Autor Tema: Eriogaster catax, ima li ga kod nas?  (Pročitano 1003 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Eriogaster catax, ima li ga kod nas?
« poslato: 29.Okt. 2011, 10:34:08 »
Gledajuci spiskove i bazu podataka za Emerald natrcah na ovu vrstu, Eriogaster catax. Evaluatori nisu napravili mapu pa zamalo da promakne. Pogledao sam u Alciphron-u i tamo postoji tri podatka o vidjenju ove vrste. Dva nalaza su od Milana (cini mi se da je nasao gusenice, cak i slike stavio) a za treci se ne secam. U predlozima za Emerald mrezu spominju je i Hrvati i Bosanci i Crnogorci dok je Albanci, Makedonci i mi ne spominjemo.

Pitanja. Da li su nalazi iz Alciphrona potvrdjeni? Da li ima jos nalaza? Molio bih i nazive sirih lokaliteta nalaza.

Hvala unapred,
Gabor
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
Odg: Eriogaster catax, ima li ga kod nas?
« Odgovor #1 poslato: 29.Okt. 2011, 11:03:21 »
Ajmo redom.
Lasiocampidae nikad nisu skupno obrađene (Noctuidae i Geometridae jesu u jednom izdanju SANU).
M. Zečević (Fauna leptira Timočke krajine, 2002) navodi E. catax za Gornju Belu Reku [okolina ZA] i Ploče [Đerdap].
U Alciphronu pored ta dva podatka stoji podatak Ivana Dodoka [čije su determinacija veoma pouzdane] za Jelovu Goru [okolina UE] i još 4 moja podataka, uvek na osnovu gusenice. Te nalaze je verifikovala samo Enka, ali postoje fotografije pa ko voli - nek izvoli. Lokacije su Kosmaj, Rudnik, Vidlič i Stara Kamenica [okolina VR].

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #2 poslato: 29.Okt. 2011, 11:08:50 »
Osim Zečevića, predlažem ti da kao izvor navedeš HabiProtovu bazu podataka o insektima.

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #3 poslato: 29.Okt. 2011, 11:14:23 »
Hvala. Vrlo iscrpan odgovor. HabiProt baza je jedina operativna baza podataka kod nas o posmatranjima i nalazima sa terena (primary occurence data) i tako ce biti i referencirana na seminaru.

Gabor
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica