Autor Tema: Poznata i sumnjiva 2  (Pročitano 735 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Poznata i sumnjiva 2
« poslato: 14.Nov. 2012, 07:54:56 »
Leucoagaricus leucothites

Boletus reticulatus? Za njega nisam siguran, našao sam ga posle kiše pa ako jeste reticulatus to je onda razlog što šešir nije ispucao. A možda i nije reticulatus.

ihi

• Leptir
Odg: Poznata i sumnjiva 2
« Odgovor #1 poslato: 14.Nov. 2012, 11:40:47 »
Neću da komentarišem umetnički dojam Laucoagaricus l., ali ovako star zaljubio sam se u suknjicu balerine turkinje.
Ovaj vrganj nije reticulatus a to pouzdano znam po tome što B. reticulatus ima izraženu mrežicu na dršci, a ovaj kao da je nema. I nije mu prikazana boja kožice na šeširu pa ne mogu ništa pouzdanije da tvrdim.
Pozdrav, Ibrahim

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 15.Nov. 2012, 08:18:38 »
Evo i detalja, možda pomognu

ihi

• Leptir
« Odgovor #3 poslato: 15.Nov. 2012, 08:32:15 »
Dragiša,

još kada biste imali poprečni presek, bilo bi sjajno.  Možda ćete ga izvući iz robnih rezervi. Vidi se da nema mrežicu i vidi se da su zrnca kojima je drška posuta pri vrhu malo crvenkasta.
Nek se kuva.

Ibrahim

ihi

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 15.Nov. 2012, 17:09:22 »
Dragiša,

vrlo me muči ovaj vrganj. Svestan sam da je ubran početkom novembra, ali to ništa ne znači  koda su gljive u pitanju. Kod njih važi ono pravilo: nikad ne reci nikad. Dakle, zbog nedostatka mrežice, a prisustva zrnaca na dršci (karakterističnih za rod Leccinum i Suillus) imam čistu konfuziju u glavi. Ovaj uvod pravim zbog mogućnosti da se, možda, kasno pojavio Boletus impolitus, ili čak Boletus appendiculatus.
Dakle, ne pomažem vam naročito. Ner smem da tvrdim sa sigurnošću da je to ovo ili ono. Šalio sam se, ali u ovom slučaju pomogao bi nam i poprečni presek, odnosno menjanje boje na preseku, naravno ako bi se dogodilo.

Pozdrav, Ibrahim

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 15.Nov. 2012, 20:43:51 »
Poprečni presek nemam ali nadam se da su koleginice napravile mikroskopski preparat. Možda će on biti od pomoći mada ja nemam literature što se tiče Boletus-a i mikroskopa.