Autor Tema: Puževi Srbije  (Pročitano 2030 puta)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Puževi Srbije
« poslato: 27.Okt. 2011, 11:12:23 »
Kad čovek radi samo jednu grupu (često i samo jednu familiju) onda vremenom sakupi svu relevantnu literaturu. Međutim, svaštari (kao ja npr. ;D) koje sve živo zanima imaju veliki problem sa literaturom. Ko će bre sve da juri i kupi, naročito u zemlji Srbiji. Srećom internet je sve bogatiji i na jednom sajtu našao sam prikaz (rasprostranjenost, opis, veličina, biologija...) brojnih vrsta puževa i školjki Evrope. Sve što sam na osnovu date rasprostranjenosti video da ima u Srbiji prekopirao sam. Takođe uzimao sam i vrste za koje se Srbija ne navodi ali ih ima u okruženju. Sve sam dopunio sa spiskom vrsta koji se nalazi u knjizi: Biodiverzitet Jugoslavije i celu sistematiku usaglasio sa www.faunaeur.org. Vrlo je moguće da neke vrste nedostaju, vremenom ćemo dopuniti.
To sam uradio da bi olakšao sebi determinaciju (jer nemam ni jednu knjigu i ni jedan ključ). Naravno, determinacija puževa uopšte nije laka i tekstovi i slike su samo za provizorno određivanje vrsta. Sve treba sakupljati, pokušati determinaciju i kad tad proslediti materijal nekom stručnjaku.
Pošto ja, jelte, nisam sebičan  ::) okačio sam sve na rapidshare pa skidajte.

https://rapidshare.com/files/2055821195/Puzevi_Srbije.rar
https://rapidshare.com/files/164996892/Bivalvia.rar

PS. ko god skine prihvata se obaveze da isto to uradi za neku drugu grupu  ;D

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Odg: Puževi Srbije
« Odgovor #1 poslato: 28.Okt. 2011, 00:44:33 »
Dragisa, svaka cast.

Uspeo sam da skinem fajl Puzevi Srbije (Bivalvia vise nisu pristupacne) pa sam se jos i cudio otkud tako veliki fajl, pretpostavljajuci da je rec o nekakvim spiskovima. Kad ono. Jos da se prevede, napisu kljucevi za identifikaciju pa da to publikujes kao prvi tom u seriji Fauna Srbije  :D. Salu na stranu. Veliki si posao uradio i ovo ce sigurno naci svoje mesto na portalu o bioloskoj raznovrsnosti. Javicu ti se uskoro oko toga.

Nadam se da ce ovo biti podsticaj i za druge da na slican nacin obrade ili daju vec obradjene i druge grupe. Struktuiranost dokumenata omogucava relativno jednostavno migriranje sadrzaja svih fajlova u pretrazivu bazu podataka na web-u.

Pozdrav,
Gabor
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #2 poslato: 28.Okt. 2011, 07:45:14 »
Fala kolega,
proverio sam, radi i link za Bivalvia, probaj ponovo.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 28.Okt. 2011, 08:38:54 »
Male ispravke (Clausiliidae)

Balea biplicata = Alinda biplicata (Montagu, 1803)
Balea biplicata vlasinensis = Alinda biplicata vlasinensis (Pavlović, 1912)
Balea biplicata pancici - brisati jer je to posebna vrsta (Alinda pancici)
Balea biplicata balcanica = Alinda biplicata balcanica (Pavlović, 1912)
Balea urosevici = Alinda biplicata urosevici (Pavlović, 1912)
Balea pancici = Alinda pancici (Pavlović, 1912)
Balea serbica = Alinda serbica (Möllendorff, 1873)
Balea wagneri = Alinda wagneri (Wagner, 1911)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 30.Okt. 2011, 09:48:07 »
Fantastično urađeno :o Hvala!

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 07.Nov. 2011, 13:04:42 »
Ispustio sam jednu vrstu

u familiju Planorbidae dodati:

Ancylus fluviatilis Müller, 1774

Distribution: N Africa, nearly entire Europe (absent from most central and N Scandinavia, present in Britain to N Scotland), SW Asia
Diagnosis: Shell light yellowish to reddish brown, thin, translucent, with reticulate sculpture, higher than Acroloxus and Ferrissia, apex blunt when seen from above, more peaky from the side, bent backwards and very weakly to the right side. Animal grey with black dots near the head, almost entirely covered by the shell, tentacles triangular with eyes at their base, genital pore and pneumostome very small and located at the right side.
Size: 3.5-8 x 2-3.5 mm
Biology: On and under stones and plant leaves in oxygen rich and clear quick-flowing waters, from small creeks to rivers, also in springs and at lake margins with wave movement. Feeds on algae cover. Not in rivers which modify their beds significantly after floods, not in seasonal mountain creeks. Disappears from waters where too much organic material is deposited on the sub-strate, or where silt and sand covers the stones where the species feeds on. The species is able to recolonise lost territory, and is a good indicator of the pollution status of waters. Preferred pH in Norway 6.6-7.8. Lives also in higher altitudes, up to 800 m in E Germany, 1000 m in Switzerland, 2300 m in Bulgaria. Eggs are laid in 3 mm sized and amber coloured capsules containing 9-12 eggs each, 7-10 capsules per individual, fixed to stones or other submerged solid surfaces, juveniles hatch after 24-27 days in France.
Threatened: In SW and E Spain the second most frequent freshwater mollusc, in Portugal the most frequently recorded one. Water pollution has reduced its range in central Europe, locally it also affected populations in Britain. Endangered in Latvia, Vulnerable in Vorarlberg, lower concern in Tirol, decreasing in Bavaria and S Switzerland.