Autor Tema: Berula erecta - rasprostranjenje u Srbiji na malim potocima i kanalima  (Pročitano 1597 puta)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Pozdrav svima.

Postoji dosta tesna povezanost između karakteristika staništa, tačnije - prisustva vrste Berula erecta na malim kanalima (uz izvesni tok vode) i potocima, sa jedne strane i pojave jedne vrste vilinskog konjica, Coenagrion ornatum, sa druge.
Naime, velika je verovatnoća da se u slučaju malih, osunčanih vodotokova (širine do oko 1, 1.5m, i male dubine), sa vodenim ogledalom prekrivenim vrstom Berula erecta pojavi i C. ornatum, za koji za sada ne postoji veliki broj publikovanih podataka o rasprostranjenju u Srbiji.

Ova vrsta vilinskog konjica se nalazi na Aneksu II Direktive o staništima, i kao takva je od posebnog značaja za zaštitu, kao i proglašenje budućih Natura2000 zaštićenih područja.

U lociranju populacija ove vrste bi u velikoj meri pomogli podaci o rasprostranjenju biljke B. erecta, na navedenim staništima u Srbiji.
Stoga imam predlog da ukoliko imate neke nalaze ove biljke na opisanim vodenim staništima, zamolio bih vas da ih istaknete u ovoj temi ili sami unesete u bazu BioRaS Portala. Ali i da ubuduće obratite pažnju na terenu za eventualno pristustvo ove biljne vrste.

Takođe, ukoliko neko ima kakav savet za uspešnu identifikaciju ove biljke na terenu, dobrodošao je da ga ovde navede, mada je biljka upečatljiva po izgledu i pojavi na navedenim staništima, obično prekriva veći deo površine vode i delimično je potopljena.

Berula erecta (http://www.biolib.cz/en/taxonimage/id35067/?taxonid=40279)

Coenagriona ornatum (ženka)
« Poslednja izmena: 20.Nov. 2012, 10:52:57 Saša Rajkov »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Berula erecta - rasprostranjenje u Srbiji na malim potocima i kanalima
« Odgovor #1 poslato: 19.Nov. 2012, 16:30:19 »
Pozdrav Saša
Berulu erectu ili narodno bobur sam viđao mnogo puta
ali se dobro sećam mesta gde sam je prvi put video
i naučio. Kod Krupačkog jezera(Pirot) a takođe i pored
Momčilovog grada na Ribničkom potoku(takođe Pirot).
Što se prepoznavanja tiče mislim da je stvar jednostana.
Naime ne postoji ništa slično od flore što raste u plitkim
potocima. Tvoja slika je odlična kao "mustra". Mogu jedino
da sugerišem da list miriše slatkasto poput paštrnjaka
(kao i mnoge Apiaceae).List, takođe ima prepoznatljivu
neparno perastu strukturu sa listićima koji su uglavnom zaobljeni.
Cvet nikada nisam video.
Ja ću ti svakako javiti lokaciju sledeće Berule.
Štose tiče ovog vilin konjica mislim da sam ga viđao.
Da li se radi o retkoj vrsti?
Pozdrav od Dejana

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 24.Nov. 2012, 19:02:35 »
Slažem se s Dejanom, da je vrsta s malo predznanja prepoznatljiva s tim da sam je jedino do sada video kod Vršca u jednom potplaninskom potoku (na mestu zvanom Straža) i zadala mi je nemalu glavobolju dok nisam pronašao šta je u pitanju... Kontaktiraj rendžera Mileta Vućanovića koji je na toj lokaciji slikao sve što se kreće, možda će među njegovim fotkama vilinih biti i ovaj.
« Poslednja izmena: 24.Nov. 2012, 19:06:28 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 10.Dec. 2012, 13:42:09 »
Saša
Slučajno gledajući neke starije slike našao sam za tebe zanimljivu i lepu lokaciju.
Berula erecta u jednom plitkom i sporom vrelu pored reke Gradac kod Ekološkog
 domaćinstva. Verovatno su mnogi bili na ovom lepom mestu. Evo slike.

Pozdrav, Dejan

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #4 poslato: 10.Dec. 2012, 20:33:09 »
Slozio bih se sa Sasom da se nalazi biljaka postavljaju na bioras portal. One su svakako najznacajniji element ekosistema i dobra orijentacija za mnoge grupe, npr. fitofagne tvdokrilce iz porodica Chrysomelidae, Curculionidae itd. Nalazi se mogu postavljati i ako nema dokaza u vidu fotografije ili herbarskog primerka. Naravno, treba se biti potpuno siguran da je rec o odgovarajucoj vrsti a o relevantnosti podatka ce se suditi na osnovu legatora nalaza i identifikatora vrste.

Iako su tvrdokrilci dosta teski za odredjivanje, neke vrste ne mogu da se omase, Lucanus cervus, Rosalia alpina, Oryctes nasicornis itd... pa nalaze ovakvih vrsta mogu da udju u bazu uz neke eventualne dodatne konsultacije sa legatorom.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #5 poslato: 13.Dec. 2012, 20:39:34 »
Nalazi se mogu postavljati i ako nema dokaza u vidu fotografije ili herbarskog primerka.
nalazi ovakvih vrsta mogu da udju u bazu uz neke eventualne dodatne konsultacije sa legatorom.

U postu ispod sam priložio listu biljaka za koje nije potrebna posebna verifikacija od stručnjaka (nadam se da ste videli):
http://forum.biodiv.petnica.rs/index.php/topic,716.0.html