Autor Tema: Taksonomska lista gljiva?  (Pročitano 1396 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Taksonomska lista gljiva?
« poslato: 06.Jan. 2013, 14:37:42 »
Kratko pitanje:
Postoji li službena taksonomska lista (ček-lista) gljiva za Srbiju?
Dugo pitanje:
U Portalu o biodiverzitetu za sada nemamo nijedan nalaz gljiva za Srbiju a razlog je nedostatak liste gljiva koja bi pokretala interfejs za unošenje podataka, po istom sistemu koji već radi za biljke i ostale organizme.
Da li neko zna za kakvu-takvu listu ali koja je ipak autorativna i koja može da se pozajmi za ovu namenu? Znači neka publikacija, veb-strana gljivarskog udruženja i slično?
Vidim da ima mali milion gljivarskih društava sa prostora bivše Yu, a svi imaju i koriste neku listu koju koriste za nalaze i prikaze gljiva, postoji čak i mobilna aplikacija ključ za gljive (java, PDA)!!

P.S. Marko Cvijanović, dipl. ekolog iz Sremske Mitrovice (član mikološkog društva Srem) je pre par godina govorio da radi na čeklisti gljiva za Srbiju i ako se sećam čak mi ju je i poslao, ali nemogu da nađem :(. Marko javi se!
« Poslednja izmena: 06.Jan. 2013, 22:09:46 jozi »

ihi

• Leptir
Odg: Taksonomska lista gljiva?
« Odgovor #1 poslato: 06.Jan. 2013, 17:26:28 »
Jozi, onaj ko bi bio najpozvaniji da dostavi ček-listu gljiva Srbije, naravo nepotpunu, bio bi kustos Prirodnjačkog muzeja, mikolog, magistrar Boris Ivančević. On je učestvovao u pravljenju i crvenih lista, i dostavljajo je podatke francuskom mikologu Reže-u Kurtekisu, kojeg dotični mikolog pominje u uvodnom delu knjige Gljive Evrope. Naravno, toj listi mogu da doprinesu Dragiša Savić, Mirjana Davidović, Nebojša Lukić, Siniša Radić i ja. Ali to je posao. To bi jedino mogao pomenuti kustos, jer, između ostalog, to je njemu posao, on za bavljenje zbirkom gljiva i što šta drugog što radi u Muzeju, prima platu, dok su svi drugi pobrojani volonteri, osim Dragiše, amateri.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 06.Jan. 2013, 17:36:51 »
knjige Gljive Evrope.

Da li biste mogli dati malo više informacija u vezi ovog izdanja?

Ali to je posao.

Slažem se, ali pitam jer pretpostavljam da u toj knjizi postoje i mape koje prikazuju živi li i koja gljiva na Balkanu (naravno svestan sam ograničenja i subjektivnosti ovakvih mapa). Sve što bi u tom slučaju trebalo uraditi je sledeće: skinuti Evropsku listu i isčekirati "naše" vrste – i eto ček liste za Srbiju, sa pozivom na tu knjigu kao izvor.
« Poslednja izmena: 06.Jan. 2013, 17:39:55 jozi »

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 06.Jan. 2013, 20:20:17 »
Knjiga se zove Guide des Champignons de France et d'Europe, autori Regis Courtecuisse - Bernard Duhem, Paris 1994. U knjizi su predstavljene 1743 vrste. U odeljku distribucija za svaku vrstu se navodi gde ona raste i koliko je česta ili retka, pa se tako na pedesetak mesta navede i podaci za Srbiju (užasno malo, imao sam oko toga prepisku sa Borisom).
Ja nisam mislio da ova knjiga može biti od pomoći na osnovu koje bi se pravila ček-lista, već da potenciram da bi se ta pomoć mogla dobiti od Borisa Ivančevića, koji se, kao što smo videli, popisom vrsta gljiva dobijenih iz raznih izvora bavi još od 1994. godine, ako ne i pre.
I Jozi, da vam nešto kažem. Nekoliko puta ste napomenuli da fioka za gljive zvrji prazna jer nema urednika pa ste nazucnuli da bih, možda, moga ja preuzeti tu ulogu. Odmah da kažem da ne bih. Ja imam vrlo mnogo raznih zadataka, a između ostalog star sam, nisam najzdraviji i leta provodim u drugoj državi. Prema tome moramo zajednički odgajati urednika odeljka za gljive, makar počeli od jajeta.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 06.Jan. 2013, 22:16:54 »
Situacija je upravo takva... shvatio sam, a potvrđeno je samo što sam i ranije znao :(
Da bi neko u inostranstvu napisao knjigu "gljive (ili ovo ili ono) Evrope" taj neko bi morao da poseduje relevantne podatke iz Srbije. Bez naše zemlje knjiga gljive Evrope nije potpuna, jer nije pokrila ceo kontinent, barem je to logično...

Plašim se da čovek koji radi u muzeju neće biti otvoren za ovaj vid saradnje (iako imamo saradnike upravo iz tog muzeja koji se ne 'ustručavaju' da rade s nama amaterima ;)), no videćemo... Više njih radi na istom problemu, godine su propuštene koje se ne daju za tren oka nadoknaditi, kako to mi mlađi mislimo...::)

Ali za svaki slučaj mi smo tu da tu fijoku popunimo, čim nam se ukaže prilika. ;)
Marko javi se!
P.S. Kolega Marko se javio, listu nikada nije dovršio... :'( Dodao je da po njemu takva lista ne postoji! :-\ :'(
« Poslednja izmena: 06.Jan. 2013, 22:23:11 jozi »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #5 poslato: 15.Apr. 2013, 02:55:29 »
Jedan praktican predlog... kako bi bilo da se na BioRas portalu napravi osnovno stablo familija gljiva. Kasnije.bi moderatori unosili nove vrste kako za koju dobiju novi podatak za bazu???

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

Šumi

• Gusenica
« Odgovor #6 poslato: 15.Apr. 2013, 14:10:08 »
Situacija je upravo takva... shvatio sam, a potvrđeno je samo što sam i ranije znao :(
Da bi neko u inostranstvu napisao knjigu "gljive (ili ovo ili ono) Evrope" taj neko bi morao da poseduje relevantne podatke iz Srbije. Bez naše zemlje knjiga gljive Evrope nije potpuna, jer nije pokrila ceo kontinent, barem je to logično...

Plašim se da čovek koji radi u muzeju neće biti otvoren za ovaj vid saradnje (iako imamo saradnike upravo iz tog muzeja koji se ne 'ustručavaju' da rade s nama amaterima ;)), no videćemo... Više njih radi na istom problemu, godine su propuštene koje se ne daju za tren oka nadoknaditi, kako to mi mlađi mislimo...::)

Ali za svaki slučaj mi smo tu da tu fijoku popunimo, čim nam se ukaže prilika. ;)
Marko javi se!
P.S. Kolega Marko se javio, listu nikada nije dovršio... :'( Dodao je da po njemu takva lista ne postoji! :-\ :'(

Moj poznanik Ihi je jedan fini i skromni gospodin, koji je dao nemerljiv doprinos srpskoj mikologiji, i koji se umorio od jurcanja na vetrenjače-što ga u potpunosti razumem. Mikologija u Srbiji  danas je jedan loš scenario, lošeg horor filma! To je galimatijas neznanja, akademske arogancije, sujete, netoleranije, loše primenjenih zakona, pogrešnih ljudi na pravim mestima i još mnogo čega. Ali da probam da pojasnim. Popis gljiva postoji ali iz 1993god.(Na sajtu Mikološkog društva Srbije PDF 14br. Sveta gljiva)!!! Ja za drugi neznam. Crvenu listu(preliminarnu) je sastavio Boris Ivančević još 1998 god.(. Ivancevic, B. 1998. A preliminary Red List of the macromycetes of Yugoslavia) i nju sam video, ali njene izmene iz 2004g. ne.Toliko o javnosti i dostupnosti podataka! Ta crvena lista je bila osnov za donošenje liste Strogo zaštićenih vrsta koja je zakonski verifikovana 2010g.( Правилник о проглашењу и заштити строго заштићених и заштићених дивљих врста биљака животиња и гљива). U oba slučaja niko nije konsultovao postojeća gljivarska društva. E, sada dolazimo do kafkijanskog zapleta. Gljive sa liste Strogo zaštićenih vrsta mogu da prikupljaju samo Naučno istraživačke ustanove(Fakulteti i Instituti). Ili u prevodu: niko neće moći za potrebe izložbi, pisanja priručnika, ili bilo kakvog istraživanja da prikuplja gljive sa liste osim navedenih institucija. Ovo lepo zvuči ali izložbe u Srbiji, i priručnike organizuju i pišu ISKLJUČIVO amateri okupljeni u gljivarskim i mikološkim društvima.(Ihi, kao pisac više priručnika se "izvukao" od zakonske kazne jer u njima pominje više gljiva sa ove liste koje nije imao pravo da bere, srećom pa ih je objavio pre donošenja Pravilnika ;)) I tako dok revnosni ispektori jure gljivare amatere po izložbama, zaviruju u priručnike i na forume ne bi li kaznili nadobudne mikologe amatere koji objavljuju fotografije "zabranjenih gljiva" u pokušaju da edukuju mikološku javnost , dotle se po šumama divlja, grabulja i uništava micelijum "prodajki, a ostale se "šutiraju jer su otrovne". Udjite u bilo koji market i tražite marinirane vrganje. Oni su uredno spakovani u tegle ali ni jedan nema prečnik šešira veći od 4cm( zakonski uslov). Svaki berač mora da ima sertifikat da bi se time bavio.Još nisam sreo berača koji ga ima a i nije poznato ko takav sertifikat daje. Koliko je meni poznato, još ni jedna prijava nije napisana u Srbiji a razloga sigurno ima. Voleo bih da me neko demantuje!
Imao bih još puno toga da dodam ali ne želim da kvarim pozitivan duh ovog Foruma.
Ostaje na vama mladjima da srušite te vetrenjače koje smo mi stariji nažalost samo potkopavali.
Pozdrav

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #7 poslato: 15.Apr. 2013, 14:23:15 »
Što više ljudi to veći i konflikt. Nal leptiraša ima daleko manje pa smo već stizali i da se podžapamo. No sve je to još uvek u kontrolisanim granicama :)

Šali na stranu, treba zanemariti sve to što je bilo i krenuti od neke tačke. Spisak gljiva za BioRas, pa i ne treba da bude potpun, pošto je novu vrstu izuzetno lako dodati. Mislim da će se posle nekoliko godine pored gomile podataka o rasprostranjenju vrsta dobiti i jedan dobar spisak gljiva Srbije kao nuspojava :) A da stvar bude još bolja, to baš radimo mi amateri. Nama je za insekte baza postala nezamenjiv deo svakodnevnog života i terenskih aktivnosti.

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 21.Maj. 2013, 23:48:05 »
Fantastično ste kolega sumirali situaciju. :'( :'( :'(
Miloše, Srbija je valjda jedina zemlja u Evropi koja nema ček-listu svojih gljiva. Šta dalje reći?
Meni se život upravo raspada pa nemam vremena da je napravim. Ali zar nema nikoga u ovoj ojađenoj državi da sklopi tako nešto? Srbije i časti naše zemlje radi - ne radi portala! :(