Autor Tema: I mi konja za ...  (Pročitano 2650 puta)

ihi

• Leptir
I mi konja za ...
« poslato: 11.Jan. 2013, 08:42:37 »
Priključujem Boženkinoj ergeli moje konjiće fotografisane na nadmorskoj visini od 1000 do 1500 metara.

ihi

• Leptir
Odg: I mi konja za ...
« Odgovor #1 poslato: 11.Jan. 2013, 08:44:41 »
nastavak konja

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #2 poslato: 11.Jan. 2013, 13:50:42 »
Sjajno! Hvala na ovoj poslastici!  :D

Za početak, vrste su među ne tako uobičajenim i za to svaka pohvala.
Među konjima ima jedan zalutali lav, tačnije mravlji lav - insekt iz reda Neuroptera (mrežokrilci, kao što je npr. ova česta vrsta, Chrysopa perla), porodici Myrmeleontidae (mravlji lavovi). Po izgledu se od "konja" razlikuju po dugim, golim okom vidljivim antenama (kod vilinskih konjica su veoma sitne, jedva vidljive) i veoma slabom letu. Njihov životni ciklus je u potpunosti drugačiji - larve se zakopavaju u pesak, praveći levkasta udubljenja, odn. klopke u koje upada plen.

Na prve dve fotografije se nalazi Aeshna cyanea (pretpostavljam da su se nazivi izmešali prilikom preimenovanja), i to ženka. Naseljava često veoma male bare (površine i samo jednog kvadratnog metra i manje, a ženke su viđene i kako polažu jaja u gumene čizme, tankove za kompostiranje, burad i sl.), pri čemu vodena površina treba biti prilično zasenčena, manje-više natkrivena šumskim krošnjama.

Izrazito velik, prugasti crno-žuti vilinski konjic na nekoliko fotografija ovde je Cordulegaster. Vrste ovog roda naseljavaju male šumske brdske i planinske potoke i izvorišta, a u nekim slučajevima mogu se naći i u gornjem toku manjih reka. Kod nas je od nedavno, pored vrsta C. bidentata i C. heros (koje su česta pojava na opisanim staništima), registrovano i prisustvo C. insignis (južnije rasprostranjena vrsta). Ženke C. heros, ili "balkanskog potočara", mogu da budu i do 10cm duge i time stiču status najvećeg evropskog vilinskog konjica.
Nažalost, bez pogleda na abdomen sa strane, nisam u mogućnosti da tvrdim bilo šta po pitanju vrste.

Poslednja u nizu fotografija jeste Sympetrum, ali ne vema česta i "obična" vrsta kao što je S. sanguineum, već meni veoma mila S. flaveolum (u ovom slučaju ženka), i ovu vrstu sam tek letos imao prillike da vidim uživo. :) Javlja se u plitkim vodama sa obilnom vegetacijom - u Vojvodini su to npr. jezera Rusanda i Okanj bara, ali takođe i na visokim planinama. Ako se ne varam, ima ga npr. i na Vlasinskom jezeru, a viđao sam fotografije ove vrste i sa Durmitora. Karakteristika koja je izdvaja u odnosu na druge Sympetrum-e, jeste veoma ekstenzivna žuta šara na zadnjem paru krila, zajedno sa crnom kontinuiranom prugom duž abdomena kod ženke. Ovakvu prugu, ali sa daleko manjom žutom šarom na zadnjem paru krila, i donjim delom očiju upečatljivo plave boje, imaju jedino još ženke Sympetrum fonscolombii.

Nadmorska visina može indirektno uticati na sastav vrsta vilinskih konjica koje se javljaju, i to preko raspoloživih staništa. Svakako je jasno da se određeni tipovi vodenih staništa, kao npr. sfagnumske tresave, u Srbiji javljaju samo na velikim nadmorskim visinama. Stoga se i vrste Odonata koje su za njih specijalizovane, javljaju prvenstveno  u visokoplaninskom području. Međutim, ono što treba naglasiti jeste da su odrasle, leteće jedinke (posebno podreda Anisoptera, odnosno vilinski konjici u užem smislu, kojem pripada većina ovde priloženih) sposobne da pređu velike razdaljine (pa i stotine i u nekim slučajevima - hiljade kilometara) i često se stoga mogu naći nezavisno od prisutnih vodenih staništa i nadmorske visine. Uz to, mnoge vrste naseljavaju različite tipove akvatičnih staništa na velikom rasponu nadmorskih visina (kao što je slučaj sa vrstama Aeshna cyanea, Sympetrum flaveolum, Lestes sponsa i L. dryas, pa čak i C. bidentata i u nekoj meri i Cordulegaster heros).

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #3 poslato: 11.Jan. 2013, 13:57:45 »
Promače mi nesrećnik iz podreda Zygoptera (vretenca, device) sa četvrte po redu fotografije.
U pitanju je ženka iz roda Lestes, tipovao bih na L. dryas (druga opcija je Lestes sponsa, ove dve vrste su veoma slične). Za razliku od ostalih vretenaca, vrste ovog roda drže krila raširena pod uglom od približno 45 stepeni pri mirovanju, a ne sklopljena iznad tela, što se može videti na slici.
Većina vrsta iz roda je metalik zelene boje, dok mužjaci kasnije dobijaju i mat plavi "nalep" na pojedinim delovima tela, što ih čini vizuelno veoma lepim predstavnicima Odonata kod nas.

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 11.Jan. 2013, 14:21:40 »
O, joj, Saša, svašta sam poturio.
Hvala na stručnom odgovoru. Tek sada vidim da nije bilo uzalud moje fotografisanje. Možda ću još jednom zamolit da mi navedete broj moje fotografije na kojoj je mravlji lav. Do nedavno sam mislio da je Osmylus fulvicephalum, čije fotografije posedujem, mravlji lav.
Mnogo pozdrava, Ibrahim

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #5 poslato: 11.Jan. 2013, 15:41:07 »
Fotografisanje konjica uzalud? :D Jezik pregrizli. ;)  ::) (a još i ako je iz više od jednog ugla ;D)

Mravlji lav je na fotografiji pod rednim brojem 5.

E, sad bih vas zamolio da uz vašu dozvolu postavim fotografije A. cyanea (br. 1) i Sympetrum flaveolum (br. 7) na Portal o biodiverzitetu.
A ukoliko su fotografisane u Srbiji, rado bih uneo i podatke o nalazima u bazu na Portalu, uz datum i približne lokacije ukoliko su vam poznate.
« Poslednja izmena: 11.Jan. 2013, 15:49:51 Saša Rajkov »

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 11.Jan. 2013, 16:48:32 »
Saša,

nedavno sam negde u nekoj rubrici kazao da ustupam svoje fotografije za razne portale, no, nažalost moji nalazi su uglavnom iz mog rodnog mesta - Rožaja u Crnoj Gori zbog čega se ne mogu uneti podaci o nalazu, ali se zato mogu preuzeti fotografije da pokriju one slabije, ili ona prazna mesta ako se zna za neku vrstu da postoji na teritoriji Srbije a ne posedujete se njena fotografija. Recimo, gljiva Agaricus campestris sa rožajskih livada ista je kao i sa Divčibara. Dakle, ukoliko vam je potrebna fotografije određenih vrsta (kao u ovom slučaju o čemu me izveštavate) uzmite. Mogu vam ih poslati na vaš e-mail i u većoj rezoluciji, pa i u originalu.
Pozdrav, Ibrahim

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 11.Jan. 2013, 19:54:30 »
Odbegli konjic
Izvinjavam se Saši i ostalim koji su posećivali moje viline konjice što se javljam još jednim, ako je uopšte konjic, kojeg sam naknadno ponašao sakrivenog u granju smreke i kojeg sam deterinisao kao Calopterix virgo.

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #8 poslato: 11.Jan. 2013, 23:17:22 »
Jeste konjic, podred Zygoptera (odnosno vretenca, ili device kako vam je zgodnije). Pripada jednoj evolutivno starijoj familiji Calopterygidae, i ispravno je determinisan.
Mužjaci dve vrste na području Balkana i šire, Calopteryx virgo i C. splendens imaju upečatljivo obojena krila metalik plavom bojom.
Obe vrste u larvenom stupnju naseljavaju dobro aerisane, tekuće vode - potoke i reke.

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 12.Jan. 2013, 06:10:04 »
Hvala Saša na objašnjenu i podršci.
Ibrahim

ihi

• Leptir
« Odgovor #10 poslato: 28.Jun. 2014, 20:49:06 »
Danas sam fotografisao pored planiinskog potoka vrstu Calopteryx virgo, vrstu već prezentovanu u davnom javljanju na ovom postu. Ove fotografije su bolje i jasnije od ranije. I imam pitanje za Sašu: šta je ovo  braon u korenu  krila? Da to nije neka bolest?