Autor Tema: za determinaciju  (Pročitano 1300 puta)

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
za determinaciju
« poslato: 27.Jun. 2012, 21:23:14 »
Ja sam novi clan ovog, po meni, neprocenjivog foruma, i, za pocetak, duzan sam neke podatke.
Zoran Bozovic, penzioner (66 god.), fotoamater "od rodjenja", i od skora, poceo da fotografisem insekte nocu, uglavnom. Za pocetak, lokacija je Fruska Gora.

Za pristup ovom forumu zelim da se zahvalim Dragisi Savicu, "Caru", mom "Tutoru", za njegovo nesebisno gubljenje vremena samnom, u uvodjenju u predivan i neprocenjiv svet flore i faune i kritike mojih prvih nocnih fotografija.

Po njegovoj sugestiji, sve fotke sam deponovao i deponovaci (kako dodju nove) na
"www.photobucket.com", pod imenom "boza46".

Ja znam pomalo da slikam ali pojma nemam o klasifikaciji, latinskim imenima i zato sam ovde!
Postavljacu po nekoliko fotki, pa koga ne mrzi, molim da ih klasifikuje. Mozda nekom zatrebaju.

Iako su sve fotke editovane u RGB profilu, ove, za web, su automatski konvertovane u SRGB, pa su malo izgubile na boji/saturaciji.

Ko zeli, iz specificnih, nekomercionalnih razloga (popunjavanje foto-fonda neke institucije koja se bavi zastitom prirode, u Srbiji (iskljucivo) ili daljeg istrazivanja, fotke vece ili potpune rezolucije, u Jpeg2000 formatu - bez kompresije (lossless), moze da ih zahteva;
kontakt je "naroz.kuca@gmail.com". Jpeg2000, osim u Photoshop-u, moze da se otvara u vise raznih aplikacija, Office, na primer, i da se tamo spasavaju, stampaju, edituju (ne preporucujem), itd.

Iako sam mator i pomalo senilan, pokusacu da, za pocetan, postavim nekoliko fotki sa
Photobucket, ako sam dobro razumeo kako se postavlja link ka tim fotkama.

« Poslednja izmena: 06.Jul. 2012, 10:08:31 božEnka.hric »

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
Odg: za determinaciju
« Odgovor #1 poslato: 27.Jun. 2012, 21:45:06 »
Poštovanje novom članu. Moje determinacije glase:
Colostygia pectinataria
Scopula sp.
Hypsopygia costalis
Oncocera semirubella
Rado bih umesto latinskih naziva dao srpske, ali ne postoje.
Uveli smo pravilo da se uz ovakve slike šalje datum i lokacija gde su snimljene, jer tim podacima punimo bazu podataka da bismo znali gde i kada ima nečega. Molim novog člana da ubuduće radi tako.
I još jedna napomena. Pokušao sam na www.photobucket.com da nađem 'boza46', ali ne nalazi. U čemu je problem?

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 28.Jun. 2012, 07:10:58 »
Pozdrav Božo, ovdašnji lepidopterolozi će silno da ti se obraduju, još jedan koji radi za njih. ;D

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #3 poslato: 28.Jun. 2012, 08:05:49 »
Zahvaljujem na odgovoru!

Objavljene slike su snimljene na raskrsnici; levo Vicic, desno Cot, iznad Lezimira.
Datum..........., malo me muci skleroza, u ovim godinama, ali mislim da je to snimljeno
22.juni 2012.
Posto imam GPS, dali nesto znaci da, u citatu, ubacim koordinate; to bi mi bilo najlakse.

Ja imam mapu Fruske Gore ali ona nije toliko detaljna da bih nasao tacnu lokaciju.
Ustvari, koliko tacna treba da bude likacija; precnik 100m, 1 km, 10km....?

Kad trazim mesto za snimanje, duz nekog puta, pa se odlucim i stanem, ustvari pojma nemam gde se tacno nalazim; kako se to radi?

Unapred zahvalan na odgovoru, Boza, senil....

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #4 poslato: 28.Jun. 2012, 08:18:47 »
Drage kolege, jeli ovako bolje!?
Na Photobucket, za mene pise samo "Boza's Public"......?

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #5 poslato: 28.Jun. 2012, 10:26:23 »
Poštovanje Božo,
ne uspevam i dalje da te nađem na fotokofi. Najbolje idi na svoje slike, prekopiraj gore ono 'http://......', pa kad pišeš odgovor odaberi oblačić koji kaže 'umetni citat' i ubaci tu celu adresu.
Što se lokacije tiče, ne mora da bude mnogo precizna. Fruška Gora/Ležimir je odlično.
A koordinate sa GPSa su još bolje. Uštedeo bi nam posla ako ga prebaciš na UTM koordinate umesto stepeni i minuta. Pogledaj u rubrici 'Izveštaji sa terena' kako rade drugi.
Pozz

Boza48

• Leptir
  • Zoran Bozovic
    • nema
« Odgovor #6 poslato: 28.Jun. 2012, 13:02:09 »
Evo, iskopirao sam prvu i drugu adresu (ja su u ove  stvari bas i nerazumem mnogo, lakse mi je da popravim sporet), valjda cete sad naci.

[http://s1147.photobucket.com/albums/o547/boza46/?action=view&current=Forclasification__011-2.jpg]

[http://i1147.photobucket.com/albums/o547/boza46/Forclasification__011-2.jpg]

Sto se tice koordinata, proverio sam moj stari Magelan, ima HTP, promenio sam opciju i sad
je to u redu.

Ako treba jos nesto, tu sam (dok sam ziv), zato brzo trazite!

Pozdrav, Boza
Pozdrav, Boza

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #7 poslato: 28.Jun. 2012, 13:51:49 »
Ovo je pomoglo i video sam slike u fotokofi. Kao prvo, moram da pohvalim kvalitet slika, odlične su.
Sad nam je sezona terena, odmora i ispita pa su neki ljudi odsutni. Zato će determinacije da sačekaju, al biće.
A za ono dok si živ, vidim ja da ćemo dugo da sarađujemo. I da te zovemo kad nekom crkne šporet  ;D

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #8 poslato: 02.Jul. 2012, 21:40:28 »
.

Jedna lasta ne čini proleće, ali se vratila sa odmora,  pa će biti determinisanja.
Božo, videh lepe slike i ima tu puno vrsta, mislim da će većina biti determinisana, ali će malo potrajati. Dok sam bila na odmoru mnogi su terenisali pa se nakupilo posla, ali biće! Obećavam.

Važi za sve, uradiću šta god mogu i trudiću se da to bude što pre.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #9 poslato: 10.Okt. 2012, 18:30:53 »
Slike su stvarno na zavidnom kvalitetu. Još jednom, dobro nam došao na forum  ;) ...a ujedno da podsetimo Enku da identifikuje fotografije :)

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #10 poslato: 10.Okt. 2012, 19:48:13 »
.

Ooo, pa uradila sam ja to sve, ali krijem k'o zmija noge. Pošto ima mnogo slika smatrala sam da nije potrebno da sve determinacije pišem ovde, da ne "davim".

Inače, Boža je jako vredan i imam lepu saradnju sa njim. Ovog leta je odlazio na razna mesta u Sremu i značajno doprineo da se baza podataak o noćnim leptirima u Sremu popuni. Za par meseci je uspeo da slika preko 200 vrsta. Našlo se tu i vrsta koje do sada mi nismo imali zabeležene, Khorassania compositella, Epinotia festivana, Elegia similella, Apodia bifractella ... Bilo je i vrsta koje smo imali beležene ranije, ali nismo imali slike, Amphipyra cinnamomea, Spodoptera exigua ... Naravno, mnoge loše slike koje smo ranije imali sam zamenila njegovim odličnim slikama.

Šteta što nema više takvih saradnika.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.