Autor Tema: Anemone narcissflora [Anemone narcissifolia L.]  (Pročitano 1999 puta)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Anemone narcissflora [Anemone narcissifolia L.]
« poslato: 19.Nov. 2012, 16:52:44 »
Anemone narcissflora(beli jablan)
Slikano juna 2012 na Staroj planini.
Lokacija je između Tri kladenca i Vučjih jama
prema vrhu Dupljak.
Pozdrav od Dejana

« Poslednja izmena: 11.Dec. 2013, 14:54:32 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Anemone narcissflora
« Odgovor #1 poslato: 26.Nov. 2012, 11:52:10 »
Koordinate su
34T634876E   4807321N    2000mnv
Dejan

Magdalena Grahovac

• Gusenica
Odg: Anemone narcissflora [Anemone narcissifolia L.]
« Odgovor #2 poslato: 11.Dec. 2013, 17:35:46 »
Hvala Dejane što si me usmerio na ovu stranicu. Divne fotografije, a anemone su  prelepe. Izgleda da ih je lako prepoznati kad ih jednom vidiš. Da li si išao i do vrha Dupljak?

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 12.Dec. 2013, 14:11:23 »
Jeste, bio sam.
Do njega se stiže lako ako imaš dovoljno vremena.
Pre izlaska na završni greben ka Midžoru jasno se vidi
vrh Dupljak ka istoku.
Da bi se došlo do njega moraš se spustiti na Vučje jame pa onda gore.
Planiramo jednom da nastavimo greben ka severu(Golemi vrh, Šilja vrh, Orlov vrh)
i da siđemo u Ravno Bučje. Stara planina je prelepa i po meni najegzotičnija u Srbiji.
Pozdrav, Dejan
1. Pogled sa Duljaka ka bugarskoj strani grebena Midžora

2. Pogled sa grebena na Vučje jame i Dupljak
« Poslednja izmena: 12.Dec. 2013, 14:47:23 Дејан Ранковић »

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #4 poslato: 18.Dec. 2013, 16:03:27 »
Hvala Dejane, divne fotografije. Jedne zime sa prijateljima sam htela da idemo do Dupljaka, ali nam domaci rekose da je opasno preko Vucjih jama. Treba definitivno obici i ovaj deo.  Dupljak mi je ostao neispunjena zelja. Cela Stara planina je fantasticna, obisla sam samo jedan mali delic, a najlepse je kad idem sa domacima. Znaju svaki potok i svaki putic.
Pozdrav, Magdalena

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 18.Dec. 2013, 19:27:43 »
Ma ne brini Magdalena. Nije baš tako. Kada je bez snežnog pokrivača nema nikakvih problema,
izuzev malo sporijeg kretanja do Vučjih jama ukoliko prečiš(klekom pokrivene stene i šupljine
kroz koje može propasti stopalo ili noga). Nije tako opasno, čak je za običnu osobu prihvatljivo.
Jedino kada sneg padne može biti nezgodno ukoliko propadneš. No to ti se može desiti i zimi
na drugim mestima.  Navešću primer bora krivulja(Pinus mugo) koji bude skoro prekriven snegom.
E tu može da propadne noga kroz sneg i da ti bude onemogućen potez noge na gore(ostaje zaglavljena
u isprepletanim granama ispod snega). Kada se stopalo pokreće na gore ima suprotan pravac pa ometa podizanje.
Poželjno je uvek imati u svom rancu testericu(Falko)-poput noža na sklapanje, ona može pomoći
i istesterisati pojedine grane u dubini snega. Nije naivno, jednom se desilo jednoj devojci iz naše grupe na Ljubišnji.
Da nije bilo mene ne verujem da bi se živa izvukla, sneg bi joj napunio usta, znaš kako panika... :-[
Naravno nemoj da plašim  ;)
Stara planina je pogodna i za tumaranje bez vodiča, ipak je prilično pitoma.
Samo napred, Dejan

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 18.Dec. 2013, 23:48:24 »
Dejane, jedno veoma naivno pitanje (možda i ne). Čitajući ove priče i opomene, hteo sam da upitam: da li ti se u dosadašnjoj praksi dogodilo da si imao neko nezgodno iskustvo sa provalijom, pećinom, pukotinom u steni ili slično. Ne mislim na speleološko iskustvo, već ono iznenada propadneš. Može i u novi post ako misliš da je off-topic.

Mislim na sledeće stvari (tražio sam adekvatne nazive i uspeo da nađem ovo):
bezdan, ponor, ponornica, škrapa (škarpe, žlebovi i brazde u steni), ponikva, vrtača (sinkhole), jame (vikipedija: predstavljaju vertikalne, a nekad čak i subvertikalne podzemne prostorije, koje počinju na površini terena i strmo se spuštaju u unutrašnjost stenske mase. Jama predstavlja nekadašnji ponor, odnosno mesto gde je voda ponirala u unutrašnjost stenske mase). Naš narod ima mnoge nazive za ove stvari, verovatno s razlogom...

E sad, čim govoriš o snegu, a na većim visinama zna da ga ima i leti, nije baš zabavno preći nešto ovakvo a da je pokriveno snegom ili delimično zaleđeno od gore, a ispod... Obično planinari upadaju u pukotine glečera i onda se dešava ona priča da ponekad i zauvek ostanu tamo, jezivo ali i surova istina. Volim planine ali se ovih stvari recimo plašim, npr. odroni i sipari, gde erozija i led naprave haos. Imao sam prilike da vidim to u CG na moru gde se čitava betonska konstrukcija tako survala u ponor (tačnije visila iznad), ili dok sam se spuštao u vertikalni kanjon u južnim Alpima u Karintiji – svaka stena bila je jedna klizava zamka pokrivena mahovinom i zaleđenom parom iz potoka u dubini.

Čim smo kod Stare, jeste pitoma planina, ali čitao sam da i ona ima takvu jednu jamovitu oblast, lokalitet koji zovu Ukleti grad, toponim Smukova jama.
« Poslednja izmena: 19.Dec. 2013, 00:33:21 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #7 poslato: 19.Dec. 2013, 09:40:08 »
Jozi
Nisam imao do sada nikakav problem te vrste, mada nikad ne zanemarujem i tu mogućnost.
Obzirom da sam dosta hodao po krečnjačkim terenima tako nešto se uvek može desiti.
Recimo, uvek treba izbegavati kretanje po dnu vrtače jer ona često može biti otvorena na dnu
sa prekrivenim lišćem. Kroz takav otvor propadaš u jamu"zvekaru". Dešavalo se da hodaš prostranstvom
vrtača i tu mora biti opreza.
Naravno ponori su u istočnoj Srbiji česti i imao sam prilike da ih vidim dosta, kao i otvorenih dubokih jama.
Škrape su nezgodne jer su smrt za cipele(tačnije đon). Mogu te poseći kao najbolji brijač.
evo slike mora škrapa u albanskim Prokletijama, tu je bilo svačega, jako teđak teren a mi sa teškim rancima.
[imghttp://forum.biodiv.petnica.rs/index.php?action=dlattach;topic=766.0;attach=7379]http://[/img]

Dešava se nekada da ceo dan obilaziš potencijalno opasna mesta.
Predlašem da admin postavi ovo u temu Opasni oblici i pojave u karstu.
« Poslednja izmena: 19.Dec. 2013, 10:30:13 Дејан Ранковић »

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 20.Dec. 2013, 02:23:15 »
Dejane, hvala za odgovor i da si iskopao ove slike, tako nešto verovatno pravi klizajući led i sneg po stenama. Ne fali oprez, verujem :-\

Magdalena Grahovac

• Gusenica
« Odgovor #9 poslato: 23.Dec. 2013, 09:47:02 »
Joži, Dejan je baš lepo objasnio, nije to ništa strašno. Važna je priprema, dobra se raspitati o terenu na koji pvi put odlaziš, poneti svu adekvatnu opremu koja će ti ustrebati. Pravo je zadovostvo kretati se po snegu u planini, tada možeš ići putevima kojima se inače ne ide  ;D, naravno uz veliku pripremu i oprez.

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #10 poslato: 24.Dec. 2013, 14:35:52 »
Blago vama što smete, ja se volim držati utabanih staza, ali ko zna, na terenu je sve drukčije - u vojsci sam (na Ravnoj Gori) pobegao sa straže zbog jedne ptice...