Autor Tema: Čačani [Orthetrum brunneum, Sympetrum depressiusculum]  (Pročitano 1232 puta)

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
Čačani [Orthetrum brunneum, Sympetrum depressiusculum]
« poslato: 22.Jul. 2012, 15:00:52 »
Niko ne zanima urednike ove rubrike, pa ću ja  :P
Ne spadaju u onih 5 vrsta koje znam (valjda).
20/7/12 Čačak 0447006; 4860804; 246m
« Poslednja izmena: 15.Jul. 2013, 17:45:05 Saša Rajkov »

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: Čačani
« Odgovor #1 poslato: 22.Jul. 2012, 19:09:17 »
Hvala Milane  :D

Ovo drugo je ženka Orthetrum brunneum.

Prvi je nezreli mužjak Sympetrum-a, a ako su mu ostale nogice bez žutog, biće zanimljivo. Trebaju mi krila iz drugog ugla. Šalji sve što imaš!!! (a kaže mi Ružić da si ga islikao iz raznih uglova  ::)).

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #2 poslato: 22.Jul. 2012, 20:04:47 »
Vidim da obaveštajna služba funkcioniše punom parom, ništa čovek ne može da sakrije.
Evo ti šta imam, ne očekuj još i snimak sa skenera  :o

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #3 poslato: 22.Jul. 2012, 21:54:30 »
Dragička :D
Odmah sam pomislio da je taj, ali hajd' da budem siguran.

Sympetrum depressiusculum  :D

http://www.doiserbia.nb.rs/img/doi/0354-4664/2005/0354-46640503255S.pdf

Ovo je, koliko je meni poznato, treći nalaz vrste za Srbiju u gotovo (od 1914. :))) 100 godina.
Prethodna dva su u Vojvodini kod Ludaša, 2002 i na Vlasinskom jezeru, 1990.
Što ne znači da vrsta nije prisutna kod nas, već je lako zameniti je sa dosta sličnom S. sanguineum.
Takođe ima crne nožice (osim ponekad žutog na femurima prvog para nogu kod obe vrste, kao što se i vidi na prvoj slici koju je Milan postavio).
S. depressiusculum se razlikuje po karakterističnim crnim trouglićima na segmentima abdomena, ispod kojih se ne nalazi crna duga pruga.
Ovo je razlika na prvi pogled (kada nakon 50-tak sanguineum-a naiđete na ovog  :D), dok je drugi karakter broj ćelija između RSPL vene i oboda krila (obeleženo strelicom na fotografiji):
Kod S. depressiusculum od 6 do 7 ćelija u nizu, dok je kod S. sanguineum samo 4 ili 5.
« Poslednja izmena: 22.Jul. 2012, 22:39:49 Saša Rajkov »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Odg: Čačani [Orthetrum brunneum, Sympetrum depressiusculum]
« Odgovor #4 poslato: 09.Okt. 2012, 20:25:41 »
Ima ih baš dosta tamo. Ja sam napravio valjda neke kul sličkice oba pola, pa šaljem kad sredim...

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #5 poslato: 10.Okt. 2012, 01:25:03 »
Citat
Ovo je, koliko je meni poznato, treći nalaz vrste za Srbiju u gotovo (od 1914. ) 100 godina.
Ko ti kriv kad ne koristiš Alciphron?  :D
U njemu postoje 3 nalaza Toze Santovca. 1 kod Subotice i 2 iz Deliblatske. Onaj za Vlasinu ne postoji, ima li od nekud da se prepiše?

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #6 poslato: 10.Okt. 2012, 12:49:02 »
Zapravo, ovi podaci koji stoje u Alciphron-u su, pretpostavljam, iz magistrature Svetozara Santovca (2007). A on navodi pet ranijih nalaza za ovu vrstu, od kojih je jedan njegov (Hajdukovo, kod Subotice), a 4 literaturna podatka sa kraja 19. i početka 20. veka (sa lokaliteta Uljma, kod Deliblatske peščare, od kojih je poslednji iz 1914. godine). Sve ostalo lepo piše u radu (Santovac et al., 2005) na linku koji sam postavio gore. I na istom mestu se navodi i podatak za Vlasinu:
"During regular annual inspection of the Odonata collection in the Natural History Museum in Belgrade, a female of S. depressiusculum was identified. This specimen (NHM 600 Beo 595.7333) was collected by Aleksandra Mladenović on Lake Vlasina in 1990."

A lepo sam napisao da je ovo 3. nalaz za Srbiju u gotovo 100 godina: Vlasina 1990, Hajdukovo 2002 i Čačanski ovogodišnji.

Napominjem da mali broj publikovanih nalaza ne mora uopšte da bude odraz stvarnog prisustva, odn. odsustva vrste kod nas. Relativno je lako pri uzorkovanju i identifikaciji bilo zameniti ovu vrstu sa vrstom S. sanguineum, pogotovo kada depressiusculum nije bio na listi vrsta u Srbiji. Ukoliko nešto ne tražiš, teško da ćeš naći - bilo to pri uzorkovanju ili identifikaciji  ;) .

Nadam se da je sada jasnije. :)
« Poslednja izmena: 10.Okt. 2012, 12:52:26 Saša Rajkov »

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #7 poslato: 10.Okt. 2012, 13:02:25 »
Samo da napomenem još nešto - nisam imao radove u rukama u kojima su publikovani podaci od 1914. unazad (uz to su na mađarskom jeziku, a on mi blago rečeno nije jača strana   :( ). I zato se pozivam na magistaturu S. Santovca. Ali, u njoj se ne navode datumi sakupljanja jedinki za tri od četiri takva nalaza, već samo godine publikacije radova.

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #8 poslato: 10.Okt. 2012, 13:18:35 »
Citat
A lepo sam napisao da je ovo 3. nalaz za Srbiju u gotovo 100 godina
Lepo si napisao, nisam obratio pažnju na starost onih nalaza iz Deliblatske (koji zaista potiču iz Santovčevog rada). Izvini.

Milan Ružić

• Jaje
  • *
« Odgovor #9 poslato: 10.Okt. 2012, 21:45:00 »
Bilo bi dobro da Šćibi napiše koju reč o ostalim vrstama Odonata koje smo našli u Čačku u avgustu. Đuki i Popac su poslali svoj izveštaj. Odlični nalazi već za prvu godinu.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #10 poslato: 10.Okt. 2012, 22:44:03 »
Slažem se, i mene živo interesuje!

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија