Autor Tema: Linaria genistifolia subsp. dalmatica  (Pročitano 662 puta)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Linaria genistifolia subsp. dalmatica
« poslato: 01.Jan. 2013, 21:06:15 »
Linaria genistifolia subsp. dalmatica
http://www.bioras.petnica.rs/slika.php?id=5162
Stara planina, Topli do, Del, jun 2012
Pozdrav, Dejan
« Poslednja izmena: 01.Jan. 2013, 21:09:36 Дејан Ранковић »

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Linaria genistifolia subsp. dalmatica
« Odgovor #1 poslato: 05.Jan. 2013, 13:06:01 »
Pozdrav Dejane,
U slučaju ove vrste sam primetio 'rupu' u našoj bazi, što ću u toku dana da ispravim. Grešku sam najpre primetio kada sam tvoju fotografiju usporedio sa Dragišinom koja je već bila na portalu. Odmah se vidi da se radi o dve distinktivne vrste, što sam proverio i u literaturi. Osim toga, genistifolia imam i ja u bašti ali planinsku vrstu dalmatica nikako, a sumnjam da je i Dragiša ima na Fruškoj ;)

Kao što sam ranije rekao borba sa taksonomistima nije laka.

U ovom momentu čekam da se novi takson overi za databazu (jer je to meni onemogućeno), a dotle primi moje 'nižeadminsko' izvinjenje...

/Joži
« Poslednja izmena: 05.Jan. 2013, 13:44:49 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 06.Jan. 2013, 13:48:50 »
Dejane, ovaj nalaz se sada nalazi na pravom mestu – ovde:
http://www.bioras.petnica.rs/vrsta.php?id=41673
« Poslednja izmena: 06.Jan. 2013, 14:03:57 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 07.Jan. 2013, 15:21:57 »
OK Jozi
Rešili smo dilemu ;)
Pozdrav, Dejan

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 09.Jan. 2013, 16:02:52 »
Do nedavno sam se rigorozno držao stava da bazu ne treba drastično menjati, ali se sve više puta zbunim i ja kada treba uneti neku balkansku vrstu. Baš znaju oni tamo na zapadu ili u skandinaviji šta raste kod nas (ne sumnjam da savršeno znaju taksonomiju njihovih vrsta 8)). Najbolji primer je srpski kukurek, sa njim su i počele ove muke, naći ispravne (accepted) podatke za njega je bio lov u mraku, internet je pun navoda tipa "najverovatnije" ovo "negde na Balkanu" ono...

Takođe sam prinuđen da sve češće intervenišem jer tokom rada otkrivam dosta nepravilnosti, prošle nedelje sam npr. odstranio dve duple vrste, danas još dve, a bilo je i loše ukucanih koje "nikako da se nađu". Vidim da još dugo nećemo imati kompletnu bazu. Problem je i sa otkrivanjem, a naročito unosom naših imena. Neka koja su uneta su starinska (travarska) imena ili su pogrešno uneta (ne znam kako?), skoro svaki dan izbrišem nešto.

Dejane, što se tiče tvojih podataka njih konsistentno proveravam, jer su naročito dragoceni – većina nas je iz ravnice i o gorskim vrstama ne znamo baš mnogo, niti imamo baš mogućnosti da takva staništa i vrste često vidimo.
/Joži
« Poslednja izmena: 09.Jan. 2013, 16:14:57 jozi »