Autor Tema: nepoznati miner  (Pročitano 787 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
nepoznati miner
« poslato: 11.Sep. 2012, 14:21:18 »
Našao sam ovu minu i minera danas na listu biljke Symphytum officinale. Larva je vrlo karakterističnog oblika i mislio sam da ću je lako determinisati, ali avaj, ništa slično nema po sajtovima o minerima.
Zna li neko po obliku larve barem kom redu pripada, da znam jel leptir, jel muva il nešto treće?

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: nepoznati miner
« Odgovor #1 poslato: 11.Sep. 2012, 14:45:13 »
Smatram da bi Dragan Vajgand (Dr nocni leptiri+zastita bilja) znao odgovor, samo zna li ko gde je?

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 11.Sep. 2012, 18:23:47 »
Nakon dosta guglanja mislim da je iz familije Glacillariidae (Lepidoptera) i to neki rani stadijum larve.
Pretražio sam sve sajtove sa minerima i iz ove familije na Symphytum-u živi samo Dialectica imperialella. Izgled mine manje-više može da prođe ali nema nigde fotografije larve. Larve nekih drugih rodova iz ove familije koje žive u lišću drugih vrsta biljaka liče na ovu moju.

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #3 poslato: 11.Sep. 2012, 19:09:07 »
.

Pregledala sam sve što Švabe imaju na temu Glacillariidae i nisam našla ni jednu larvu sa takvim repom. Neke larve liče ali nemaju takav rep.
Uz ovako detaljne slike, verujem da bi se tu našao i rep larve koji je specifičan, ali ga nema. Mislim da tvoja larva nije pomenuti imperijalista.  :(

Znaš kako da proveriš jeli ili nije. Meni su mineri uglavnom ugibali, jer ne mogu da održavam list dovoljno dugo svež. Imaš li iskustva sa gajenjem mina?
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 11.Sep. 2012, 19:17:13 »
NIsam ja ni rekao da mislim da je Dialectica imperialella već da se samo ona navodi kao miner iz ove familije na Symphytum-u. Sad ću opet da potražim, video sam negde jednu larvu koja ima slične izraštaje pozadi ali znatno manje.

Evo ovde http://www.microleps.org/Guide/Gracillariidae/Phyllocnistinae/index.html
« Poslednja izmena: 11.Sep. 2012, 19:20:22 Dragisa Savic »