Autor Tema: Carabus... [C. coriaceus]  (Pročitano 919 puta)

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Carabus... [C. coriaceus]
« poslato: 12.Nov. 2012, 14:49:10 »
Ne bih znao, ni pokušavao dalje, al' nadam se da će moći ovako sa fotografije. Ako ne ide, nikom ništa - trči, trči, trčuljak  ;) ;D

« Poslednja izmena: 12.Nov. 2012, 17:08:13 Gabor Mesaros »

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Carabus...
« Odgovor #1 poslato: 12.Nov. 2012, 15:56:18 »
Ovo je Carabus coriaceus (ssp. hoppfgaretni ili banaticus, tesko je reci).

Inace, sa slika vidim, neko hrabro drzi bubu u visini ociju za slikanje. To moze biti riskantno. To sto ruke posle smrde je manji problem. Carabusi su skloni da iz "guze" strcaju smrdljivu i iritantnu tecnost u kojoj izmedju ostalog ima i mravlje kiseline. Ako ova tecnost dospe na sluzokozu, posebno oci, iritacija moze biti dosta bolna i dugotrajna. Znaci, oprez sa karabusima. Srecom. Ta tecnost se nalazi u jednoj kesici na samom vrhu trbuha i ima malu zapreminu. Dovoljno je da buba 1-2 puta strcne i ona se isprazni. Posle toga buba je bezopasna.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Carabus...
« Odgovor #2 poslato: 12.Nov. 2012, 16:05:07 »
He, he  ;D Hrabro ili ludo, tanka je granica.  ;) Trčuljka je doneo jedan pecaroš u Deliblatu u kamp, da vidimo šta je - što je bilo stvarno za pohvalu. :) Nisam pitao da li je bilo nekih problema usput, ali moguće da se prethodno istrošio, pošto su ovo ovde već moje ruke.  :) 
Srećom, iako sam ih često imao u rukama, mislim da sam samo jednom "dobio isporuku". :) I, naravno, ne preporučujem drugima nikako.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Odg: Carabus... [C. coriaceus]
« Odgovor #3 poslato: 12.Nov. 2012, 19:20:56 »
Uvod:
Ikac je jednom pokušavao da nađe svog Gigasa, koji se zavukao pod sedište u mom jugiću.

Razrada:
...

Zaključak:
Nikad ne guraj prvo glavu na karabusa.  ::)

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија