Autor Tema: Slatkovodni rak  (Pročitano 2942 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Slatkovodni rak
« poslato: 24.Jun. 2012, 18:30:04 »
Ove racice sam iskosio u velikim kolicinama u kanalu koji se uliva u kanal DTD (384489.89 m E 5038899.84 m N 79 m).

Video sam veliki broj sitnijih primeraka (oko 2 cm) ali ocigledno narastu i veliki sa obzirom na klesta koja sam naisao koja su oko 3 cm).

Kako se ja prisecam ovo nije nas "obicni" recni rak Astacus astacus. Zna li neko pricu o ovome. Nije valjda jos jedna invazivna vrsta?
« Poslednja izmena: 24.Jun. 2012, 18:35:36 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

slavko

• Leptir
Odg: Slatkovodni rak
« Odgovor #1 poslato: 24.Jun. 2012, 21:02:07 »
Astacus leptodactylus –
 ima veoma tanke štipaljke, a odozdo je svetle boje.  Živi u nizijskim tekućim i stajaćim vodama
leptirici

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 28.Jun. 2012, 01:28:39 »
Lep nalaz. Imamo više vrsta proređenih slatkovodnih rakova (Decapoda) - A. astacus preživljava ponegde u Velikom Bačkom Kanalu, i čest je u Tisi (ili bar u velikom broju izbacije reka mrtve primerke kod Kanjiže i Sente). Tu je i Austropotamobius torrentium potočni rak i Astacus leptodactylus o kojem je Slavko rekao sve...
« Poslednja izmena: 06.Jan. 2014, 18:26:33 jozi »

Ivan

• Ovlašćeni pristup
  • Jaje
  • *
« Odgovor #3 poslato: 28.Jun. 2012, 23:37:25 »
A možda je i američki invazivni Orconectes limosus? Jezero Ćelije ih je prepuno, razlikuju se od ostalih vrsta po karapaksu koji je bodljikav sa strane. Razmnožavaju se polno i partenogenezom, i uglavnom sam viđao primerke od 2-15cm.
Naročito su dosadni kad upecate njih umesto deverike  >:(

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #4 poslato: 29.Jun. 2012, 08:35:00 »
mozda ove slike pomognu. Boljih nemam.

Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Ivan

• Ovlašćeni pristup
  • Jaje
  • *
« Odgovor #5 poslato: 29.Jun. 2012, 23:37:14 »
Pa, liči mi na limosus-a... Mlađe jedinke imaju tako svetlije vrhove chelipeda, a mislim da vidim i bodlje po karapaksu.

Miodrag Milenkovic

• Jaje
  • *
« Odgovor #6 poslato: 06.Jul. 2012, 09:03:08 »
Mislim da je Ivan u pravu što se ove invazivne vrste tiče, bez obzira što su mlade jedinke na slikama. Na jezeru Ćelije ima ih provereno već dve godine, predpostavljam da ih je u jezero pustio neki "plemeniti" akvarista, klasika. Evo u prilogu nalaz iz 2006. za Dunav.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #7 poslato: 06.Jul. 2012, 09:23:13 »
Kanal u kojem sam ih nasao se u kanal DTD uliva kod Savinog sela.
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #8 poslato: 12.Jul. 2012, 23:42:47 »
Jos jedan invazivac, strasno :( Strasno je to sto se desava sa biosferom... ne verujem da imamo jasnu sliku (jos) sta ce ove invazivne vrste da urade sa domacom populacijom, mozda domaci rakovi nece nestati, ali ce im zasigurno odvuci resurse. Znam samo da je kod ptica gugutka koja se pojavila 1930-ih sa Bliskog istoka dosla da nadopuni ekolosku "prazninu" nastalu proredjenjem grlice, koju i dalje imamo ali u nestajanju...

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #9 poslato: 05.Jan. 2014, 17:06:30 »
Da se uključim u diskusiju.  ;D

Samo bih dopunio/ispravio ponešto, bez da dovodim u pitanje identifikaciju. :)
Bodlje koje je Ivan obeležio se nalaze i kod drugih vrsta (odmah iza očiju). Bodlje karateristične za O. limosus su nešto dalje nazad, na "obrazima" (tzv. hepatične bodlje), od 2 do 7 komada (možda se vidi jedna), kao i 1-2 velike bodlje na cervikalnoj brazdi (na fotografiji se vidi jedna svetla).
Pored ovih, zapala mi je za oko i bodlja na unutrašnjem obodu karpusa (deo noge sa kleštima), koja je po veličini i obliku takođe karakteristika O. limosus.
Dug celovit postorbitalni greben, uz paralelne ivice rostruma (naziru se na sa fotografije), takođe idu u prilog O. limosus.

Zanimljivo za boju klešta kod mladih jedinki - dobra pomoćna karakteristika za raspoznavanje na terenu.
« Poslednja izmena: 05.Jan. 2014, 17:09:50 Saša Rajkov »