Autor Tema: Polyphorus, ali koji? (Polyporus arcularius)  (Pročitano 4441 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Odg: Polyphorus, ali koji?
« Odgovor #20 poslato: 29.Maj. 2012, 03:01:54 »
da li imas sliku vršnog dela šešira

Evo ga moj primerak od gore (od drugog datuma)

Dusan

• Jaje
  • *
« Odgovor #21 poslato: 01.Jun. 2012, 03:04:07 »
Ako je gospodin Branislav Uzelac potvrdio, to je iskreno za mene Amin!  :)
Dragiša da li imaš slučajno njegoviu knjigu ili si u kontaktu sa njim? Potrebna mi je pomoć oko jedne gljive koju apsolutno ne mogu nigde naći, niti u literaturi ili preko interneta. Ili mi ti možeš pomoći, budući da imaš jako zavidnu kolekciju gljiva na svom sajtu i verovatno se i sam razumeš u materiju. Molim te.
Nađena je 25.2.2012.god. pored Nišave, prečnika je oko 1.5cm.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #22 poslato: 01.Jun. 2012, 21:34:12 »
To ti je mladi, kržljavi primerak Peziza repanda. Ta askomiceta je vrlo varijabilna i po veličini i po obliku. Iako ih ima puno sličnih ona je najčešća. Tako da je ova tvoja 99% ta.
Što se knjige Uzelca tiče imam je od nedavno. Pre jedno mesec dana zove mene njegov "fotograf" Goran koji mu je radio fotke za knjigu i pita da li bi im ja dao nekih 30-ak fotki za novo izdanje knjige koje spremaju. Nekih 10 vrsta koje ja imam on nema i još 20-ak koje bi da zameni postojeće fotografije. Ja mu odgovorim da nema problema i pošaljem mu sve (procenio sam da tu od para nema ništa, tj. ne bi uzeo). Usput sam mu rekao kako je knjiga lepa ali je nemam jer je skupa. I sutradan brzom poštom meni stiže knjiga. :).  A dobiću i novo izdanje kad izađe. A bio mi je i predavač na izložbi.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #23 poslato: 03.Jun. 2012, 21:26:57 »
Hvala Dragiša. Ekstra fotka ;)

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

Dusan

• Jaje
  • *
« Odgovor #24 poslato: 09.Jun. 2012, 02:37:31 »
Hvala puno Dragiša!   :)
Da li bih ti mogao poslati još par fotki pečuraka oko kojih mi je potrebna pomoć u determinaciji ?
Puštam piće kad dođeš za Niš  ;D

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #25 poslato: 09.Jun. 2012, 10:41:53 »
Nisam ti ja mikolog vec botanicar ali daj, mozda i znam, zato i sluzi forum.

ihi

• Leptir
« Odgovor #26 poslato: 27.Okt. 2012, 07:42:19 »
Miloše,

odgovaram sa zakašnjenjem od skoro pet meseci na vaše pitanje a u vezi one po obodu dlakave gljive. Vidim da je neko tačno determinisao kazavši da je to Polyporus arcularius. To je prolećna vrsta i javlja se u isto vreme kada i sličan Polyporus mori i zakasneli Polyporus brumale.
No, ovo pismo vam ne pišem zbog ove gljive već zbog onog što ste naveli da ste u junu jeli, između ostalog i bukovače. E to niste jeli, osim ako niste kupili na pijaci i pridružili ih onim vrstama koje u to vreme rastu u prirodi. Bkovača (Pleurotus osreatus) raste u prirodi od kraja oktobra, a više od kraja novembra do, uslovno kazano, kraja marta.
Dakle, prisetite se gde ste to našli bukovače u junu?
Ihi

ihi

• Leptir
« Odgovor #27 poslato: 27.Okt. 2012, 10:02:35 »
A evo mene ponovo da rešavam zastarele probleme. Naime, vrsta koju D. Savić, po Uzelčevom mnjeniju i šćukinom velenjiju (po mišljenju i štukinom kazivanju) proiglašava "zakržljalom" Peziza repanda, ne pje vodu. Reč je o vrsti Auriculariopsis ampla, basidiomycota, koja raste na otpalim ili suvim granama topole i jablana.
Ihi

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #28 poslato: 27.Okt. 2012, 11:05:01 »
Za sada ne vodimo gljive na Portalu za biodiverzitet (sisetmatika nije gotova) ali su ovo lepi podaci, slike i determinacije. Svaka čast!

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #29 poslato: 27.Okt. 2012, 11:25:23 »
Da, ipak je Schizophyllum (Auriculariopsis) amplum.
Dobra fotografija kod mnogih vrsta nije dovoljna za determinaciju, a kad je loša onda je pet puta teže.
Ja ovu vrstu znam i evo mojih fotki.

Ova na slici me nimalo nije podsetila na S.amplum jer je izgledala kao da raste na mahovini. Tek sad vidim da je na grančici koja je obrasla (ili stavljena) mahovinom.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #30 poslato: 01.Nov. 2012, 04:23:12 »
Hm, što se tiče mojih bukovača... ??? Znam da su ih zvali „crne bukovače“ kod mojih u selu i da su ih jeli. Gotovo su identične „belim bukovačama“, samo su tamnije, sive boje. E sad zasigurno smo ih mi brali i jeli u šumi u Pčinji. i prilično sam siguran da je bilo ovako ranije. Bilo bi lepo da saznam o kojoj vrsti se radi. Nažalost, padala je kiša, pa je foto-aparat ostao u kolima te nemam slike  :-\

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
Odg: Polyphorus, ali koji? (Polyporus arcularius)
« Odgovor #31 poslato: 01.Nov. 2012, 14:22:51 »
Pleurotus pulmonarius? Potpuno ista kozmopolitna bukovača, a raste leti (V-IX).

Takođe nebih nikako da pametujem jer nisam mikolog, ali postoji jedna dobro dokumentovana pojava da spora gajenih gljiva "odbegne" i da se u prirodi pojave i gajene sorte gljiva (u ovom slučaju to može biti svašta počev od američke Pleurotus florida...)