Autor Tema: Encoelia glaberrima  (Pročitano 459 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Encoelia glaberrima
« poslato: 20.Nov. 2012, 08:17:53 »
E izgleda da sam ubo nešto retko ::) Ove gljivice sam našao pre 3 nedelje na grabovoj grančici i u prvi mah sam pomislio da je nešto suvo ali ipak aj da slikam. Kad sam se vratio u ofis vidim da ipak nije suvo nego samo tako izgleda. Otkrio sam da je u pitanju Encoelia glaberrima i da ima na netu samo 2 fotke. Kažu na forumu Morchella.ba da je veoma retka. Ibrahime, videste li je ikad u životu?

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Encoelia glaberrima
« Odgovor #1 poslato: 20.Nov. 2012, 10:12:25 »
Simpatično izgleda. Kao suve kore od jabuka.
Dragiša, našao si sve što se može naći na
Fruškoj gori. Svaka čast. Nacionalni park
treba da nosi tvoje ime.
Pozdrav od Dejana

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 20.Nov. 2012, 10:16:11 »
Misliš sad mogu da pređem na Staru planinu ;D, grešiš, mislim da sam pronašao tek 1/3 vrsta koje žive na Fruškoj godi. Znači biće posla za još 1.5 život. :-[

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 20.Nov. 2012, 10:35:25 »
Dragiša,
videću je u budućem životu, a bogme ni Kranclin i Brajtenbah koji su u svojoj knjizi Ascomycetes obradili 390 vrsta (pominjao sam vam ove Švajcarce) nisu videli ovu vrstu. Imaju zabeleženu E. fascicularis, koja je tamna poput Bulgaria i. ili Rustroemia b. i E. furfuracea, koja je po boji slična vašoj vrsti, ali ima izgled raspukle Pezize. Ova prva javlja se u proleće na drveću Fraxinus i Populus, retka je, a druga na Corylus i Alnus XII-III, nije retka.
Dakle, bravo.
Možda je Dejan u pravu, trebalo bi da živite kako vi rekoste još jedan i po život i da otkrijete sve vrste Fruške gore.
Pozdrav, Ibrahim