Autor Tema: Amateri : biolozi = 100:1  (Pročitano 3069 puta)

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Amateri : biolozi = 100:1
« poslato: 09.Jan. 2013, 23:21:05 »
Da ne bi u izvornoj temi otišli u offtopic otvaram novu temu. Nemamo u otvorenom delu foruma odeljak "Pod razno" pa sam temu smestila ovamo.
Ovaj Ihijev tekst me podstakao da nešto kažem o onom što piše.

Citat
Već me bila uhvatila panika da neće niko da mi pomogne, kao i na neke druge ponude koje sam izneo na tržište prethodnih dana. Pomislio sam da ne vredi više da se javljam. Ja nisam iz egzotičnog kraja, kao ni drugi sa ovog Foruma, već hoću da kažem da se vrlo malo ili slabo istražuje priroda. Amateri su za to rođeni, ali ako im niko ne da podršku, ako im niko ne kaže šta su našli i koja je vrednost tog nalaza (redak, nije redak itd), oni se osećaju kao u tunelu. Ne radi se o do sada neotkrivenim vrstama već o distribuciji određenih vrsta i retkim pojavama u prirodi. Taj mozaik raznolikosti neka se postupno gradi i sa podacima iz susedstva.

Ihi je debelo u pravu kad govori da su amateri u istraživanju prirode jako bitni. Mogu u Srbiji da postoje i hiljade diplomiranih biologa, pa čak i sa titulama Mgr. i Dr. ali svi znamo da su profesionalci u svakoj oblasti sujetni i nerado dele svoje podatke. Zaista su retki izuzeci, Dragiša Savić jeste valjda jedini, jer da nije tako imali bismo sem naturefg i sajtove naturestaraplanina, naturepalić ... S druge strane amatera je bezbroj a neki među njima su vrsni profesionalci kada su fotografije u pitanju. Pogledajte na ovom forumu kakve slike prave amateri-nebiolozi.
Amatera ima mnogo-mnogo više nego profesionalaca. Velika je šteta što se njihove slike nigde ne skupljaju a njihovi podaci ne beleže. Amateri obično nisu sujetni, rado će razmeniti svoj podatak za identifikaciju i neki kraći opis onoga što su videli. Oni odu sa fotoaparatom u prirodu, vide nešto njima interesantno, slikaju to i šta dalje??? Koga i gde da pitaju? Ovaj forum je dobro mesto za to. Pitanje je kako privući te ljude.
Jedan od načina je da svako od nas ko ima mogućnost postavi na svoj sajt, na društvenoj mreži, mejlom prijateljima ... link na ovaj forum.
Ovo je beskorisno ako se oni koji nešto znaju ne pojave na forumu nedeljama i ne odgovaraju na postavljena pitanja ili ne podele sa ostalima nešto lepo što su našli i slikali. Šteta je što nas je svega desetak koji se redovno oglašavamo.

Volela bih da i ostali kažu ponešto na ovu temu i da daju predlog kako privući ljude.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Amateri : biolozi = 100:1
« Odgovor #1 poslato: 10.Jan. 2013, 01:48:55 »
Samo ću za početak primetiti da često treba dobrano vući za rukav dotične "amatere" po istom pitanju, kako biste na kraju ostali bez ikakve povratne informacije. Čast izuzecima.  ;) Hoću da kažem da su često apsolutno neainteresovani za ono što je na fotografijama, a jedini interes vide u njihovoj estetskoj vrednosti. Nije sve crno i belo, niti se stvari dešavaju preko noći. Potreban je dug i mukotrpan rad, od malih nogu pa do pod stare dane, kako na sebi tako i na ljudima koji nas okružuju.

Prijatan rad i boravak na forumu želim.  :)

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 10.Jan. 2013, 08:43:19 »
Ko bi drugi razumeo moj žal, nego Boženka. Ja znam da su amateri dosadni, oni stalno pitaju, pitaju i po sto puta za istu stvar, ali pitaju. Drugi ih (čitaj profesionalci) gledaju sa visine i nastoje da od njih nešto ćape a da to ovi prvi nisu ni svesni. Imao sam takvih slučajeva.
No, da se razumemo, i ja sam u nečemu profesionalac, kao što pretpostavljam i mnogi od vas, ali ne gledam to kao na elitizam. I ovaj status traži punu predanost. Diploma nije dovoljna. Jedan moj prijatelj, slikar, ima jednu izreku koja mi se dopada a koja glasi: Ko se izgubi u starsti, manje se izgubio od onog bez strasti.
Amateri imaju strast.
Pozdrav, Ibrahim

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #3 poslato: 10.Jan. 2013, 12:20:15 »
Pozdrav Ibrahime.

Mislim da je podela sama po sebi nepotrebna, i stvara pogrešnu sliku (i otud termin stavljam pod navodnike). Sto ljudi - sto ćudi.
Svako sam odlučuje do koje će mere da se upusti u određenu problematiku, na koji način će se ophoditi prema drugima, itd. i sl.
Moje bavljenje vilinskim konjicima npr. se zasniva u veelikoj meri na amaterizmu (makar se do sada zasnivalo). Gotovo da ništa od onoga što znam u ovoj oblasti me nisu naučili na fakultetu tokom puta do diplome. Sve je bila stvar ličnog angažovanja, prikupljanja literature, terenskog rada (opet na svoju ruku). I na to gledam kao na uloženi rad i trud, kao bilo ko drugi. Verujte da me ništa ne obraduje više nego prilika da svoje skromno iskustvo podelim sa drugima koji su voljni da uče.
Mislim da velike mogućnosti sticanja znanja iz oblasti kao što je npr. ornitologija najbolje pokazuju primeri iz Vel. Britanije, mada ima i sjajnih primera u oblasti odonatologije (vilinskih konjica), mada je za ovu oblast Holandija adekvatnija. :) (navodim ove kao možda najmasovnije)

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 10.Jan. 2013, 14:26:44 »
Saša,

poznata je stvar da fakultet daje smernice, znanje se stiče posle fakulteta, a ko ga ne proširuje posle studija, može se uklopiti u definiciju književnika Bertolda Brehta koji je kazao da su profesori  neznalice koje celog života krčme studentima svoju doktorsku disertaciju.
Pozdrav, Ibrahim

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 11.Jan. 2013, 14:43:25 »
Kad već više njih iznosi svoje 'jadi' haljde da i ja... Svaka čast izuzecima, ali ono što odvaja profesionalce od amatera (i mene najviše iritira) je ono što bih nazvao "stručno varvarstvo". Nadam se da niko od nas nije takav, ali ima ljudi koji će da pređu nogama i preko zlata tražeći srebro. Ja nisam takav. Kada sam u prirodi, upali se u meni jedan instrument, i od tada "skeniram" sve što leti, hoda, trči ili se skriva iza kamena. To sam naučio kroz rad sa ornitolozima – idite sa njima na teren, nema ptice koju neće da primete. Vremenom dobijete oči i na temenu ;)

Sa druge strane ima onih, koji "neće" da se bave "tuđim" vrstama, što meni izgleda kao kompleks, ili profesionalna deformacija. Moja profesionalna deformacija je da sam "svaštar", ako je to uopšte negativno?? (tokom cele "svoje karijere" se pitam.) Ali koliko ljudi toliko pristupa. Profesionalizam uči da budeš vrhunski stručnjak u jednoj oblasti i da se ne mešaš u tuđe, ali ni da daš od svog, što je u redu. Međutim to može da isisa iz tebe ljudskost. (O borbi za poene i publikovanje da i ne govorimo, to je dovelo do toga da javne institucije budu pune ljudi sa 100 radova a 0 znanja i iskustva.) Takvi ljudi retko cene rad amatera. Koriste izraze, "ko si ti uopšte?, amateri su diletanti" (uz to mnogi od njih koji sada sede u Zavodima počeli su u nekoj od NVOa). A što je najgore isti ti profesionalci vole da upotrebe podatke amatera u svojim prezentacijama i to neautorizovano (pošto se i međusobno obračunavaju i kradu jer im od podataka zavisi plata). Sve je to doprenelo podeli...

Kaže se da su vremena polihistora (svaštara tipa Brehm, Durrell) prošla. Ali pogledajte šta njima možemo da zahvalimo – to da uopšte imamo biologiju, to ne bi trebalo zaboraviti. Govorim o zidovima koji odvajaju amatere i profesionalce – ali samo kod nas – u ostalom delu civilizovanog sveta su obe strane shvatile da nemogu bez one druge. "Pre su vladali totum faktori, ali dolaze vremena timova, koji sarađuju, nauka jedino tako može da napreduje" rekao mi je stari ekolog. Ima dve strane novčića, treba da se međusobno cenimo i neće biti problema...

kako privući ljude.
Treba znati raditi i sa ljudima ne samo sa životinjama/biljkama. Čak je i teže, zato smo neki od nas i "pobegli" u rad sa prirodom (govorim u svoje ime). U NVOima (nekih 20) koje sam prošao skoro uvek sam ponudio da ću uraditi omasovljavanje, ali su bili nezainteresovani. Bledo su gledali, u stvari, da budem iskren, gledali su u mene kao da sam lud, što nije baš prijatno iskustvo. (Kako da uradiš nešto ako te u samom startu demoralizuju?) Čini mi se da većina radi samo dok traje plaćeni projekat, a posle je suđeno da sve umire. U susednim zemljama ima NVOa sa preko 10.000 članova (pa svaki 10. član da je aktivan i to je 1000) a uključuju već decu u obdaništu! (kroz konkurse crtanja, nagradno učešće u eko-kampu ili kako već stignu)... Uzgred, neki od najboljih fotografa prirode su upravo ta deca, nekadašnji učesnici eko-kampova, foto-konkursa ili izložbi crteža na temu ekologija...

Ovo je nešto što se zove pedagoški pristup i to je nešto što je danas počelo da fali i iz škola. Ja sam tu jer me je neko negde "zarazio" prirodom. I na kraju da citiram što mi je savetovao jedan službenik WWFa (dr i mr!!): "Never forget what drives you - the passion for nature" (Nikad ne zaboravi zašto si tu, jer iznad svega voliš prirodu). I znate li zašto (u tim zemljama) uspevaju da sačuvaju prirodu? Jer nije svejedno kada 2 čoveka pišu peticiju ili 1000, 10.000...
« Poslednja izmena: 11.Jan. 2013, 16:35:42 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 11.Jan. 2013, 18:53:04 »
Stigoh sa terena pa da i ja kažem svoje mišljenje.
Jozi, koristim priliku da odgovorim da sam pogledao Linaria dalmatica na portalu, super ;)
Obzirom da radim u naučnoj ustanovi imam priliku da na delu vidim kako to izgleda. Ja sam "ostao" samo inženjer jer nisam bio zainteresovan za dalje učenje.
Naravno da ima ljudi koji ne žele da podele svoje znanje sa drugim ili nemaju šta da podele.
Možda to čudno zvuči, nisu svi ljudi isti.
Slažem se da su retki dobri poznavaoci disciplina koje se pominju na forumu.
Mnogo je doktora nauka raznih disciplina koji ne poseduju znanja koja bi ovde bila primenjena.
Naravno Dragiša, Gabor i drugi nisu iz te priče, naprotiv.
Postoje naravno ljudi koji bi mogli pomoći ali nemaju vremena, volje, i ostalo.
Evo još jednog primera sa mikologijom.
Branislav Uzelac(sociolog po obrazovanju a pokazao je mnogo znanja iz poznavanja
vrsta gljiva i njihove determinacija), naravno Ibrahim.....
Evo i Milana Đurića(priručnik za leptire, gde su silni biolozi da publikuju slično 8))
Enka, moljci......
Dragiša bi sa svojim poznavanjem vrsta iz svih carstava živih bića verovatno trebao biti
najmanje doktor doktorima biologije.
Sigurno sam nekog propustio...
Ne želim ovom prilikom da omalovažavam sve naučnike, već samo da i ja skrenem pažnju
na to da su određeni naučnici nezainteresovani i uskih shvatanja.
Moguće da i zvanja iz oblasti više nauke kod nas nemaju težinu i primenjivost(bar za određene
slučajeve).
Ali gurajmo svi pomalo pa šta da radimo.... :)
Hvala nauci ali i amaterima
Pozdrav, Dejan

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #7 poslato: 13.Jan. 2013, 03:49:44 »
Крош факултет се научи неки други поглед на биологију. Почнете да гледате на организме другим очима након изучавања екологије и еволуције... међутим и сваки назови аматер може да се бави биологијом врло успешно, поготову када је фаунистика у питању. Једног научника који се бави биологијом често ће многе ствари одвраћати од оваквих истраживања. Нпр. то што ја правим спискове лептира где год кренен неће никад бити значајно за моју каријеру. То је чисто из страсти :)
Па онда кад размислим и ми придоучени биолози смо уствари аматери....

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија