Autor Tema: HabiProt  (Pročitano 1186 puta)

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
HabiProt
« poslato: 05.Nov. 2011, 09:56:22 »
HabiProt ima sopstveni sajt (www.habiprot.org.rs) pa mislim da ovde treba pisati samo ono što zanima širi krug.
31.10.11-4.11.11 je u Laufenu (D) održan skup organizacije Butterfly Conservation Europe. Najvažnija je vest da je HabiProt proglašen zvaničnim partnerom BCE za Srbiju.
Bilo je veoma prijatno i ostvareno je puno kontakta sa predstavnicima raznih zemalja. Pokušaću ovde da nabrojim samo najinteresantnije.
Slovenija: postoji mogućnost da na nedelju dana ugostimo 35-50 slovenačkih studenata biologije oko prvog maja 2012. Treba hitno ponuditi neko rešenje jer će uskoro odlučivati na koju će stranu.
Španija: imaju odličan sajt pod nazivom Insectarium virtual
Bugarska: Bojan (ne znam prezime, nije problem) se ponudio da nam dešifruje Tortricidae u koje se dobro razume.
Češka: Zamoljeni smo da uhvatimo nekoliko primeraka Boloria eunomia za DNA analizu. Ako manja grupa pokaže zainteresovanost da ode tamo, može da dobije besplatan smeštaj u interesantnom delu Češke. Poziv nije ograničen na leptiraše.
Turska: Ponudili smo se da dođemo i pomognemo oko leptira. Najzainteresovaniji su za akciju sa hvatanjem, obeležavanjem i puštanjem leptira jer za to nemaju ljudstvo. Realizacija zavisi od toga kako će proći njihovi zahteva za finansiranje takve akcije.
Makedonija: Ponuđeno nam je da u dogovoru sa domaćinima koristimo njihovu kuću na Prespi.
Mađarska: Zainteresovani su da grupno dođu u leptire i moljce. Saglasili smo se da dalje dogovaranje ide preko Tamaša.
Finska: Zainteresovani su da grupno dođu u leptire i moljce. Voljni su da plate više nego što vredi smeštaj i na taj način pomognu HabiProt. Naročito bi voleli da aktivno učestvuju u nekom projektu, pa to treba lepo osmisliti. Imaju odlične stručnjake za mikronce i voljni su da pomognu u determinaciji, a slično važi i za gusenice.
Engleska: Vrlo jaka grupa organizuje dobrovoljce koji vole da putuju na razne strane. Iz razgovora sledi da kasnimo za 2012, pa treba na vreme nešto organizovati za 2013.
Spremnost za saradnju čim se ukaže prilika su pokazali i Hrvatska, Rumunija, Švajcarska...
Javite čim budete znali da li se dogodine organizuje kamp u Temskoj, i za to ima zainteresovanih.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: HabiProt
« Odgovor #1 poslato: 05.Nov. 2011, 10:14:08 »
Milane, jako lepe vesti!
Mene posebno raduje najava determinacija za tortricide i mikronce, i tek gusenice!!!
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 05.Nov. 2011, 12:04:15 »
35-50 ljudi možemo da smestimo samo u Temskoj. Bilo bi zgodno da postoji neki prevoz, pa da možemo obići Rsovce, Babin Zub, Dojkince, Ponor u to vreme. Ja sam voljan da se prihvatim organizacije oko smeštaja u Temskoj, a alternativa mi ne pada n pamet. Ipak je to mnogo ljudi!

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 06.Nov. 2011, 20:05:30 »
Svaka cast.  I na seminaru u Baru su ljudi iz Pariza (European Topic Center) culi za HabiProt i govorili u pozitivnom kontekstu. Za uzvrat su dobili jedan primerak PBA i dnevnih leptira na poklon.  ;)
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica