Autor Tema: Vilini konjici - Tasos [Crocothemis erythraea, Sympetrum fonscolombii]  (Pročitano 766 puta)

Milan Maric

• Jaje
  • *
Tasos..liči  :)
« Poslednja izmena: 25.Sep. 2012, 00:27:24 Saša Rajkov »

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Vilini konjici - Tasos [Crocothemis erythraea, Sympetrum fonscolombii]
« Odgovor #1 poslato: 25.Sep. 2012, 00:40:21 »
Izdvojio sam post kao posebnu temu. (link ka temi originalnog posta). Liči, i blizu. U oba slučaja su predstavnici iste familije, Libellulidae.
Na prvoj je Crocothemis erythraea, ženka. Mužjaci su jarko crvene boje. U odnosu na Sympetrum-e imaju širi i spljošteniji abdomen, u potpunosti žute noge i prilično velike žute fleke u osnovi zadnjeg para krila.

Na drugoj i trećoj je Sympetrum fonscolombii (ženka i mužjak, redom). Karakterističan za privremene vode, naročito u toplim predelima. Na Tasosu mislim da nisam zapazio nijednu stajaću vodu, ali verovatno ima nekih efemernih barica u kojima ova vrsta može i da se razmnožava.
Prepoznatljiv u odnosu na druge vrste istog roda po plavoj boji donjeg dela očiju, žuto-narandžastim flekama u osnovi krila (manjim neko kod Crocothemis-a, čisto poređenja radi). Gledano sa strane, abdomen ženke ima i izraženu, gotovo neprekinutu, crnu prugu što se može videti na fotografiji.

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #2 poslato: 25.Sep. 2012, 00:55:27 »
Na Tasosu ima zanimljivih potočnih vrsta, koje spadaju među najveće u Evropi , a to su vrste iz roda Cordulegaster (lete tokom juna i jula meseca): C. picta i C. insignis
Druga, C. insignis, je nedavno otkrivena i u Srbiji: Kulić L., Gajić, M., Erić K. (2012): Dragonfly fauna (Odonata) of the Sokobanjska Moravica River (E Serbia)

Milan Maric

• Jaje
  • *
« Odgovor #3 poslato: 04.Okt. 2012, 12:51:27 »
Ove godine nisam išao dublje u ostrvo pa nisam naletao na potočne vrste, ali sledeće godine šume i brda su moja  :)