Autor Tema: Pitalica [Hieracium pilosella sin. Pilosella officinarum, nom. nova]  (Pročitano 1103 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Koja je ovo vrsta?
Nije nagradno pitanje za odgovor sledi samo pohvala ;)
« Poslednja izmena: 18.Maj. 2012, 22:27:00 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Pitalica
« Odgovor #1 poslato: 18.Maj. 2012, 21:30:23 »
Jozi
Mislim da je to Hieracium pilosella(Asteraceae).
Ako nisam u pravu neka ispravi Dragiša.
Pozdrav od Dejana

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
Odg: Pitalica
« Odgovor #2 poslato: 18.Maj. 2012, 21:59:19 »
Dejane, petica iz botanike! ;D

Dlakavi Hieraciumi nisu laka grupa.
Kod nas postoji još tri slične vrste – ali sve tri planinske: H. hoppeanum i H. villosum i H. alpinum.

Ovaj je i dosta varijabilan, kod mene živi panonska forma ssp. tricholepium, dok postoje brdsko-planinske i subalpske forme (ssp. velutina, ssp. trichoscapum itd.)
Literatura govori o desetak do nekoliko stotina – kao oni to zovu intraspecifičnih formi – pa se najčešće koristi izraz "agregati", agg.
Po jednom novom radu postoji "samo" 20 formi i još 122 hibrida (tzv. "kolektivnih vrsta").
Rad sam prikačio:
A new treatment of Pilosella for the Euro-Mediterranean flora

Inače prema Euromed-u sada se zvanično zove Pilosella officinarum.
« Poslednja izmena: 18.Maj. 2012, 23:29:17 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Pitalica [Hieracium pilosella sin. Pilosella officinarum, nom. nova]
« Odgovor #3 poslato: 21.Maj. 2012, 12:32:54 »
Јози
Хвала на петици. Ма нисам неки стручњак. Познајем одређени број врста
али још увек тешко распознајем родове у оквиру фамилија па и саме фамилије
понекад. Пошаљи још неку ако смеш ;)
Поздрав од Дејана

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
Odg: Pitalica [Hieracium pilosella sin. Pilosella officinarum, nom. nova]
« Odgovor #4 poslato: 22.Maj. 2012, 01:33:35 »
Пошаљи још неку ако смеш ;)
Biće još, samo da nađem odgovarajuću fotku...

Kod ovih pitalica i nagradnih pitanja poenta je da li uopšte sa slike može da se kaže. Testiram tu tezu...

Naime, ima velikih protivnika čitavog sistema foruma i postova, jer se drže isključivo konvencionalnog naučnog pristupa. Ali zbog dokazanih rezultata u praksi i sve bolje opreme i literature koja je na raspolaganju amaterima mišljenja stručnjaka je sve manje polarizovano.

U ornitologiji se generalno ide na priznavanje fotografija gde se vrsta lepo vidi (ako je slika tehnički prihvatljiva).

Najviše 'otpora' dolazi od entomologa, verovatno ne bez razloga, zatim slede gljivari koji traže mikroskopski snimak spora, a puno skepticizma je i u botanici. To ne treba da nas obeshrabri!

Uglavnom se traži celokupna biljka, međutim ako uzmemo u obzir da u nekim zemljama za čupanje biljaka postoji pretnja zatvora, možda je bolje zadovoljiti se fotkama! (Možda nisi znao ali u Nemačkoj i dr. zapadnim zemljama postoji zakon da se sa jedne livade sme pokupiti samo 8 ili 10 biljaka od jedne vrste u buket čak i od običnih vrsta, tako da su oni navikli da ništa ne diraju u prirodi i očevidac sam da ih 'zaprepasti' kada vide da mi čupamo sve unaokolo...)