Autor Tema: Par komata  (Pročitano 930 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Par komata
« poslato: 13.Nov. 2012, 10:14:41 »
Lepista cf nuda

Laccaria laccata

Clitocybe nebularis

Mycena haematopus
« Poslednja izmena: 24.Nov. 2012, 11:19:30 Dragisa Savic »

ihi

• Leptir
Odg: Par komata
« Odgovor #1 poslato: 13.Nov. 2012, 14:18:12 »
Vi pravite čarobne slike. One ne pripadaju dokumentarnom već umetničkom svetu. No i takve imaju izuzetnu vrednost.
Prva slika je Lepista irina. Ostale su ono što na njima piše.

Pozdrav, Ibrahim

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 13.Nov. 2012, 14:23:17 »
Ibrahime
Vi i ne znate sa kim imate posla :).
Naravno, Dragišine slike su stvarno savršene.
Pozdrav od Dejana

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 13.Nov. 2012, 14:44:16 »
Lepista irina, odlično, eto nove vrste za spisak. ;)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 13.Nov. 2012, 15:27:31 »
Dragišine slike su stvarno savršene.
Na ovoj zadnjoj slici mala gljiva nešto nije oštra, i cela slika ima nešto malo granule... ccc... ;D ;D

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 24.Nov. 2012, 13:16:22 »
Bane Uzelac je pregledao moj sajt i kaže da ova Lepista nije irina već najverovatnije nuda.
Za sada brišem irinu sa spiska ali naćiću je ja već, ne sumnjam.

ihi

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 24.Nov. 2012, 14:27:03 »
Dragiša,
ako postoji u dijagnozi odrednica verovatno (a odnosi se na to da li je ovo Lepista nuda ili nije), onda nije Lepista nuda. Naravno, ne smatram da sam nepogrešiv, u mom predstavljanju članovima Foruma kazao sam da sam pun praznina i da treba još mnogo toga da učim (ako budem imao vremena, kako bi kazala Desanka Maksimović).
Ibrahim

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #7 poslato: 24.Nov. 2012, 15:40:42 »
Nisam ekspert ali bi puno pomogao snimak šešira od gore - jer, on je kod nuda (ovu vrstu sam mnogo puta našao) lilav, a kod irina krem boje. Kod ovih gljiva - slika je toliko čista da se jasno vidi - kod donjeg primerka je na šešir pala spora sa gornjeg (tamnu boju pokrio je beli prah!). A kod irine je šešir takođe - po službenom opisu - higrofan. Naravno taj efekt kružnog potamljenja se ne javlja uvek, samo u vlažnijim uslovima. I još nešto: na slikama se vidi da je blic gotovo sigurno bio malkice jači (ili je lupilo jače sunce), tako da se dobilo bleđi karakter nego što je bilo kod stvarnog primerka (npr. ako je nuda donji listići bi takođe bili dosta lilavi, vidi sliku tipičnog starog primerka koju sam zakačio). E da, jedan presek gljive bi takođe razotkrio nuda - meso je takođe lilavo. To su moji utisci, nadam se ne suvišni...
« Poslednja izmena: 24.Nov. 2012, 15:58:53 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #8 poslato: 25.Nov. 2012, 00:14:51 »
Bane reko vako:
"Dakle Lepista irina svakako nije, jer nju karakterise totalno dosadan kolorit, nekakva shucmurasta nijansa svetle oker i sive boje i robusnija statura, kao i miris perunike. Predlazem da je vodis kao Lepista nuda (pogledaj u mojoj knjizi Lepista nuda var. pruinosa, koja se javlja po hladnijem vremenu, sitnija je i kada nema pigmenta hoce da izgleda bas kao tvoja gljiva)"

A primerka nemam, tako da moram ponovo u šumu. Gledam slike po netu (npr.http://www.discoverlife.org/mp/20q?search=Lepista+nuda&guide=North_American_Invasives&flags=HAS:), nuda obično ima jak ljubičasti ton ali može da bude i sa manje pa i potpuno bez tog pigmenta, dok irina nema uopšte ljubičasti ton. 
« Poslednja izmena: 25.Nov. 2012, 00:28:18 Dragisa Savic »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 25.Nov. 2012, 12:44:58 »
Pa da, i nuda ima razne "kolorite", npr. var. glaucocana (Bres.) Krglst. je skoro bela, ali iskreno ove slike sa neta su me iznenadile u koliko varijacija dolazi, verovatno u zavisnosti od vremenskih uslova, perioda, staništa, podneblja...
Ovi sa Fruške će možda ipak biti malo drugačiji od mojih sa peščare ???

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #10 poslato: 06.Nov. 2013, 17:58:16 »
Upadam na ovu temu iz razloga što nisam siguran u determinaciju ove gljive.
Onog dana kada je bila izložba na FG uslikao sam ove gljive, rekao bih da
je Lepista, verovatno nuda. Ima li neko ideju, mada i slika nije reprezentativna i detaljna.
Boja je bila prilično neubedljiva za modrikaču koji sam sretao i brao sa izraženijim ljubičastim
tonovima, znam da mogu biti i svetlije nijanse ali šta je sa ostalim pokazateljima.
Slikano u listopadnoj šumi , koliko se sećam u šupljini stabla, obzirom da su Lepiste saprobi
moglo bi biti...
Pozdrav Dejan

ihi

• Leptir
« Odgovor #11 poslato: 06.Nov. 2013, 18:10:00 »
Dejane, ili kako te predstavi Baluban na fotografiji sa izložbe mladiću, to je Lepista nuda. Obrati pažnju i na dno drške koje je uvek sa ostacima stelje jer se micelija tako uplete u okolni materijal da je nemoguće gljivu  izvući iz zemlje bez raznih ostataka (lišća, iglica, travki itd.)

Resavac71

• Lutka
« Odgovor #12 poslato: 06.Nov. 2013, 18:13:01 »
I ja bih rekao za ovu Dejanovu da je L. nuda, mada si mogao Dejane slobodno i jednu fotku gornjeg dela sesira.