Autor Tema: xy  (Pročitano 1538 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
xy
« poslato: 30.Nov. 2012, 23:23:06 »
Za ove dve mi treba pomoć Ibrahima ;D, mada nisam ni pokušao da ih odredim. Obe su nađene na trulom drvetu crnog bora. Ustvari obe su iz borove šumice ali ova prva je rasla na nekom trulom debelom balvanu koji možda i nije bor nego se samo tu zatekao.

ihi

• Leptir
Odg: xy
« Odgovor #1 poslato: 01.Dec. 2012, 07:01:44 »
Dragiša,

dugo sam mislio da pojam kalauz (tako se kod nas koristio i koristi) označava neki čarobni ključ koji otključava sve brave, zapravo lopovsku spravu.
No, pre nekoliko godina saznao sam za drugo značenje ovog pojma a ono je vodič, predvodnik. Čak i za životinju koja se nalazi na čelu kolone, recimo konja.
Eto, ja ću vas dovesti do roda Gymnopilus. Dalje ne znam. Njih ima oko 200 vrsta. Ja sam u mojoj praksi našao 5. Na crnogorici G. piceus, G. bellulus i G. stabilis. Ali imam i dva nedeterminisana.
Pozdrav, Ibrahim

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 13.Dec. 2012, 12:34:03 »
Ova druga bi možda mogla biti Chrysomphalina chrysophylla. Naravno, čekam mikroskopiju.
« Poslednja izmena: 13.Dec. 2012, 18:06:38 Dragisa Savic »

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 13.Dec. 2012, 20:17:07 »
Poštovani Dragiša, izuzetno cenim vaš doprinos gljivama, insektima, biljkama, jednom rečju Forumu, i u tom svetlu ja bih voleo da ste pronašli Chrysomphalina chrysophyllum = Gerronema chrysophyllum, no nažalost to nije to. Dotičnu vrstu našao sam 2005 godine i ona ni malo ne liči na ove dve vaše, a najmanje na prvu na kojoj se primećuje trag nekakvog prstena.
Sve omfaline i geroneme su male, malecke, imaju udubljen šešir i retke i slabo silazne listiće, izuzetno zlatne, (zbog toga im je prefiks chrys, zlatan), a Chrysomphalina = Gerronema chrysophyllum čak neke žiličaste međulistiće.
Imam problema sa svojim e-mailom, a preko Foruma još nisam savladao slanje fotografija, pa kada to rešim, uputiću vam 2-3 fotografije moje zlatne gljivice.
Do tada uživajte u Mycenama, mikrogljivama i Oudemansiella mucida.
Pozdrav, Ibrahim

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 13.Dec. 2012, 22:17:49 »
Mala napomena, ove dve slike nisu od iste vrste, samo su nađene istog dana na istom mestu. Za ovu drugu (žuto-narandžastu) sam mislio da liči na Chrysomphalinu ali nisam siguran jer mi je nepoznata. Evo sad čitam opis, ipak je to sitna vrsta a ova moja je imala šešir barem 7-8cm.
« Poslednja izmena: 13.Dec. 2012, 22:21:13 Dragisa Savic »

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 13.Dec. 2012, 22:24:25 »
Dragisa,

proradio mi je e-mail pa ću vam poslati tri moje zlatne gljivice da ih uporedite sa vašom. Slanje fotografija preko Foruma još nisam savladao. Kćerka je obećala da će me sutra podučiti.
Pozdrav, Ibrahim

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 13.Dec. 2012, 22:33:36 »
Evo dve fotografije Ibrahima, sad je sasvim jasno da ono moje nije ovo. ;D

ihi

• Leptir
« Odgovor #7 poslato: 14.Dec. 2012, 06:19:59 »
Dragiša,

hvala na postavljenim fotografijama. Trudićemo se da vaše dve vrste determinišemo. Ne govorim u množini o sebi već mislim na sve nas kojima su dostupne te fotografija, a u prvom redu mislim baš na vas. Proradiće lampica.

Ibrahim

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #8 poslato: 15.Dec. 2012, 00:12:11 »
Gledam ovu prvu i pade mi na pamet Galerina marginata, mogu da kažem da veoma liči.

ihi

• Leptir
« Odgovor #9 poslato: 15.Dec. 2012, 06:00:30 »
Gledam gde nas je odvela Milanova Galerina (Mycena). Ja sam nalazio Galerina marginata (koja, kao što znate, raste na crnogoričnom drveću) ali u mnogo mlađoj dobi od ove vaše. Moja je imala lepo čehavu (pegavu) dršku i nije rasla pojedinačno. No, u svetu gljiva mikada ne reci nikad. Ova gljiva sa fotografije je, očigledno, stara. Njoj su se promenile drška, listići i boja šeširića.
A da bi se jedna vrsta determinisala, potrebno je zapaziti puno morfoloških osobina. Recimo, ja ne mogu da ustanovim sa fotografije veličinu prikazane vrste. Ona mi deluje dosta krupno. G. marginata je u principu sitna gljiva. A vi znate kakva je dotična dama koju ste sreli u prirodi i prikazali na fotografiji.
Ibrahim