Autor Tema: Pomoć oko staništa za neke vrste  (Pročitano 763 puta)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Pomoć oko staništa za neke vrste
« poslato: 29.Dec. 2012, 12:00:12 »
Pozdrav svima na forumu.
Jedan poznanik iz Lapova izrađuje divne drvene tradicionalne lukove po srednjevekovnoj tehnologiji i dobio je neke nagrade na svetskim takmičenjima. Obzirom da je drvo poreklom
sa Balkana kvalitetno, u inostranstvu cene naše lukove kao kvalitetne.
Željko moj poznanik pita da li neko može da mu preporuči lokacije gde može zateći jače
populacije sledećih vrsta za izradu lukova.
1. Laburnum anagyroides(zanovet, zlatna kiša)
2. Evonimus europaeus(kurika)
3. Rhamnus catarctica(pasdren)
4. Frangula alnus(krušina)
5. Paliurus spina-christi(drača)
Naravno, on poseduje svest o biodiverzitetu pa čak nije hteo da uzme grane sa jednog drveta
Laburnuma koje mi je Dragiša spomenuo(Paragovo).
Ako znate za ove vrste i neka dobra nalazišta javite.
Inače mogu se pohvaliti da ću i ja postati vlasnik jednog krajem januara 2013 godine.
Počinjem sa novim hobijem 8).
Možete pogledati na sajtu
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=staro%20brdo&source=web&cd=1&cad=rja&sqi=2&ved=0CC4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fstarobrdo.com%2F&ei=V8zeUKicJNHFswaXpoDYDA&usg=AFQjCNEXiz_ZVPAC5hlSqhSJMNZBf3gXVQ
Pozdrav Dejan

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Odg: Pomoć oko staništa za neke vrste
« Odgovor #1 poslato: 25.Feb. 2013, 01:17:25 »
Evonymus europaeus nije baš redak, ima ga gotovo svuda.
Frangula alnus,... hm, hm... viđao sam u Makedoniji i Bosni ako se ne varam, ali ne ovde...
Paliurus spina-christi raste kod nas na jugu. Okolina Niša, Preševa, Svrljiška klisura... Zapravo je česta gde je ima...

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Pomoć oko staništa za neke vrste
« Odgovor #2 poslato: 25.Feb. 2013, 01:26:57 »
Pa da zato i nisam ništa napisao - za Vojvodinu gde ja živim je samo Evonimus obična od ovih. Laburnum anagyroides raste u baštama i to veoma retko, jer kod nas odmrzne. Ja ga po svoj prilici imam u bašti - i nikad nije narastao viši od 2 metra iako je star preko 30 godina. Tradicionalno su ga sadili u seoskim baštama, ali je kao hortikulturna biljka zbog navedene osetljivosti u nestajanju. Rhamnusa bi trebalo da bude svuda uz Dunav.