Autor Tema: Oprema za makro snimanje.  (Pročitano 1462 puta)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Oprema za makro snimanje.
« poslato: 24.Jul. 2012, 13:06:42 »
Pored semi-profi clanova ovog foruma veliki broj donatora slika su puki amateri.
Njima zelim da pomognem sa par saveta.

Frontalno osvetljenje sa blicem, koji se podize, daje slike bez kontrasta
i detalja, koje je vas CCD senzor vec unistio, jer ima u proseku 5-6 EV tonskog raspona.
Prvo resenje je; blic sa strane koji se aktivira infracrveno, ili sa kablom - skupa varijanta!!!!!!!!!! Al' ko ima para........... Ako je kontrast prevelik stavite neki polu-prozirni difuzor ispred njega. Sa suprotne strane bi trebalo staviti (uradi sam) beli karton da malo rasvetli senke od bocno postavljenog blica.

Sledeca varijanta je kucna radinost.
Na slikama vidite difuzor za vas mali blic, napravljen od velike kutije za Feta sir!

Poklopac mu je providan pa ga treba, sa obe strane, vodenom smirglom matirati.

Da bi ste dobili delimicno bocno svetlo, maskiraje mu 1/4 leve i donje strane, crnim markerom ili crnim mat sprejom.

Dno je iseceno a cela kutija se montira na objektiv sa gumicama za tegle.

Slika koju prilazem je originalno podeksponirana za 2,5 blende, jer sam snimao sa 100 asa i blendom f22 sa daljine od 120mm.

Adobe Camera Raw je, ipak, uspeo da izvuce koliko toliko prihvatljivu sliku.

Ako koristite 200 asa i vece blende, ekspozicije ce biti dobre.

Ja sam poklopac mozda i previse matirao pa je propustrljivost svetla manja.
Matirajte samo jednu stranu, za pocetak,  pa ako je kontrast prevelik, matirajte i drugu ali malo manje.

Nemate makro objektiv?!
Prvo, zaboravite predlece, one daju toliku hromatsku aberaciju da Adobe Camera raw nemoze
da je eliminise u potpunosti.

Resenje (manje/vise jeftino):

Kupite na berzi ili buvljaku ili staklencu polovan oblektiv, bilo koje firme, od 50 do 100mm.
Bolje 100mm zbog veceg odstojanja od objekta koji snimate.
Kupite kuplung-prsten kojim cete vas "makro" objektiv da nakacite na vas standardni objektiv, spreda i naopacke (filter navoj na filter navoj; spaja ih Kuplung prsten (coupling ring). Ako je filter navoj vaseg objektiva 52mm a navoj "makro" isto 52mm, treba vam "coupling ring" 52 na 52mm.
Prstenove mozete kupiti ovde; http://www.moneta.rs/?id=123&engine=vukovac&t=t115&tveza=u2_xx&grlo=coupling

Kad snimate sa ovim dodatkom, daljinar na oba objektiva postavite na beskonacno.
Posto ce blenda da prednjem objektivu biti verovatno zatvorena, gurnite polugicu za otvaranje blende do kraja i na neki nacin je zaglavite u tom polozaju.
Gotovo!

"Skinite" failu "sivi karton" i odstampajte je na crno belom stampacu.
Namontirajte vas difuzor i dodatni objektiv, uostrite na sivi karton i snimite ga.
Otvorite sliku na vasem displeju i pogledajte histogram; kompletan, uzani spektar mora da bude na sredini, +/- 2-3mm. Ako nije, korigujte ekspoziciju (exposure correction) dok ne doterate spektar da bude na sredini.
Zapamtite koliko ste korigovali!
Naravno, kada sa ovakvom korekcijom slikate bilo sta, ekspozicija ce biti tacna samo ako budete slikali sivi karton!!!!  Ako je objekat svetliji od sivog, povecajte korekciju za 1 do 2 blende, zavisno od svetline objekta.
Ako je objekat tamniji, smanjite korekciju za 1 do 2 blende.

Ako je objekat nepomican, slikajte sa "bracket" funkcijom; tri snimka sa razlikama u blendi 1 do 2.
Jedna od te tri slike ce biti dobro osvetljena.

Za sada toliko.
Ako neko ima pitanja, tu sam......

Pozdrav, Boza

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Odg: Oprema za makro snimanje.
« Odgovor #1 poslato: 15.Sep. 2012, 12:33:36 »
Хвала на саветима!!! Јако добра идеја за дифузор, мораћу ово да пробам  8)

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Oprema za makro snimanje.
« Odgovor #2 poslato: 15.Sep. 2012, 13:14:54 »
Hvala u ime svih amatera fotografa! (I hvala Milošu - nisam ranije primetio ovaj post :()

Ali imajmo na umu i ovaj aspekt - neke od slika koje dostavljamo su jedine slike određene vrste za Srbiju, a to je izazov sam po sebi. Insekt nije namešten i uslovi nisu studijski. U najboljem slučaju vidiš ga nekoliko sekundi, što je previše malo za to da napraviš dobru sliku ma sa kakvom tehnikom. Još ako bi po terenima vukli sa sobom stalke sa blicom - a već nosimo razne hvataljke, akumulatore, ašove i ko zna šta sve ne - to bi bila puka katastrofa. Po pravilu ring-blic je najbolja alternativa, dok mi koji nemamo para ni za to lepimo bliceve raznim trakama 8)

Terensko slikanje insekata - znaju to naši semi-profiji - iziskuje mnogo iskustva i dosta ulaganja u tehniku, o tome se već raspravljalo. Zaključak je bio da pokušamo da se trudimo najboljoj mogućoj kombinaciji između što više interesantnih podataka i kvaliteta slika. Kao i Miloš ja glasam za kvalitet na prvom mestu, da ne bismo posle zavidili onima koji žele da napreduju i uče ;)

Kupite kuplung-prsten kojim cete vas "makro" objektiv da nakacite na vas standardni objektiv
Ovaj drugi deo je mene baš obradovao i ovakvi saveti zlata vrede!

Ako neko ima pitanja, tu sam......
Naravno da će biti pitanja! Za samo samo ovo jedno: da li po tvojoj spozanji postoji negde u dostupnoj prodaji adapter-ring koji je sa jedne strane bajonet a sa druge sa navojem kao kod starih aparata? Znam da "puno pitam" ali tako nešto zaista tražim odavno...
« Poslednja izmena: 15.Sep. 2012, 13:58:53 jozi »