Autor Tema: MGRS 10k za Srbiju  (Pročitano 2531 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
MGRS 10k za Srbiju
« poslato: 29.Sep. 2012, 21:48:13 »
Da bih ubrzao pronalazenje MGRS oznaka kvadrata (Military grid reference system, nije isto sto i UTM) za pojedinacne lokalitete direktno u Google Earth-u resio da napravim jednu dodatnu alatku. To je kolekcija tacaka koji se nalaze u centrima svih 10X10 km kvadrata u Srbiji sa MGRS oznakama. Ove tacke u kombinaciji sa MGRS mrezom koja se moze preuzeti na stranici:

http://www.nearby.org.uk/google.html
17. Worldwide MGRS Gridlines Layer (06-07-06)

u znacajnoj meri mi je ubrzalo pronalazenje MGRS oznaka. Mozda ce i vama biti korisna.

Kolekciju tacaka mozete preuzeti ovde

http://www.protego.rs/1/mgrs-serbia.kml

Ako se posle klikanja otvori dokument na link klikajte desnim tasterom misa pa Save Link As...
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
Odg: MGRS 10k za Srbiju
« Odgovor #1 poslato: 30.Sep. 2012, 23:08:29 »
Nisam ni proveravao dati link jer "pronalaženje" kvadrata za koji ja kažem 'UTM kvadrat' a ti 'MGRS kvadrat' je zapravo beskrajno jednostavno. Sistem sam provalio pre nekoliko godina u okviru razvijanja Alciphrona i bez greške radi.
Uzeću set koordinata za primer: 0452995; 4944265 (264m). Obrati pažnju da ćeš prvi broj (Easting) dobiti kao šestocifreni broj, namerno ispred njega dodajem 0 da bi bio sedmocifren kao i drugi.
Prve dve cifre prvog broja (04) nam daju slovnu oznaku u smeru zapad-istok = D
Prve dve cifre drugog broja (49) nam daju slovnu oznaku u smeru jug-sever = Q
Na to se dodaju treća cifra prvog broja (5) i treća cifra drugog (4) i dobijaš kompletnu oznaku DQ54.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 30.Sep. 2012, 23:34:48 »
Sistem jeste jednostavan ali se zasniva na poznavanju nacina prepisivanja dela utm koordinate u mgrs oznaku. To je svakako vrlo pogodno za ugradjivanje u neki programcic, konverter.

Prve dve cifre prvog broja (04) nam daju slovnu oznaku u smeru zapad-istok = D
Prve dve cifre drugog broja (49) nam daju slovnu oznaku u smeru jug-sever = Q
Na to se dodaju treća cifra prvog broja (5) i treća cifra drugog (4) i dobijaš kompletnu oznaku DQ54.

Ovo mi uopsete ne izgleda tako jednostavno za iscitavanje oznake mgrs kvadrata direktno u Google Earth-a. Priznajem, ja ne mogu da zapamtim numericke vrednosti 20 mgrs oznaka:

CN,CP,CQ,CR,CS,DM,DN,DP,DQ,DR,DS,EM,EN,EP,EQ,ER,FM,FN,FP,FQ

koji se pojavljuju u Srbiji. Meni je za pojedinacne nalaze jednostavnije vizuelno iscitavanje oznake. Ipak, ljudi se razliku i pretpostavio sam da ima jos takvih pa sam zato podelio kolekciju tacaka i link sa vam.

Kad zelim da konvertujem veci broj koordinata koristim sajt

http://www.earthpoint.us/

Nesto je besplatno, nesto se placa ali je vlasnik bio jako ljubazan i otvorio mi nalaog kad sam mu objasni da sam iz NGO i da bih njegove alatke koristio za kartiranje flore i faune.

... jer "pronalaženje" kvadrata za koji ja kažem 'UTM kvadrat' a ti 'MGRS kvadrat' ...

Svi u svetu (osim nas u Srbiji) taj nacin oznacavanja dela prostora nazivaju tako, ne samo ja.

Ako nekog interesuje mogu da napisem anegdotu kako je do ove greske doslo, na neki nacin i sam sam bio ucesnik cele price, sredinom osamdesetih kad se UTM pojavio kod nas.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #3 poslato: 01.Okt. 2012, 00:05:52 »
Citat
Ipak, ljudi se razlikuju...
Svakako.
Citat
Ako nekog interesuje mogu da napisem anegdotu kako je do ove greske doslo
Mene interesuje anegdota. Mada i dalje nisam ubeđen da je reč o grešci, ako pomenute koordinate dobijam kada u programu GEarth odaberem 'Universal Transverse Mercator' ili na GPSu 'UTM'.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #4 poslato: 01.Okt. 2012, 01:47:57 »
Ne znam da li govorimo o istoj stvari.
GE i GPS uredjaj naravno da koriste UTM koordinate. I sam si dao jedan par

0452995; 4944265

Oznaka iste ove tacka u MGRS sistemu oznacavanja izgleda ovako

34T DQ 52995 44265

sto oznacava prostor od 1X1 m

Ja jos nisam video GPS uredjaj koji koristi ove oznake.

Posto se za prikaz podataka sa terena vrsi redukcija na kvadrat 10X10km

onda se oznaka  koristi u ovoj formi

34T DQ54

34T ne spominjemo jer se cela Srbija nalazi u toj tzv. zoni.

Anegdota se sastoji u tome da se pocetkom 80-ih godina kod nas pojavila potreba da usaglasimo nas prikaz podataka sa terena sa onima kojima smo se susretali u literaturi i naravno da se redukuje preciznost nasih podataka koja odlaze u javnost. Otprilike tada je neko Georgu Dzukicu doneo (na zalost ne secam se ko) nekoliko americkih topografskih mapa za tadasnju jugu. Te karte koriste Universal Transverse Merkator koordinatni sistem (za razliku od nasih mapa koje koriste Gauss Kruger koordinatni sistem) i pokusavali smo da shvatimo kako se sa nje iscitavaju koordinate, i to one koje nama trebaju. Na tim mapama  sa strane postoje one oznake DQ, CN,CP,CQ,CR itd. a u podnozju je pisala projekcija projekcija karte Universal Transverse Mercator (kao sto na nasim topografskim kartama pise Gaus Krigerova projekcija). Proucavajuci mapu na kraju smo provalili kako se oznake koje nas interesuju, iscitavaju. Posto se svuda na mapi pojavljivala oznaka UTM mislili smo da koristimo utm koordinate. Tada jos nismo znali kako one izgledaju. UTM i MGRS koriste istu projekciju (i zajednicki se koriste u kartografskim prikazima) ali je osnovna razlika izmedju njih sto je UTM koordinata a MGRS oznaka prostora (koji moze da ide od 1X1m do 100 × 100km). Vremenom se UTM odomacio iako se radi od dve komplementarne ali ipak razlicite stvari.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #5 poslato: 01.Okt. 2012, 10:56:04 »
.
Gabore, priznajem da se nisam snašla sa linkovima koje si dao u prvom postu. Kada sa prvog linka skinem dokument 17. Worldwide MGRS Gridlines Layer (06-07-06) i pokušam da ga otvorim (pokrenem) otvara mi GoogleEarth i ni makac dalje, jer šta god da radim vraća me na stranicu sa koje sam skinula pomenuti dokument 17.
Kada kliknem na drugi link, dobijam samo kod neke stranice sa kojim ne znam šta da radim.
Da sam uspela da se snađem sa ovim likovima možda ne bih morala ovo da pitam:
Koje su prednosti i koji su nedostaci za svaki od ova dva sistema?

Pošto si napisao
Citat
Ja jos nisam video GPS uredjaj koji koristi ove oznake.

Zašto prelaziš na MGRS?
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #6 poslato: 01.Okt. 2012, 11:41:07 »
.
Gabore, priznajem da se nisam snašla sa linkovima koje si dao u prvom postu. Kada sa prvog linka skinem dokument 17. Worldwide MGRS Gridlines Layer (06-07-06) i pokušam da ga otvorim (pokrenem) otvara mi GoogleEarth i ni makac dalje, jer šta god da radim vraća me na stranicu sa koje sam skinula pomenuti dokument 17.
Kada kliknem na drugi link, dobijam samo kod neke stranice sa kojim ne znam šta da radim.

I jedan i drugi link sluze da se nadju i skinu KML dokumenti sa kojim se radi u Google Earth-u . Prvi ti prikazuje mrežu (UTM, MGRS svejedno one su iste) u razmeri koliko si zoomirala u Google Earthu (kvadrati mogu biti 100X100 km, 10X10 km, 1X1km, 100X100m, 10X10m i 1X1 m). Naravno, nama ne treba nista drugo nego kvadrat 10X10 km, koja je uobicajena preciznost za prikaz podataka nalaza u javnosti.  Da bismo znali kako se taj kvadrat "zove" (mgrs ime u formi DR26) sluzi nam kolekcija tacaka koje se skidaju sa drugim linkom iz moje prve poruke. Te tacke se nalaze u centru kvadrata 10X10 km i u kombinaciji sa mrezom koja se  generise pomocu KML-a iz prvog linka, direktno se moze videti koji prostor pokriva kvadrat 10X10 km i kako se zove.

Citat
Koje su prednosti i koji su nedostaci za svaki od ova dva sistema?
Zašto prelaziš na MGRS?

Ne prelazim ja na drugi sistem. Taj sistem se koristi vec decenijama. I vi ga koristite kad prikazujete podatke na mapi. Video sam u Alcifronu, jedino sto vi ne unosite mgrs oznaku nego se ona generise automatski u programu. Pored imena  vrste, datuma, nadmorske visine itd..., unesi se UTM koordinata. Na osnovu unete UTM koordinate generise se oznaka (mgrs) kvadrata 10X10km u kojoj se ta tacka nalazi. Milan je na jednom primeru objasni po kom principu To je ok ali ne koriste svi alcifron.

Nekada je dovoljno da se locira samo kvadrat u kojem se neki nalaz nalazi. Koordinata nije potrebna ili nije dostupna. To je skoro uvek slucaj kada se pregledaju stare zbirke, literatura, gde je osnovni podatak ne koordinata nego neki lokalitet. Da bi se taj nalaz mogao kartirati potrebno je da se locira u prostoru od, makar, 10X10 km i da se zna ime tog prostora jer se on kao takav prikazuje.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #7 poslato: 01.Okt. 2012, 13:51:08 »
Tema UTM/MGRS je u mnogočemu rasprava da li je nešto šija ili vrat.
Reč je o jednoj projekciji i označavanju tačke sa različitim stepenom preciznosti u zavisnosti od namene.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #8 poslato: 01.Okt. 2012, 14:07:36 »
Tema UTM/MGRS je u mnogočemu rasprava da li je nešto šija ili vrat.
Reč je o jednoj projekciji i označavanju tačke sa različitim stepenom preciznosti u zavisnosti od namene.

Milane. Slazem se u potpunosti sa tobom. Posto se u publikacija obicno ocekuje da neki nalaz prostorno bude definisan bar u mgrs 10X10km obliku (moze i preciznije ali nije obavezno i mnogi autori ne daju precizne lokaliteta da bi zastitili neke osetljive podatke: polozaj gnezda ptice grabljivice, mesto gde raste neka retka vrsta cveca itd...) ja sam sa clanovima foruma, koje to interesuje, podelio jednu alatku koja olaksava to lociranje u obliku u kojem se moze publikovati. Ne kazem da do trebaju svi da rade ili da menjaju dosadasnji rezim rada. Naprotiv, nek cveta hiljadu cvetova. Bitno je samo da se razumemo i da su nam podaci kompatibilni.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #9 poslato: 01.Okt. 2012, 15:37:42 »

Gabore, hvala za dodatno objašnjenje, ja sam to tako i razumela, ali sam se ipak ponadala da će mi kolekcija tačaka za Srbiju neke poslove olakšati, naročito u radu sa budućim portalom, jer tamo koristiš MGRS. Ja i  dalje je ne mogu videti pomenutu kolekciju, sa linka

Citat
Kolekciju tacaka mozete preuzeti ovde
http://www.protego.rs/1/mgrs-serbia.kml
jer mi stranica izgleda kao na priloženoj slici.
Nije mi mnogo bitno, mogu ja i dalje da radim sa UTM-ovima kao do sada, ali tek da vidiš kako meni izgleda stranica.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #10 poslato: 01.Okt. 2012, 16:09:15 »
Ako se posle klikanja otvori dokument na link klikajte desnim tasterom misa pa Save Link As...
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
« Odgovor #11 poslato: 01.Okt. 2012, 19:02:02 »
.

Ups!
OK, hvala.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #12 poslato: 08.Okt. 2012, 16:20:37 »
Kao prvo Gabore veliko hvala na ovome - to tražim već 2 godine!! ;-)

Ali imam nešto da dodam, što u osnovi nema veze sa funkcionalnošću sistema... Ali ipak stvari treba staviti na mesto.

Ornitolozima je UTM više nego dovoljan - iz već rečenih razloga - i ne može da se standardizuje drugi sistem koji bi odgovarao za sve grupe organizama! Mislim ne slažem se u toj definiciji da se radi o subjektivnom pristupu i da svako koristi šta želi ili mu odgovara. UTM je konvencionalna forma, i u nauci nema mnogo mesta za samovolju...

Vremenom se UTM odomacio iako se radi od dve komplementarne ali ipak razlicite stvari.
Verovatno nisam kompetentan da uskačem u ovu geografsku diskusiju i ne bih da ubijam poentu, ali mene anegdota nije "ubedila". U ornitologiji se UTM - kao UTM a ne MGRS - koristi od pamtiveka i niko ne bi tvrdio da je u pitanju "Srpski proizvod" ili greška. Sumnjam da su Britanci i Holanđani - koji koriste UTM format za biogeografske atlase već  više decenija - "žrtve" pogrešno shvaćenog sistema u Srbiji i siguran sam da ta greška kod nas nije bila tako efektivna da su se čak i Britanci "zarazili" ;-)
Sve Ciconie (od 1. broja 1989) svi Evropski Atlasi Ptica i sva ornitološka izdanja u Evropi (u Mađarskoj UTM se oficijelno koristi za faunistiku od 1980.) isključivo koriste UTM (ni reči nema o MGRS!) i nije istina da ljudi ne znaju šta koriste. To je pomalo i uvreda. UTM je konvencionalno prihvaćena standardna i funkcionalna forma. Funkcionalna, jer su gridovi tipa 10x10 km pogodni za tačno prikazivanje a ujedno su "dovoljno površni" da krivolovci ne bi pronašli lokaciju. To je bio originalni cilj konvencije. Zadavanje tačnih koordinata kod ptica je zabranjeno a suprotno zdravoj svesti! Za neku bubu možda ne smeta (izvinjavam se ako zvuči diskriminativno) ali za sve više organizme je ova problematika itekako bitna! Nisam siguran ni da kod leptira nije isto kao i kod ptica.

Istini za dušu, paralelno sa tim (u literaturi) koristi se i klasičan sistem koordinata, ali je UTM daleko mnogo rašireniji i čini mi se standardan za biogeografiju u celom svetu - i u botanici i u zoologiji. UTM je u stvari jednostavnija varijanta MGRS-a - "The Military Grid Reference System (MGRS) is an extension of the UTM system". (iz Flora Europaea) MGRS je možda bitan za geografiju ali za faunistiku nisam baš siguran... Ja još nisam video nijednu publikaciju sa navodima na MGRS, ili možda u celom svetu vlada zabuna?
« Poslednja izmena: 08.Okt. 2012, 16:32:56 jozi »