Autor Tema: Fruškogorski puževi [Arion sp. i Oxychilus sp.]  (Pročitano 886 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Fruškogorski puževi [Arion sp. i Oxychilus sp.]
« poslato: 01.Dec. 2012, 13:48:48 »
Eto nešto i od mene sa tog područja (prva tura živih, a biće i nešto ljuski za određivanje).
Pokupljeni juče, 30.nov.2012 na Krčaniku, nešto ispod 300 m

Dragiša, kako reče da se ovaj sitni golać zove?
A eto, evo ga onaj isti kojeg sam ranije slikao u Subi - i koji mi je zadavao tolike muke: Zonitoides nitidus. Znači ima ga i na Fruškoj.

« Poslednja izmena: 05.Dec. 2012, 21:22:12 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Fruškogorski puževi
« Odgovor #1 poslato: 04.Dec. 2012, 18:12:09 »
Prvi je neki Arion ali suviše mlad da bi se odredio (možda A.fasciatus) a drugi nije Zonitoides već neki npr. Oxychilus, takođe mlad.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
Odg: Fruškogorski puževi
« Odgovor #2 poslato: 05.Dec. 2012, 21:21:15 »
Prvi mi je nažalost sutradan uginuo, a drugog ima u dva primerka, oba preživljavaju. Uređujem za njih jedan terarijum. Izgleda da se lepo osećaju u "mikroekosistemu" mahovine koji sam napravio. Ako imaš neku preporuku, rado primam svaki savet! Npr. odmah prvi: čime ih je najbolje hraniti?

Zonitoides, Oxychilus... neverovatno koliko su ovi mali crni slični - gubim se među raznim vrstama...
« Poslednja izmena: 05.Dec. 2012, 21:25:06 jozi »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
Odg: Fruškogorski puževi [Arion sp. i Oxychilus sp.]
« Odgovor #3 poslato: 03.Jan. 2013, 01:42:23 »
Ovaj Oxychilus kojeg sam doneo sa Fruške jeste grabljivac. U terarijum u kojem ga držim nedavno sam ubacio desetak rebrastih puževa (Vallonia costata) i on je počeo da ih tamani. Nekako uspeva da ulovi ove sporije i sitnije puževe, zalepi se za njih i u stanju je da im pregrize kućicu i tako ih pojede. Ostaju samo bele izlomljene ljušture. Sad nisam u stanju slati slike jer za to mi treba neka vrsta mikroskopije a ne makro-oprema.