Autor Tema: Možda će neko znati da odredi... [larva, Lestidae]  (Pročitano 1003 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Možda će neko znati da odredi... [larva, Lestidae]
« poslato: 09.Dec. 2012, 23:55:34 »
Larva Odonate (sa ne pitaj još kakvim "kolegama"...) uhvaćena košenjem mrežom (ili zamkom).

« Poslednja izmena: 14.Dec. 2012, 14:55:02 Saša Rajkov »

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Možda će neko znati da odredi...
« Odgovor #1 poslato: 10.Dec. 2012, 10:09:34 »
U kašici...  ;D

Vidi ovako. Larve Odonata je uopšte veoma veselo identifikovati do vrste, a naročito one iz podreda Zygoptera (vretenca, device). Za sve larve Odonata važi da se uopšte ni ne pristupa determinaciji ukoliko nisu dovoljno stare (kao uslov se uzima da začeci krila dosežu treći abdominalni segment, ukoliko se sećam dobro).
Zygoptera-e su upečatljive po prisustvu tri kaudalne škržne lamele na vrhu abdomena, koje se ovde lepo vide, a telo je pored toga vitkije nego kod Anisoptera.
Dalje je moguće identifikovati familiju i vrstu samo na osnovu oblika, boje, izraštaja, i sl. na škržnim lamelama što uglavnom ne može biti uočljivo na fotografiji, a još važniji su detalji na unutrašnjoj strani maske - dlačice (njihov položaj i broj), oblik, različiti izraštaji, kukice, itd. Rekoh unutrašnjoj, što bi podrazumevalo njeno otvaranje (kao u momentu kada hvataju svoj plen) - što je prilično nezgodno i kod mrtvog primerka, i fotografisanje - gotovo nemoguće, bar ne tako da se bilo šta vidi. Uz to, kada su izložene opasnosti, često mogu odbaciti kaudalne škrge...  :-\

U ovom slučaju, je za početak jedinka dovoljno stara, što je plus. Dalje bi za determinaciju možda pomogla veličina larve, ali
mnogo značajnija bi bila slika sa ventralne strane, gde se vidi oblik maske, kao i jedna sa škrgama iz nekog boljeg ugla - sve se vide postrance.
Kakvo je vodeno stanište u pitanju? Pretpostavljam da je stajaća voda? Bara, kanal? Stalna ili privremena/povremena? Okolna vegetacija, ima li vrba uz vodu? Ima li emerzne vegetacije i koje? Da li je gusto obraslo, ili otvoreno? Itd, i sl. :)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
Odg: Možda će neko znati da odredi... [Zygoptera, larva]
« Odgovor #2 poslato: 13.Dec. 2012, 21:21:28 »
Obzirom da je primerak pušten, jer je bio "nusprodukt" lova na vodene bube, uzećemo ove smernice za sledeći put. Slika je loša jer sam ja insistirao po običaju da se ipak dokumentuje za arhivu, a problemi se javljaju evo sada kad vadimo iz arhive...

Da li znaš za ove ruske kjige? "Ključ za određivanje odonate po ličinkama" i "Ključ za određivanje odonate po krilima" (grub prevod naslova) Ja još nisam koristio, ali naravno za to bi valjalo znati ruski...
« Poslednja izmena: 13.Dec. 2012, 21:35:47 jozi »

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #3 poslato: 14.Dec. 2012, 14:22:20 »
Čini mi se da nisam do sada naišao na te dve knjige. ;)

Što se larve tiče, od početka mi se po glavi mota (zbog boja i šara škržnih lamela) da je neka vrsta iz porodice Lestidae (što znači Lestes ili eventualno Sympecma), ali dalje od toga ne ide.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 14.Dec. 2012, 14:28:02 »
Možda sam dosadan, ali još da pitam (pa da ispucamo ovaj post): a šta bi mogli da budu ovi sitni okolo velikog?

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #5 poslato: 14.Dec. 2012, 14:54:37 »
Larve Ephemeroptera, rekao bih - imaju škrge po strani abdomena i po tri cerkusa na vrhu.