Autor Tema: Neobično u običnom  (Pročitano 2256 puta)

ihi

• Leptir
Neobično u običnom
« poslato: 08.Jan. 2013, 06:49:18 »
Da li je normalno da ovaj gušterčić pocrveni od preteranog sunčanja ili se zastideo susreta u šumi?
Ovu za mene neobičnu zmiju nazvao sam varljiva zmija iz dva razloga. Prvo, susreo sam je pored postojeće/nepostojeće reke Suhovare (na izvorištu reke Ibar) po izuzetno toplom danu. Ležala je na putu. Pomislio sam da je mrtva, da ju je nešto ili neko ubio. I kada sam klekao na zemlju da napravim makro snimak, kada sam joj se aparatom (čitaj rukama) približio glavi, ona se zatalasala i otišla prema žbunju. Otuda njen drugi epitet - varljiva zmija. Da, 2 x varljiva zmija prilično me je uplašila.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Neobično u običnom
« Odgovor #1 poslato: 09.Jan. 2013, 17:06:25 »
Crvenog guštera će znati samo stručnjak, ali zmiju imamo i mi  – smukulja (Coronella austriaca).

ihi

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 09.Jan. 2013, 20:02:28 »
Jozi, hvala. Već me bila uhvatila panika da neće niko da mi pomogne, kao i na neke druge ponude koje sam izneo na tržište pterhodnih dana.  Pomislio sam da ne vredi više da se javljam. Ja nisam iz egzotičnog kraja, kao ni drugi sa ovog Foruma, već hoću da kažem da se vrlo malo ili slabo istražuje priroda. Amateri su za to rođeni, ali ako im niko ne da podršku, ako im niko ne kaže šta su našli i koja je vrednost tog nalaza (redak, nije redak itd), oni se osećaju kao u tunelu. Ne radi se o do sada neotkrivenim vrstama već o distribuciji određenih vrsta i retkim pojavama u prirodi. Taj mozaik raznolikosti neka se postupno gradi i sa podacima iz susedstva. Evo, ovo je prilika da pomenem da paralelno sa javljanjem preko Foruma, imam izuzetnu saradnju na leptirima sa Milanom Đurićem, izvanrednu, i uz dubok naklon, o moljcima sa Boženkom Hric, oko nekih gljiva sa Dragišom Savićem, i sa vama, Jozi. Hvala vam, kao i onima s kojima sam u javnoj prepisci preko Foruma. Ibrahim.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 11.Jan. 2013, 14:06:11 »
Hvala, trudimo se. Samo malo srpljenja i Aca Simović, naš stručnjak za herpetologiju će da kaže guštera :)

Pišem malim, jer nit' mogu nit' hoću da mu 'uzmem leb' ... ovo meni asocira na livadskog guštera crvenih leđaLacerta agilis varietas rubra, ali kako vidim to nije previše poznat takson (...na ovom herpetološkom forumu je neka prekinuta prepiska, nisu znali ni službeni naziv forme...)
« Poslednja izmena: 11.Jan. 2013, 14:22:04 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 11.Jan. 2013, 14:36:00 »
Jozi, ne da vam djavo mira. Kažete da Aci ne uzmete hleb.  Nije Aca, valjda, sve karte bacio na Forum.
Pozdrav obojici. Ibrahim

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 11.Jan. 2013, 15:07:01 »
U pravu ste, kad mislim da znam, ja kažem. ;) A kad dođe ekspert neka da zadnju reč

Aleksandar Simović

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #6 poslato: 19.Jan. 2013, 14:16:29 »
Hehehe, gušter je Lacerta agilis (livadski gušter) sa erythronotus mutacijom :) ta pojava nije toliko česta u populacijama, lep nalaz :)

Pozdrav Ibrahimu i Jožiju!

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 21.Jan. 2013, 06:31:13 »
Aco, kad smo već tu kakva saznanja imaš o Lacerta agilis var. rubra (Laurenti, 1768)?
U literaturi se za Panonsku niziju javlja kao "dobar takson" ali ga ne nađoh u FE.

Jedan rad [4,8 MB]   – Nađe se na istom staništu i ima istu biologiju:
"In respect of way of life it agrees with the prototype.
It lives in the environment of the outer pond at the brick-works
(ciglana...)
in the same area as the fragile-lizard and sand-lizard. (agilis i taurica)" str.128
« Poslednja izmena: 21.Jan. 2013, 06:42:52 jozi »

Aleksandar Simović

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #8 poslato: 23.Jan. 2013, 22:09:43 »
Koliko znam to je u principu isto, madjari i rumuni ponekad koriste to umesto eritronotusa.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 24.Jan. 2013, 04:58:17 »
Znam da sam dosadan, ali bih voleo da stavim tačku na "i" – znači na kraju krajeva (tehnički) onda je to "var. erythronotus"?

(Bitno mi je i zato jer sam i ja viđao takve primerke u Subotici...)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #10 poslato: 24.Jan. 2013, 13:12:01 »
Možda će ovo pojašnjenje biti jasnije: varijetet (što je nivo ispod podvrste) rubra se javlja usled tzv. erythronotus mutacije.

;) Simoviću, jesam li potrefio?
« Poslednja izmena: 24.Jan. 2013, 13:16:04 Saša Rajkov »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #11 poslato: 25.Jan. 2013, 08:15:16 »
Hvala, ali i dalje nisam dobio odgovor. Bez obzira šta prouzrokuje da varira, mene interesuje taksonomski naziv, ako je relevantan.

Koliko znam to je u principu isto, madjari i rumuni ponekad koriste to umesto eritronotusa.
Treba mi razjašnjenje. Naime, kao što sam naveo – i ne vidim da se to dešava 'ponekad' * – u literaturi postoji "dobar takson" Lacerta agilis var. rubra (Laurenti, 1768). Pitanje glasi: da li je to sinonim od var. erythronotus?
* Pretraga na "Lacerta agilis var. rubra" izbaci 677 rezultata a na "Lacerta agilis var. erythronotus" svega 36
A razlog da naziv koriste pretežno mađari i rumuni leži u tome da je 'areal' varijeteta negde unutar Panonske nizije, kako meni izgleda.
« Poslednja izmena: 25.Jan. 2013, 08:39:28 jozi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 25.Jan. 2013, 08:25:42 »
Moram da odgovorim na post sa postom:

Našao sam odgovor: var. erythronotus je u stvari novi drugi naziv za var. rubra.
Citat
var. rubra or var. erythronotus
Izvor: List of romanian amphibian and reptiles species (pazite otvara se veoma sporo, ima videa i svega...)

Sve u svemu, nije neka česta pojava, javlja se spontano unutar "normalnih" populacija:
Gherghel, I.; Strugariu, A. (2009) - Further Evidence of Phenotypic Plasticity in the Sand Lizard: The “erythronotus” colour morph in the Pontic Sand Lizard (Lacerta agilis euxinica). Herpetologica Romanica 3: 77-79

Izvinite na komplikacijama. :P
« Poslednja izmena: 25.Jan. 2013, 10:36:13 jozi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #13 poslato: 25.Jan. 2013, 10:35:05 »
Post na post sa postom... :D

Prema onome što sam našao ovaj gušter je prilično varijabilan, u istom maniru kao rubra/erythronotus opisani su npr. sledeći:
(zove se "intraspecifična varijacija")
  • Lacerta agilis var. bosnica Schreiber (Bosanska forma), isto je opisano i kao podvrsta: L. agilis bosnica Mertens et L. Muller (interesantno je da je Locus Classicus u Bugarskoj?);
  • L. agilis ssp. grisca Hermann (Holandija);
  • L. agilis var. ischliensis Bedriaga (Ishl.??);
  • L. agilis var. albolineata Diirigen (Nemačka);
  • L. agilis var. imrnaculaia Diirigen (Nemačka);
  • L. agilis var. melanota Diirigen (Nemačka);
  • L. agilis var. nigricans Dfirigen (Nemačka);
  • L. agilis var. annulata Werner (Mađarska);
  • L. agilis var. dorsalis Werner (Mađarska);
  • L. agilis var. spinalis Werner (Mađarska);
  • L. agilis ssp. chersonensis Andrzejowski (Rusija) - i kao zasebna vrsta L. chersonensis (Andrzejowski) Mertens (Moldavija);
  • L. agilis ssp. euxinica Fuhn et Vancea (Rumunija);
  • L. agilis ssp. grusinica (Rusija?);
  • L. agilis ssp. brevicaudata (Rusija?);
  • L. agilis ssp. boemica (Azija);
  • L. agilis ssp. iorensis (Kavkaz);
  • L. agilis ssp. exigua (Krim);
  • L. agilis var. spinalis Werner (Bugarska), itd.

Ove "razlike" razumeju samo herpetolozi :(
E sad, koliko njih je danas priznato kao dobra taksonomija ne pitajte me...
(Dobra referenca: opis Lacerte agilis na IUCN listi)

Mali dodatak: crvenoleđi je opisan još davne 1826 kao Lacerta agilis var. erythronotus Fitzinger, Neue Classif. Rept.: 51. i nije restriktovan na Panonsku niziju, nalažen je i u Rusiji, znači dvaput sam omanuo (nije novi naziv) 8)
« Poslednja izmena: 25.Jan. 2013, 11:02:45 jozi »

Aleksandar Simović

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #14 poslato: 27.Jan. 2013, 22:32:22 »
Dao si sve odgovore  :)

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #15 poslato: 04.Maj. 2013, 23:43:15 »
Da li je naziv tog gustera crvenih ledja i repa isto i Lacerta agilis argus ?
Evo par fotografija sa Vlasinskog jezera

Aleksandar Simović

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #16 poslato: 07.Maj. 2013, 22:53:42 »
Taj sa Vlasine je L. agilis bosnica var. erytronotus

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #17 poslato: 21.Maj. 2013, 23:14:37 »
Malo smo zašli u "čudne" vode taksnoma, ali je bitno da je "osnovni "takson livadski gušter (agilis), a varijacija je vrlo distinktivna - i na Subotičkoj peščari i na Vlasini ;) Lep gušter i nije previše čest!

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #18 poslato: 23.Maj. 2013, 02:38:48 »
Kada su spojena tri naziva treći obično označava podvrstu. Nekada lepo stave ssp. pa o da treći naziv, ali mi je to suvišno. Varijatet je čisto odstupanje u izgledu. Podvrste su občno genetski različite od osnovne vrste i na neki način razdvijene... eto tako je najlakse receno.

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија