Autor Tema: Formati za čuvanje slika !!!!!!!!!!!!!!!!  (Pročitano 1082 puta)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
Formati za čuvanje slika !!!!!!!!!!!!!!!!
« poslato: 24.Jul. 2012, 10:14:30 »
Postovanje, svim clanovima!
Ja sam Zoran Bozovic, koris. ime Boza46, starost 66 god.
Ja sam nov na ovo forumu i zadnjih meseci saradjujem sa Gosp. Enkom;
prikupljam joj nocne leptire uz pomoc nocne lampe.

Vidim da se sve foto-datoteke popunjavaju Jpeg failama ciji su stepeni kompresije
toliko niski (oko 50%) da ce te slike otvaranjem i zatvaranjem (ko zna koliko puta)
biti neupotrebljive za bilo kakvu kvalitetnu primenu; stampanje u knjigama, brosurama, itd, naprimer.

U celom svetu, od pre nekoliko godina,svi prelaze na Jpeg2000 loss-less (bez kompresije), tako da je slika 800x600 Pix. oko 530KB, sa svim Exif i ITPC podacima.
Ovo mozda izgleda mnogo za kapacitete diskova za arhiviranje ali slika arhivirana u Jpeg2000 je "vecita"!!!!!!!!!!

Posto je jedan od krajnjih ciljeva stampanje knjiga  , moliv Administratore da donesu svoj sud o ovome.

Photoshop seria CS,  Microsoft office-picture manager , Irfanview i mnoge druge aplikacije prihvataju ovaj format.

Na primer, u SAD, po zakonu, sve institucije koje drze foto-datoteke, morale su da predju na Jpeg2000. Nije da ih mnogo cenim ali, "ko zna-zna i zasto".

Slike koje su vec u foto-datotekama, mogu se lako prebaciti u Jpeg2000 u prhotoshopu,
uz pomoc batch funkcije! Folder po folder; nece dugo trajati jer su Jpeg faile vec male same po sebi.

Posto kvalitet fotografija, kojima se ovaj forum bavi, je dokumentarnog karaktera;
pokusajte, postepeno da zaboravite Jpeg format, i uvedete nova pravila.
Zasto drugi da budu bolji od nas!?
Ako neko jos uvek radi u Photoshop 7, vreme je da (besp....) instalira CS verzije.
Odakle......? <naroz.kuca@gmail.com>

Srdacan Pozdrav, Boza47

« Poslednja izmena: 15.Sep. 2012, 12:25:02 Милош Поповић »

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
Odg: Formati za čuvanje slika !!!!!!!!!!!!!!!!1
« Odgovor #1 poslato: 25.Jul. 2012, 19:32:20 »
Pozdrav Božo.
Samo jedan odgovor.
Citat
Vidim da se sve foto-datoteke popunjavaju Jpeg failama ciji su stepeni kompresije
toliko niski (oko 50%) da ce te slike otvaranjem i zatvaranjem (ko zna koliko puta)
biti neupotrebljive za bilo kakvu kvalitetnu primenu; stampanje u knjigama, brosurama, itd, naprimer.
Tu je reč o pogrešno shvaćenoj nameni. Foto datoteke koje razmenjujemo namenjene su da znamo kako koji insekt izgleda i ko šta ima od slika. Kada dođemo do štampanja (a to nije čest slučaj) tražimo od autora sliku u boljem formatu. Prema tome, za naše namene je veoma bitno što su slike 5 puta manje, a pokazalo se da i u tom formatu slika može da bude odlična.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Odg: Formati za čuvanje slika !!!!!!!!!!!!!!!!
« Odgovor #2 poslato: 15.Sep. 2012, 12:32:54 »
Ја лично своје најбоље фотографија чувам у RAW формату, а оне које ми нису битне само и JPEG-у. Поред Jpeg2000 постоје и бројни други формати за чување фотографија којима не губите на квалитету слика. Најпознатији је TIF, који производи јако велике датотеке иако су сви подаци о слици и даље ту.

Наравно за употребу на форуму нам је најједноставније изабрати JPEG, због мале величине. Овај формати није лош ни за чување фотографија, али морате да водите рачуна да оригиналне фотографије никада не дирате, јер ће свако наредно преснимавање оригинала уништити детаље на њему. Уместо тога, отворите оригинал, измените га и сачувајте као нову датотеку.

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Formati za čuvanje slika !!!!!!!!!!!!!!!!
« Odgovor #3 poslato: 15.Sep. 2012, 13:42:24 »
Samo da se nadovežem i kažem isto ::) - moje iskustvo je da na terenu radim sa najvećom mogućom rezolucijom koju aparat može da uradi. Slike ispadaju po 5-6 MB i veličine su i po 10x od monitorovske (ali zato u aparatu imam 8 GB za svaki slučaj).
Tako da znam iz prve ruke koje su muke oko smanjivanja i obrade slika "pogodnih" za forum. Nažalost je standard ovaj kvalitet. (U početku smo se čak i borili da povećaju mogućnost kačenja sllika većih od 128 kb - da, verovali ili ne toliko je bilo ograničenje!!)
Mislim da je kod foruma ovog tipa brzina postavljanja prvi faktor (interneti su nam očajni) a kod dopisne liste masovnost (a i na to nam dolaze razne žalbe da su slike prevelike, ne otvaraju se itd.). Znači da se razumemo...
« Poslednja izmena: 15.Sep. 2012, 13:45:43 jozi »