Autor Tema: Campanulaceae [Campanula glomerata]  (Pročitano 1796 puta)

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
Campanulaceae [Campanula glomerata]
« poslato: 09.Dec. 2012, 01:29:33 »
Evo jedne biljke koju sam slikao na Kopaoniku. Neko mi je rekao da je Edraianthus sp. Ako možete rešite je da je okačimo na Bioras.
« Poslednja izmena: 09.Dec. 2012, 23:31:23 milan.djuric »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Campanulaceae
« Odgovor #1 poslato: 09.Dec. 2012, 19:05:26 »
Milane
Mislim da ova biljka nije Edrianthus sp.(on ima linearno-trakaste uske listove i busenaste su biljke
Ovo bi trebalo da je Campanula cervicaria(stablo blago ljubičasto, cvetovi u bočnim i term.cvastima, listovi i stablo kruto maljavi, listovi sedeći i kopljasti).
Evo mog snimka iz Toplog dola.

Pozdrav, Dejan

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Campanulaceae
« Odgovor #2 poslato: 09.Dec. 2012, 19:54:31 »
Campanula glomerata. Apsolutno tipičan primerak. Evo slike i opis sa Dragišinog sajta:
http://www.naturefg.com/pages/a-plants/campanula%20glomerata.htm

Glavna odlika (vidi srpski naziv): za razliku od drugih zvončica cvetove najviše donosi na vrhu stabljike u obliku gronjaste glavice.

Po habitusu je 99% ta, ali me zbunjuje ova izrazita dlakavost latica i cele biljke, ne sećam se da sam viđao ovakve primerke, trebali bi da su glaći: prim1 prim2 prim3 Ali je dosta varijabilna biljka, možda neka forma...
« Poslednja izmena: 10.Dec. 2012, 02:47:07 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Campanulaceae [Campanula glomerata]
« Odgovor #3 poslato: 10.Dec. 2012, 13:14:27 »
Jozi
U pravu si. Ovo više liči na glomeratu nego na cervicaria posebno zbog boje krunice
koja je tamnija kod glomerate. Mada je oblik listova je bliže cervicara(po Flora Srbije)
 koja takođe ima terminalnu cvast i bočne cvasti slabije izražene.
Pozdrav, Dejan

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 13.Dec. 2012, 20:42:55 »
Voleo bih da se i Dragiša izjasni :) Ipak me i dalje zeza ova silna maljavost biljke...

Mada je oblik listova je bliže cervicara(po Flora Srbije) koja takođe ima terminalnu cvast

Dejane, ti si naš stručnjak za gorsko-planinske vrste – cervicaria nisam još video u prirodi ali vidim po ključevima da zaista liči na glomerata... čak je i ova maljavost jače prisutna kod cervivaria. Ja sam apelovao na habitus, i isključio cervicario uglavnom na osnovu slike koju si priložio (glomerata ne donosi toliko cvasti sa strane!).

Ako stigneš postavi (na Portal) ovaj lep nalaz cervicarie!
« Poslednja izmena: 13.Dec. 2012, 20:55:06 jozi »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #5 poslato: 26.Dec. 2012, 17:33:49 »
На старој планини расте подврста (по неким чак и врста) moesiaca. Треба је ратликовати по цвасти која садржи више цветова од ове копаоничке.

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија