Autor Tema: Aposemija, pauk[Argiope bruennichi].  (Pročitano 4508 puta)

Miodrag Milenkovic

• Jaje
  • *
Aposemija, pauk[Argiope bruennichi].
« poslato: 23.Avg. 2012, 08:50:35 »
Često viđan na terenima u okolini Pirota. Totalna dužina jedinke sa fotografije 3.5cm.
Nadm.vis. 382m, fotografisano 18.8.2012.
631619 E
4776143 N
« Poslednja izmena: 04.Sep. 2012, 09:47:37 Miodrag Milenkovic »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Aposemija, pauk.
« Odgovor #1 poslato: 23.Avg. 2012, 09:07:12 »
Agriope bruennichi.
Ima ga i kod nas, izgleda da je siroko rasprostranjena vrsta.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 23.Avg. 2012, 09:14:35 »
Kad već koristiš izraz aposemija trebalo je da napišeš i šta znači.
Aposemija – pojava veoma žive obojenosti tela kombinovana sa još nekom osobinom koja je veoma neprijatna ili čak opasna za druge organizme.
Ova vrsta jeste česta kod nas. Dole u Mediteranu češća je druga vrsta iz istog roda Argiope lobata. Pirot je dosta blizu Makedonije gde je ova vrsta veoma česta, moguće je da je ima i tu, lako se razlikuju. (http://www.naturefg.com/pages/c-animals/argiope%20lobata.htm).
Argiope lobata navodno ima i ovde kod nas u Vojvodini ali izuzetno retko. Potvrđena je jedino u okolini Subotice.

Miodrag Milenkovic

• Jaje
  • *
« Odgovor #3 poslato: 23.Avg. 2012, 13:13:12 »
Nepotrebno je da napisem sta je aposemija, jer koga zanima svakako ce saznati i informisati se o pomenutom terminu. Pored toga, verujem da vecina clanova foruma zna o cemu se radi jer je ovo forum bioloske raznovrsnosti i taj je termin opste poznat.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
Odg: Aposemija, pauk[Agriope bruennichi].
« Odgovor #4 poslato: 26.Avg. 2012, 21:03:05 »
Dragisa, da li mozes da kazes i ko i kada je potvrdio taj nalaz - u prevodu ima li ga publikovano?
Ja imam dva nalaza, nedaleko jedno od drugog, u oba slucaja sam i fotografisao i sad postavljam OVDE

verujem da vecina clanova foruma zna o cemu se radi
Ja spadam u manjinu, al ko pita ne skita... Da li je i imitiranje opasnijih organizama kao u slučaju leptira Sesia apiformis takođe aposemija?
« Poslednja izmena: 26.Avg. 2012, 23:42:10 jozi »

Miodrag Milenkovic

• Jaje
  • *
Odg: Aposemija, pauk[Argiope bruennichi].
« Odgovor #5 poslato: 04.Sep. 2012, 09:46:36 »
Svakako predstavlja aposemijsku obojenost ali je u slučaju Sesia apiformis kao i kod nekih vrsta iz familije Syrphidae ipak zastupljena mimikrija, tj. sposobnost specifičnog prilagodjavanja pri čemu sama vrsta povećava mogućnost opstanka a ne predstavlja opasnost po druge organizme.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
Odg: Aposemija, pauk[Argiope bruennichi].
« Odgovor #6 poslato: 04.Sep. 2012, 12:09:58 »
Aha, svatam: aposemija = saren sam i opasan ; mimikrija+aposemija = saren sam i bolje ne ispituj (npr. prevara za ptice). Generalno znacenje je = upozoravajuca obojenost kod zivotinja. Eto nesto smo naucili, sto bi rekao nebiolog-prevodilac