Autor Tema: Crepidotus epibryus  (Pročitano 1017 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Crepidotus epibryus
« poslato: 22.Nov. 2012, 09:17:41 »
Veoma sitne, rastu na trulom drvetu i opalom lišću
Fruška gora (Papratski do), 21.11.2012.

ihi

• Leptir
Odg: Crepidotus epibryus
« Odgovor #1 poslato: 22.Nov. 2012, 11:17:39 »
Ne tvrdim, ali sumnjam da je ovo Crepidotus. Ne vidim da bi ova vrsta dala otisak boje duvana.
Videcemo.

Ibrahim

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 22.Nov. 2012, 11:44:24 »
Ja samo pretpostavljam na osnovu slika sa interneta. Nema baš puno vrsta ovog oblika koje rastu na opalom lišću. Pogledajte na Guglu.
Primerci koje sam slikao su mladi. Kad se razviju budu nekoliko puta veći. Vidim po slikama na netu da oni koji rastu na otvorenom imaju pravilan oblik a kod ove moje je malo deformisan jer su rasle na trulom drvetu sa donje strane. Otisak spora boje duvana, možda su kod ovih razvijenijih primeraka desno koji su malo pobraonili upravo to, tj. boja spora.

« Poslednja izmena: 22.Nov. 2012, 12:01:41 Dragisa Savic »

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 22.Nov. 2012, 14:25:25 »
O, bacili ste mi praznu udicu bez mamca. Zašto niste odmah uključili i razvijene primerke kod kojih je uočljiva boja listića  pa prema tome i spora. Da li su i odrasle resupinantne ili ste ih vi nameštali da biste ih fotografisali?
Sada već verujem da je ovo Crepidotus.
Pozdrav, Ibrahim

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 22.Nov. 2012, 14:34:32 »
Da, da, obe su leđima prikačene za podlogu bez obzira koja je u pitanju.
Nisam ništa nameštao, ja to ne radim, ustvari, ako pod nameštanjem podrazumevate aranžiranje okoline, zabadanje gljive na bolje mesto i sl,. onda radim ;D, ali naravno ne radim montaže.

ihi

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 22.Nov. 2012, 17:32:58 »
Dragiša,
nisam mislio na nameštanje situacije već ako je gljiva u nekom nenormalnom položaju za fotografisanje, da biste je bolje prikazali, eventualno okrećete ili iznesite na čistinu. Zbog toga sam pitao da li je vrsta resupinantna, jer to jeste.
No, pošto smo se, pretpostavlja, razumeli, slobodno upšite Crepidotus epibryus, gljivu koju sam našao kod Švajcaraca. Slikana je na lišću, a inače dimenzije su joj od 2-10 (20) mm. Sinonimi su joj Pleurotellus herbarum, Pleurotellus hyponopillus i Pleurotellus graminicola.
Nije česta.
Čestitam, Ibrahim

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #6 poslato: 22.Nov. 2012, 18:56:03 »
BIće od mene jednog dana mikolog, jel da. ;)
Imam ja još svašta u rezervi ali neću sve od jednom da postavim da ne dosadim. A i duga je zima (kod nas ovde na Fruškoj sneg se zadrži čak mesec dana ;D), treba izdržati taj prazan period u sezoni.