Autor Tema: Moji kucni pauci  (Pročitano 995 puta)

ihi

• Leptir
Moji kucni pauci
« poslato: 14.Dec. 2012, 17:13:26 »
Moji pauci zele da dobiju ime.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Moji kucni pauci
« Odgovor #1 poslato: 15.Dec. 2012, 00:17:23 »
Prvo nije pauk već opilion Zacheus crista
Deugo neki juvenilni Araneus (možda angulatus)
Treće neka Lycosida, njih je teško i sa materijalom (preko fotografija nikako)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #2 poslato: 15.Dec. 2012, 00:33:04 »
A da drugi nije možda Nuctenea umbratica? Samo nabadam.  :)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 15.Dec. 2012, 14:01:31 »
Dobro nabadaš, može biti, nije mi ni pala na pamet.

Bojan Radeka

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 07.Maj. 2013, 23:39:20 »
Nuctenea umbratica je lažna crna udovica? Gledao sam na Crnogorskom primoriju dva takva pauka koja su preko dana živeli odvojeno u šipci verande a predveče izlazili i čekali da im se neki insekt upeca u mrežu sa pravilnim koncentričnim krugovima, sličnoj mreži pauka krstaša. Iste godine sam video i jednu potpuno crnu crnu udovicu koja je noću prelazila stazu. U poređenju sa lažnom izgledala mi je bezazleno.

Na trećoj fotografiji je najverovatnije ženka vučijeg pauka (evropske tarantule) Lycosa tarantula sa mladima na leđima. Ovi pauci ne love čekanjem da im plen uleti u mrežu već aktivno, otuda naziv vučiji.

Zanimljivo je da Južnoameričke tarantule nisu ista porodica kao vučiji pauk već samo liče oblikom tela.

Evo još nešto što možda neko nije čuo. Naziv tarantula potiče iz grada Taranto u Italiji gde su ljudi koje je ujeo pauk izvodili ples (tarantela) u kome bi se umarali do nesvesti i pri tom preko znoja izbacili otrov iz organizma. Smatrali su da je za ujede bio kriv vučiji pauk pa mu od tuda ime tarantula. Pravi krivac za ujede bio je pauk crna udovica (Latrodectus tredecimguttatus).

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 08.Maj. 2013, 10:17:59 »
Hvala Bojane.
U širokom značenju pod pojmom tarantela podrazumeva se napuljski ples, ples koji izvode Napuljani (čudnog li prideva i imenice za žitelje Napulja)