Autor Tema: Pomoc?  (Pročitano 2155 puta)

Pop

• Jaje
  • *
Pomoc?
« poslato: 24.Nov. 2012, 20:15:16 »
Zdravo zivo narode! :)
Novi sam na forumu, a muka me naterala da pohitam u ovu temu usled jednog nezvanog gosta koji se malo malo pa pojavljuje u stanu.
S' toga bih Vas zamolio ukoliko ista znate o ovom insektu da mi pomognete.
Vidjam ga na raznim mestima ( konkretno u jednoj sobi), i to uglavnom "zaledjenog/u" u jednom polozaju po vise sati...
..u pocetku sam mislio da uleti kroz prozor, medjutim, sve cesce i cesce se pojavljuje, tako da bi mi bilo kakva informacija dobro dosla, kako bih sprecio eventualnu najezdu :D
http://oi49.tinypic.com/15d50m8.jpg

p.s. uslikano je mobilnim telefonom (sa ne tako kvalitetnom kamerom) ali nadam se da cete moci razaznati o cemu je rec.. uglavnom, boje su malo intenzivnije, krila vuku na crvenkastu, i imaju te 2 specificne crne "tufne" na oba krila
da, i prilicno su male, nekih 5-6 mm po mojoj proceni.

Hvala

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Pomoc?
« Odgovor #1 poslato: 24.Nov. 2012, 20:18:25 »
Stenica (Heteroptera) je u pitanju, a neko će nadajmo se ponuditi koja je vrsta u pitanju... ;)

Pop

• Jaje
  • *
« Odgovor #2 poslato: 24.Nov. 2012, 20:27:02 »
O, hvala na brzom odgovoru! :)
Nisam ocekivao da ce biti tako expresno.. :)
Da, podsecalo me je na one koje vidjam u prirodi, dvoristu... http://www.gimnazijaso.edu.rs/gornje-podunavlje/zivotinje/beskicmenjaci/insekti/slike/vatrena-stenica.jpg
ali opet, drugacije ja malo, pa nisam znao tacno o cemu se radi..
Nego, jel imam razloga za brigu, i kako da sprecim ubuduce boravak istih o toj sobi? :)
pretpostavljam da za ciklonizaciju nema potrebe.. (bar jos uvek dok ih je u manjem broju)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 24.Nov. 2012, 23:10:29 »
Zimi se uvlače na topla mesta, pa i u kuće da prezime. Neke stenice su štetočine kultura, ali ne verujem da u kući predstavljaju ikakvu opasnost. Treba ih izbaciti dok je još lepo vreme i prezimeće i pod kamenjem...

Jelena Šeat

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
« Odgovor #4 poslato: 25.Nov. 2012, 03:10:02 »

Trebalo bi da je u pitanju neki Arocatus, biće A. longiceps (ne znam narodni naziv, a sumnjam i da postoji) ako u blizini ima platana, pošto je to biljka na kojoj se hrani, ili A. roselii u slučaju da oko kuće ima stabala jove. 

U pravu je Joži, zavlače se po kućama da prezime, al' ne bi trebalo da predstavlja neku veću brigu tako da nema potrebe ni za ciklonizacijom.  Inače, ova vrsta je mediteranska i poslednjih decenija je u ekspanziji te se sve češće viđa i kod nas upravo zbog sadnje platana.  :-\

Ako si raspoložen da nam daš podatke o nalazu kako bismo ga uneli u našu Alciphron bazu, bili bismo ti jako zahvalni ;D

Pozdrav  ;)

Pop

• Jaje
  • *
« Odgovor #5 poslato: 25.Nov. 2012, 16:15:54 »
Jelena, apsolutno sve ima smisla sto si napisala :) Duz cele ulice, imamo preko 15 odraslih, izuzetno velikih platana, a samo na par metara od prozora su mi grane istog, sa kog verovatno i dospevaju stenice, pa prilikom otvaranja prozora ulaze unutra, ili pak nadju neku supljinu, kroz roletne  ili vec nekim drugim putem. Uglavnom, to je to definitivno..

Sto se tice vrste, googlao obe koje si navela, iako su prilicno slicne, zasigurno je Arocatus longiceps u pitanju. jer kao sto si rekla, ima ih u blizini platana, a i ako sam dobro uporedio detalje, Longiceps je nesto manja vrsta (od 6-7mm) a to je ono sto sam i ja odokativno procenio..

U svakom slucaju, hvala puno na odgovoru, potpuno ste mi resili dilemu oko ovog nepoznatog insekta. Sada mi samo preostaje da vidim kako da sprecim prodiranje istog u stan :)
I naravno, ukoliko dodjem do nekih zanimljivih informacija o ovoj vrsti, rado cu ih podeliti sa Vama  ;)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 25.Nov. 2012, 17:50:29 »
da nam daš podatke o nalazu kako bismo ga uneli u našu Alciphron bazu

Jelena je mislila da nam daš mesto i datum gde je insekt viđen, jer mi to vodimo u evidenciji ;)

I još samo to da pošto si nov na Forumu, ako želiš, možeš se u par reči i prestaviti na sledećem linku: Upoznavanje članova

Inače pozdravljamo te i dobar provod na Forumu o biodiverzitetu! :)
« Poslednja izmena: 25.Nov. 2012, 17:55:31 jozi »

Pop

• Jaje
  • *
« Odgovor #7 poslato: 25.Nov. 2012, 22:07:44 »
Nisam u momentu shvatio sta je podrazumevala pod tim "..podatke o nalazu.." ali sad mi je jasnije :)

Elem, slikano 24.11.2012. Lokacija, Novi Sad (Telep)

p.s. danas sam primetio jos 5 stenica, iste vrste, srecom van sobe, sa spoljne strane prozora, na fasadi zgrade.

...bude li jos kakvih aktivnosti od znacaja, bicete obavesteni :)

I da, Hvala na prijatnoj dobrodoslici:)

Jelena Šeat

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
« Odgovor #8 poslato: 25.Nov. 2012, 22:35:35 »

Na kraju se sporazumesmo :)
Hvala na informacijama i strpljenju.
Pridružujem se dobrodošlici.

Pozdrav