Autor Tema: Maccevethus caucasicus  (Pročitano 1421 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Maccevethus caucasicus
« poslato: 23.Avg. 2012, 10:48:52 »
Fruška gora (jezero Bešenovo), 21.08.2012.

Od ranije ima slikanog Maccevethus corsicus (odredila Ljilja Protić). U njenoj knjizi vidim da ga nije uvrstila iako sam joj dao materijal, već navodi Maccevethus errans caucasicus za Srbiju. Pošto su slični sad nisam siguran koji je ovaj moj. U svakom slučaju imam sačuvan primerak pa ćemo videti.
Jedino što mogu da primetim kad ih uporedim je da onaj prvi (http://www.naturefg.com/pages/c-animals/maccevethus%20corsicus.htm) ima crvenija leđa i glavu u odnosu na ovog.

A ovo je ista vrsta ali drugi primerak sa drugog lokaliteta
Fruška gora (Čerević), 19.08.2012.

« Poslednja izmena: 26.Feb. 2013, 18:08:02 Dragisa Savic »

Jelena Šeat

• Moderator
  • Lutka
Odg: Maccevethus
« Odgovor #1 poslato: 24.Avg. 2012, 02:22:20 »
E da Maccevethus je problematičan  :-\

Da, M. errans caucasicus navodi i Gogala za Sloveniju, a meni je isto determinisala Ljilja skoro za Staru planinu. Pretpostavljam da si video na FE da postoje 3 vrste, a neki forumi spominju 1-2 vrste sa podvrstama, sve u svemu konfuzija.
http://aramel.free.fr/INSECTES10bisbis-12.shtml
http://www.naturamediterraneo.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=14041
Po ovom se Maccevethus-i mogu razlikovati samo po strukturi genitalnog aparata, tako da od boje ništa. Pošalji Ljiljani primerak pa nek pogleda.

Raspitaću se kod Gogale oko vrste - podvrste problematike pa javim.

Jelena Šeat

• Moderator
  • Lutka
« Odgovor #2 poslato: 31.Avg. 2012, 07:42:02 »
Evo mene opet a i Gogalinog odgovora:
'... po katalogu Catalogue of the Heteroptera of the Palaearctic Region dvije vrste su na Balkanu: M. corsicus i M. errans, zadnja sa dvoje podvrsta. M. errans caucasicus je vrlo proširena, a M. errans errans navode se samo za Hrvatsku (a u Europi samo još za Francusku in Španiju). Nešto ne poklapa sa tim podacima jer dvije podvrste jedne vrste ne mogu biti zastupljene na istom teritoriju po definiciji.'
Mislim da im je taj katalog kao neka referentna literatura jer se i Ljiljana Protić često poziva na njega.
Tako da je najveća verovatnoća da je na tvojoj fotki M. errans caucasicus jer je najčešći a i izgleda da je M. corsicus 'mediteranskija'

Pozdrav ;)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 31.Avg. 2012, 10:10:33 »
Sve mi je jasno ali mi ništa nije jasno ;). Nisam kompetentan da sudim o ovim vrstama.
Pošto Protićka dobija moj materijal pustiću nju da presudi. Ako ona kaže da je onaj od pre corsicus a ovaj sad caucasicus (kad ga bude videla pošto joj još nisam poslao materijal) onda ću tako i da napišem.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #4 poslato: 26.Feb. 2013, 18:07:48 »
M. caucasicus