Autor Tema: Gekon  (Pročitano 2054 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Gekon
« poslato: 20.Sep. 2012, 14:17:02 »
Aj kad neće niko drugi opet ću ja da postavim novu temu.
Ovaj mali gekon (Hemidactylus turcicus) donet je iz Čanja (Crna Gora) i sad je kućni ljubimac. Pola sata sam pokušavao da uhvatim momenat kad liže oko ali nisam uspeo, suviše brzo to radi. Kolega koji ga drži mi je ispričao zanimljivu priču a to je da u Novom Sadu (naselje Podbara) ovi gekoni se viđaju već više godina unazad kako slobodno šetaju po zidovima zgrada. To znači da su nekom pobegli i da nekako uspevaju da prezime. Teško, ali možda se i odomaće.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Gekon
« Odgovor #1 poslato: 20.Sep. 2012, 19:54:12 »
I, pored populacije na Podbari, navodno, ako se dobro sećam, postoji i jedna oko Futoškog parka.  :o

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 21.Sep. 2012, 01:07:54 »
I ja sam čuo ovu priču o Novosadskim gekonima, mislim da od herpetologa Aleksandra Simovića...

Aleksandar Simović

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #3 poslato: 24.Sep. 2012, 12:33:46 »
Jeste, ima ih u Novom Sadu, samo sto nisu H. turcicusi, vec Kosijevi gekoni  Mediodactylus kotschyi :)
Ima ih i u Beogradu, kao i jos dosta gradova u Srbiji, a verovatno su introdukovani transportom.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 24.Sep. 2012, 12:41:39 »
Možda je i ovaj taj Mediodactylus kotschyi? Kolega (nije herpetolog) koji ga drži je prvo rekao da je vrsta Hemidactylus kotschy ali na brzinu gledao po netu i rekao mi da je H. turcicus jer ovog kotchya nije našao. Pošto je to drugi rod možda ga zato nije našao. I koja je vrsta na kraju? ???

Aleksandar Simović

• Moderator
  • Gusenica
« Odgovor #5 poslato: 24.Sep. 2012, 15:35:24 »
Ono gore sto si ti slikao je turcicus, inace u Crnoj gori su samo oni prisutni, dok u Hrvatskoj ima i Tarentola mauritanica-e.