljivije, ali malo verovatno). Probaću kasnije da se ulogujem i komentarišem, nadam se da je sačuvan primerak.
...
"
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

ihi

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 20.Jan. 2013, 19:10:48 »
Hvala Saši i Gaboru na pokazanom interesovanju za moje graditelje vavilonskih kula. I gospodinu Cvetkoviću. Takođe hvala Saši za tumačenje pojma solitarne. Ja sam jezikoslovac pa me te stvari iz jezika interesuju do etimologije.
Pozdrav, Ibrahim

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 20.Jan. 2013, 19:12:10 »
Pardon, hvala Ćetkoviću.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #10 poslato: 21.Jan. 2013, 16:32:02 »
Saša
Da li svaka vrsta u rodu Sceliphron gradi drugačija gnezda?
Ova Ibrahimova su pojedinačna, a gnezda koja ja viđam su
višećelijska i oblika su nepravilne polulopte, zalepljena za
zid.
Kada smo već kod ove teme moram nešto zanimljivo reći u
vezi blata koje ove ose koriste za izgradnju gnezda.
Naime, slučajno sam našao podatak da se ovo blato istuca
u avanu, proseje, i upakuje u posudu radi lečenja kožnih problema.

Takav prah mikronskih čestica(mud dauber nest)se upotrebljava da bebama
smanji ojed ili osip oko predela gde idu pelene.
Ovo je objavljeno na nekom američkom sajtu za alternativno
lečenje sa prirodnim preparatima(indijanski recept).
Prah sam veoma lako pripremio ali ga još nisam primenio,
deca su mi velika, verovatno da leči neke ekceme i ojede.
Ovo može biti lep primer upotrebe prirodnog sredstva u
slučajevima preživljavanja u prirodi.
U poslednje vreme sam u tom fazonu pa sam palim vatru
na različite načine i sa različim sredstvima, izrada predmeta
od drveta, čvorovi, i sto drugih stvari.
Pozdrav od Dejana
« Poslednja izmena: 21.Jan. 2013, 16:37:04 Дејан Ранковић »

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
« Odgovor #11 poslato: 21.Jan. 2013, 18:31:47 »
Dejane,

Baš sam bacio ponovo pogled na ono koje si ti priložio u prethodnoj temi, i boja materijala od kog je izgrađeno je drugačija, uz oblik - kućice su gotovo potpuno spojene.
Evo kako npr. može da izgleda gnezdo S. caementarium poreklom iz Severne Amerike.

Svakako da u nekoj meri oblik i boja gnezda zavise od lokacije i raspoloživog izvora materijala, tj. blata, za različite populacije iste vrste.
Za sada sam uspeo da nađem da je i ponašanje tokom samog procesa sakupljanja blata i pravljenja "kuglica" (ekvivalent cigle :) ), dakle i pre same konstrukcije, različito između nekih vrsta ovog roda.
Što se forme gnezda različitih vrsta tiče, nisam još uspeo da "pročačkam" ništa više osim fotografija, ali pokušaću možda opet kasnije.

Naravno, zapanjujuća je količina materijala (50-tak) amforica koje je jedna ili više sićušnih osa odnekuda donela. Pitam se koliko je bilo naleta, kako kažu za avione kada gase požar i sl. od rudnika do ogajališta? Drugo, na internetu nisam našao ovaj oblik amfora već trbušaste. Zidanje, kako pokazuje fotografija, nije bilo jednostavno dodavanje materijala već u obliku spirale (što je vrlo zanimljiv postupak gradnje). Poklopci na vrhu amforica su ravni i lepo položeni. Sve u svemu, majstori, svaka čast!

Nađoh i ovaj podatak - za jednu ćeliju je potrebno nekih 40-tak tovara, odn. kuglica blata...  ::)

ihi

• Leptir
« Odgovor #12 poslato: 21.Jan. 2013, 19:47:17 »
Dejane i Saša,
sve mi je ovo zanimljivo o čemu raspravljate. Vi Saša imate lepe odgovore koji zadovoljavaju moju radoznalost, a vi Dejane imate praktične ideje o upotrebi materijala iz prirode. Sećam se da ste za one moje duple-troduple maslačke kazali da su možda "pogurani" bačenim viškovima gljiva. Ako bi gljive bile inicijatori
takvog raskošnog rasta, hajde da to patentiramo.

Mnogo pozdrava obojici,
Ibrahim

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #13 poslato: 21.Jan. 2013, 20:38:35 »
Iste kolonije od blata sam i ja našao na tavanu u dva navrata. Ove moje su spojene u jedno kao što reče Dejan, otprilike ovako izgledaju: gnezdo Sceliphron sp.
Negde sam ih sklonio a imam i slike, pišem da ne bih zaboravio da postavim... ako ne nađem nacrtaću 8)
« Poslednja izmena: 21.Jan. 2013, 20:46:02 jozi »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #14 poslato: 21.Jan. 2013, 21:53:09 »
Ja imam slična gnezda ove godine u prozoru moje kuće. Kao klinac se sećam da sam otvarao jedno i da je bilo puno paukova. Pretpostavljam da su ove vaše već pojele sve paukeve jer su već bile u stadijumu lutke, pa zato nema ničega u njihovim kućicama.

Zanimljiva tema, samo nastavite :)

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #15 poslato: 21.Jan. 2013, 22:13:53 »
.

Miloše u pravu si, mi smo jedne davne godine imali ovakvu osu, kad je napravila kućicu unosila je u nju paukove, i zatvarala je, zatim pravila novu kućicu. Kada je polagala jajašca ne znam, verovatno pre zatvaranja kućice.
Pitanje je da li sve ovakve ose hrane svoje mlade sa pukovima, ili ima i onih sa drugačijim izborom hrane.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #16 poslato: 21.Jan. 2013, 23:50:36 »
Koliko se sećam, mogu se hraniti neke i gusenicama, mada većinski su im pauci na meniju.

PS. Našao sam jednu sliku koja može biti neka osa. Šta mislite? U pitanju su neke kućice napravljene u drvetu.
« Poslednja izmena: 21.Jan. 2013, 23:54:54 Милош Поповић »

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #17 poslato: 22.Jan. 2013, 01:08:39 »
Ose nismo odavno proučavali a sad - napravile lavinu. Pogledaljte stršljena kojeg sam slikao neki dan: http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,909.0.html
« Poslednja izmena: 22.Jan. 2013, 01:33:53 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #18 poslato: 23.Jan. 2013, 07:41:52 »
Da prvo kažem da sam se bio samoukinuo verujući u reči. Naime, isprobavao sam na Forumu razne funkcije pa sam došao i do funkcije Odjavi se, verujući da je to u značenju napusti Forum a ne izvrši samoubistvo. Naziv ove funkcije je vrlo neprecizan. Moralo bi da stoji Brisanje iz Foruma ili tome slično. Zahvaljujući administratoru Milošu, oživeo sam. I nastavljamo.
Setio sam se izjave velikog boksera Kasijusa Kleja (Muhameda Alija) koji je kazao: Letim kao leptir, a ujedam kao osa. Naravno, po ringu. Evo ja Forumu nudim nove ose:
01 Fotografisana na 1300-1400 mnv.
02 Fotografisana na staklu moje rodne kuće. Liči mi na Sceliphrona, ako je uopšte osa.
03 Ova je slikana u Bojčinskoj šumi, Srem. Bila je mrtva i već su je napale po glavi neke gljivice, šta li je?
04 Osa na divljim trešnjama koje sam sušio za zimske čajeve. Pročitao sam negde da pojedine ose ujesen kada nestane sokova i nektara, rado idu na meso. Zapravo, njima su prvi obroci u životu bili mesni pa se taj atavizam sačuvao.
05 Osa na zidu. Možda je ista kao i ove sa slike 04
06 Osa i buba na nmv oko 1500.

I kada sam počeo ovo novo javljanje pričom o smislu pojedinih reči, završiću u tom stilu.
Kada sam u prošlom pismu odgovarao, zapravo zahvaljivao na determinaciji mojih Sceliphron osa, pogrešno sam napisao da zahvaljujem Aleksandu Cvetkoviću, a kasnije sam primetio da je gospodin Aleksandar Ćetković. No, kada je sve bilo gotovo, a ja izgubio vezu sa Forumom, postalo mi je jasno da je to zapravo jedno te isto prezime ali u dva izgovora. Naime, Crnogorci imaju lično ime Ćetko, a to je Cvetko. Prezime Cvetković je Ćetković. Dakle, reč je o nečemu istom ali malo dugačijem.
Pozdrav, Ibrahim

ihi

• Leptir
« Odgovor #19 poslato: 23.Jan. 2013, 07:44:01 »
nove slike