Autor Tema: Još jedan :-) [Sympetrum striolatum]  (Pročitano 1076 puta)

Đuki

• Moderator
  • Jaje
Još jedan :-) [Sympetrum striolatum]
« poslato: 03.Nov. 2012, 19:22:53 »
A za ovog kandidata se kaže šta?
« Poslednja izmena: 22.Nov. 2012, 09:16:13 Saša Rajkov »

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Još jedan :-)
« Odgovor #1 poslato: 05.Nov. 2012, 23:34:53 »
Preferiram pregledanje strajnjeg trapa  ::) i više od jednog karaktera za determinaciju, ali sudeći po kratkim brkovima, to je Sympetrum striolatum. Druga opcija bi bila S. vulgatum, koja ima duge brkove, ali i gledanje strajnog trapa :D odnosno vulvalne ploče sa strane bi apsolutno potvrdilo da je u pitanju prethodna S. striolatum (nije da ima razloga za sumnju, ali prosto jedan karakter mi se čini premalo).
« Poslednja izmena: 06.Nov. 2012, 18:41:47 Saša Rajkov »

Đuki

• Moderator
  • Jaje
« Odgovor #2 poslato: 06.Nov. 2012, 16:47:23 »
Na žalost ovo je jedina fotografija.

Bočna strana grudi dosta ide u korist vulgatuma,
a ugao vulve se ne može baš videti sa ove fotke...
Zbog toga sam je i pustio ovde da čujem i druga mišljenja...

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #3 poslato: 06.Nov. 2012, 19:29:29 »
Iskreno, mislim da ovako ništa ne ukazuje na to da je vulgatum.

Često sam viđao ženke S. striolatum-a kojima vulva pod nekim uglom izgleda kao da je (možda) od vulgatum-a, sve dok nisam dobio priliku da vidim nekoliko jedinki S vulgatum, i uočim da je razlika ipak upečatljiva kada je u pitanju vulvalna ploča kod ženki ove dve vrste. No, identifikaciju S. striolatum i S. vulgatum radim isključivo iz ruke, kako ne bih kasnije došao u situaciju da lupam glavu da l' je to možda bio vulgatum i pojedem se što nisam uslikao detaljnije (pritom mislim baš detaljnije :) ).

Jer, pored vulve, i crni brk može da zavara. Kod S. striolatum se ponekad pojavi crna fleka malo dalje od oboda oka, ali na fotografiji, i na prvi pogled, izgleda kao da se "brk" spušta do dole. Opet, i za ove (koje sam do sada video) se kasnije pregledom iz ruke ispostavi da su S. striolatum.

P.S.
Oprostićete mi što je ova ženka S. vulgatum tako maljava.  ;D
« Poslednja izmena: 06.Nov. 2012, 19:52:26 Saša Rajkov »

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #4 poslato: 06.Nov. 2012, 19:41:56 »
Iskreno, mislim da ovako ništa ne ukazuje na to da je vulgatum.

Ovo nije bilo naslovljeno tebi  :) ( tek posle videh da si napisao da bočna strana grudi ide u korist vulgatum-a  ;) ).

Pa da razjasnimo onda. Evo još jednog primerka ženke S. striolatum pregledane iz ruke.
 Vulvalna ploča opet na fotografiji mami da je možda vulgatum, ali nije, provereno. Jednostavno, zavisi od ugla pod kojim se posmatra.
Grudi su iste kao kod jedinke na fotografiji na početku posta.  ;)
Samo fotografija dovoljnog "uveličanja"/ili pogled, iz odgovarajućeg ugla na vulvu može da potvrdi da li je eventualno S. vulgatum. Pri tom, crni brci na čelu koji se spuštaju dole kod S. vulgatum, mogu pomoći pri određivanju mogućih kandidata na terenu.
« Poslednja izmena: 06.Nov. 2012, 19:48:35 Saša Rajkov »

Đuki

• Moderator
  • Jaje
« Odgovor #5 poslato: 07.Nov. 2012, 17:46:48 »
Kad je u ruci potpuno je druga priča, a ovakve fotke su, dosta puta, mnogo nezahvalne za identifikaciju.

Cela ova priča mi je dobro poznata.
Imam iskustva sa vulgatumom i zato sam posumnjao, ali kao što već rekoh ne vidi se ono što treba da se vidi na pravi način...
Naravno, realnije je da bude striolatum...

Jel će da ga zaključimo tako?

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #6 poslato: 22.Nov. 2012, 09:15:40 »
Mislim da će da ga zaključimo tako.  ;)