Autor Tema: Helicopsyche bacescui  (Pročitano 742 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Helicopsyche bacescui
« poslato: 14.Nov. 2011, 09:26:12 »
Juče prijatelj i ja izvedosmo decu da se istrče i žene da se ispričaju  ;D. Bili smo na Fruškoj gori na Bešenovačkom jezeru (stari kamenolom napunjen vodom). Usput sam naravno prevrtao kamenje tražeći usnule puževe (njih ću u drugoj temi) i naiđem na ovo. Liči na pužoliko govance, rasturim jedno i vidim da je unutra živa larva. Nakon malo guglanja nađem šta je, larva trichoptera, Helicopsyche bacescui. Čak je i na ovom izuzetnom sajtu http://www.eutaxa.com/Helicopsyche%20sp.htm opisan primerak nađen baš u Srbiji. U familiji ima 5 vrsta i uglavnom su u Mediteranu a ova je nešto šire rasprostranjena. Bilo bi jako lepo imati ovaj ključ (pogledajte ceo sajt) pa ako neko ima viška para mogao bi da ga kupi i svima iskopira.  ;D

« Poslednja izmena: 29.Dec. 2011, 09:29:46 Dragisa Savic »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Helicopsyche bacescui
« Odgovor #1 poslato: 14.Nov. 2011, 10:27:26 »
Au, koji ekstra ključevi! A i koje cene :o
(Ali jasno je, ljudi žele da naplate svoj trud koji je unet u te programe...)
I pametno, obradili su neke najteže grupe...
Evo primera ko do sada nije verovao da se biogeografski podaci i softver itekako mogu unovčiti, a mi svoje podatke "prodajemo" budzašto... I radujemo se što smo živi i imamo šta jesti...

Postoji i web verzija tog ključa, ja ga skidam sa programom "HTTrack Website Copier" - traje već sat dva i stiglo je do 50 mb, videću kako će da izgleda...

Skinuo, kompletna postavka je oko 70 MB i sistem radi - u ključu se klikuje levo ili desno u odnosu na vrstu koju imamo i na kraju se (teoretski) stiže do identifikacije.
Ono što je interesantno da tu imaju ključeve za larve Trichoptera i za njihove familije, za Culicidae, za Simuliidae, ključ za Ephemeroptera je u fazi pripreme a imaju i opšti ključ za vodene organizme (Macrozoobenthos - Key to Families of Macroinvertebrates in European Freshwaters)

Hvala majstore Dragiša!
« Poslednja izmena: 14.Nov. 2011, 21:53:02 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 14.Nov. 2011, 10:48:09 »
Dragisa
Da li je odrasla jedinka ove larve ona slika gore desno na sajtu sa kljucevima
Da li je to odrasli primerak insekta i da li on zivi u vodi ili pored nje.
Pozdrav Dejan

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 14.Nov. 2011, 10:56:21 »
Ma jok bre, to je larva izvađena iz kućice. Odrasli insekt je krilat, živi pored vode ali leti po vazduhu. ;)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 14.Nov. 2011, 10:59:04 »
Tako sam i mislio ali ne mogu naci sliku odrasle jedinke
Pozdrav Dejan