Autor Tema: Oprema za fotografisanje sitnih insekata  (Pročitano 4896 puta)

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
Oprema za fotografisanje sitnih insekata
« poslato: 25.Okt. 2011, 19:37:25 »
Drustvo.

Trebao bi  mi savet ili pomoc za resevanje jednog konkretnog problema koji imam. Rec je o tome da bih trebao da slikam jednog sitnog tvrdokrilca da bih imao ilustraciju za rad koji pisem. Kad kazem sitan, stvarno sitan 0,6 mm!

Jozika je probao slikati direktno sa binokulara i za neku grubu dokumentaciju moze da posluzi ali ne i za rad.

Sta da radim? Moze li mi neko pomoci.

Inace radi se o jednoj novoj vrsti za faunu Srbije, Sphaerius acaroides.

Vrsta je poznata iz skoro cele Evrope ali kod nas jos nije nadjena. 50-ak komada mi je istrcalo iz uzorka rizoma trske koji sam isusivao Tulgrenovim aparatom. Kuriozitet je da ona ne samo da je nova vrsta nego je i novi rod, nova porodica i novi podred za Faunu Srbije. Naime, pripada podredu Myxofaga gde je jedini predstavnik, pa sam resio ipak da napisem jedan radic.

Unapred hvala na pomoci i savetima.

Gabor
« Poslednja izmena: 25.Okt. 2011, 19:44:19 Gabor Mesaros »
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Oprema za fotografisanje sitnih insekata
« Odgovor #1 poslato: 25.Okt. 2011, 19:55:04 »
Kupi mi Canon MP-E 65mm i uradiću ti to besplatno. ;D
« Poslednja izmena: 25.Okt. 2011, 20:02:16 Dragisa Savic »

slavko

• Leptir
« Odgovor #2 poslato: 25.Okt. 2011, 21:52:47 »
svaka cast za novu vrstu za Srbiju, dok sam radio makrobentos, onda smo slikali direktno sa lupe, ali kamera koja je uz nju je prilicno slaba. znam da se moze dobrim fotoaparatom izvuci kvalitetna fotografija ali kojim ne znam..ja sam u fazi pripreme za kupovinu ali jos se nisam odlucio ..
leptirici

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #3 poslato: 26.Okt. 2011, 00:09:22 »
Jedino što mi pada na pamet je Institut za zaštitu bilja (Gvidov institut). Imaju odličnu opremu, a sa njima smo imali svojevremeno potpisan i nekakav ugovor o tehničkoj saradnji. Kako niko nije dao materijal za slikanje to je ostalo mrtvo slovo na papiru. Ako nemaš bolju ideju svratiću jednom da vidim može li se tamo odraditi.

Srdjan Janev

• Administrator
  • Jaje
  • Odgovaran za HW i SW foruma
« Odgovor #4 poslato: 26.Okt. 2011, 18:43:26 »
Mah svima, posebno gazdi Foruma.

Ako su ti ti "objekti" mrtvi, neće da bude nikaki problem da ih "kresnemo".

Ako su pak "mrdajući" ili ih ošamuti ili budi prisutan i bajaj im šta već da budu mirni dok ih ...

Sve u svemu, naša oprema za fotografisanje objekata te veličine nije "duboko" zakopana (rekonstruiše se Petnica, ako se neko nije setio) i može se "otkopati".

Trebale bi nam instrukcije tipa šta slikati na objektu. Iz kojih uglova. Koja je podloga.
Znam da Ci, a i mnogi od vas razumeju šta pitam, al pišem zarad ostalih. Petnica će vam uvek izaći u susret kad su "tehnikalaijie" u pitanju. Jedino što je potrebno je da znate šta želite a mi će mo vam reći - možemo ili ne možemo.

Mašem vam i želim vam svako dobro. SJ

Gabor Mesaros

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #5 poslato: 26.Okt. 2011, 20:52:57 »
Znao sam ja da se naci neko resenje. Nisam znao da u Petnici ima i oprema za ovaj tip snimanja, pa da je isprobamo.

Srdjane,

Od insekta mi treba fotografija cele jedinke od gore i od dole, ali ostra, bez dodatnih detalja. Insekti su mrtvi ali su jos mekani pa mogu da im "namestim" noge i antene.  Dogovoricemo se ako moze u toku novembra nesto da se uradi.

Pretpostavljam da oprema nije mobilna i n nije pa da se donosi u NS I BG, tako da cu videti da za to dodjem u Petnicu.

Hvala na ponudi.

Hvala i tebi Milane ali da ostavimo Institut za zastitu bilja kao eventualni plan B.

Pozdrav,
Gabor
Gabor Mesaroš
Protego, Subotica

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #6 poslato: 27.Okt. 2011, 02:32:56 »
Ostade nam Dragiša bez Canon MP-E 65mm?

Bez šale, volela bih videti tu bubicu lepo uslikanu. Hajde kad je sliknete podelite slike sa nama.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Srdjan Janev

• Administrator
  • Jaje
  • Odgovaran za HW i SW foruma
« Odgovor #7 poslato: 27.Okt. 2011, 09:15:57 »
Pretpostavljam da oprema nije mobilna i n nije pa da se donosi u NS I BG, tako da cu videti da za to dodjem u Petnicu.

Oprema nije mobilna. A pitanje glasi:

Možeš li tu bubu ili bube da nekako fiksiraš na preparatsku staklenu pločicu, lepo upakuješ i pošalješ poštom u Petnicu?

Pozdrav svima. SJ

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #8 poslato: 30.Okt. 2011, 19:59:21 »
Moj prijatelj Belgijanac mi je poslao link ka njegovim fotografijama. Pogledajte, impresivno je.
http://www.flickr.com/photos/62671623@N08/with/6295418164/

Saglasio se da objasni tehniku kojom se služi ako bude zainteresovanih, pa predlažem da postavite što konkretnija pitanja.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #9 poslato: 30.Okt. 2011, 21:12:42 »
Prvo sto pada u oci da su mikroskopski snimci napravljeni u "laboratorijskim" ili rekli bi studijskim uslovima. Mozda cak na mrtvom ili osamucenom primerku (i dobro jajima). Mislim da je trik to i tehnika (hardver)... Ove druge fotke, npr. phlaeas su vec pitanje tehnike i vestine kombinovano. Mene bi interesovalo da li se ovako nesto moze postici i nekim jeftinijim trikovima. Npr. kod Gabora sam slikao, kao sto je bilo receno kroz okular mikroskopa. Mozda bi se cak trebalo malo pozabaviti i teorijom optike i sociva?

Aleksandar Simović

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #10 poslato: 30.Okt. 2011, 21:53:11 »
Pogledajte sta radi drugar iz Madjarske, stvarno ima impresivnih fotografija.

Nut weevil @ 8,6× (focus stack) by nikolarahme, on Flickr

ostatak: http://www.flickr.com/photos/eurythyrea/

milan.djuric

• Ovlašćeni pristup
  • Lutka
  • *
  • StaracFocha
    • Leptiri Srbije
« Odgovor #11 poslato: 30.Okt. 2011, 23:27:23 »
Pogledao sam slike. Boli glava.
Da li si drugar upotrebio kolokvijalno ili znaš čoveka? Voleo bih da dođe da ga vidimo u akciji.

Aleksandar Simović

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #12 poslato: 30.Okt. 2011, 23:30:41 »
Rekao sam kolokvijalno  :) ali dosta pricamo ovako preko flickra i fb-a, on je herpetolog amater i cesto obilazi Balkan.

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #13 poslato: 01.Nov. 2011, 22:09:33 »
Jozi, postoji jedan jeftin trik. Namesti zum tako da dobiješ što veće uvećanje, iako ti ne stane ceo insekt u jednu sliku. Napravi više slika i sklopi ih u panoramu. Meni je to uspevalo, aliu zavisi od objektiva, zuma, mikroskopa, binokulara,...

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #14 poslato: 01.Nov. 2011, 22:18:55 »
AHA! Gabor nije tu ali imam kljuc od nase "laboratorije" pa sjutra odoh da to isprobam. Probacu do sutra uvece ovde to i da prezentujem, da vidimo sta se moze, dok ne dovucete ovog ludaka koji slika ZIVE bube elektromikroskopom!! :o

Evo: jedna karabida uradjena tehnikom koju si predlozio. Nije toliko impresivno kao sto radi nas kolega iz Madjarske, ali namerno sam koristio jeftin aparat, da vidim sta se sa malo strpljenja moze uraditi. Ulaganje u ovu "tehniku" bio bi samo mikroskop (oko 150 evra).
« Poslednja izmena: 04.Nov. 2011, 01:08:51 jozi »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #15 poslato: 01.Nov. 2011, 22:27:19 »
+ još jedna opcija... U Nišu na fakultetu imamo binokularnu lupu povezanu sa kamerom od (čini mi se) 4 megapiksle. I to dolazi kao opcija...

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #16 poslato: 04.Nov. 2011, 01:06:02 »
Evo i oka jednog skakavca:

« Poslednja izmena: 04.Nov. 2011, 01:19:19 jozi »

božEnka.hric

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
« Odgovor #17 poslato: 04.Nov. 2011, 19:15:43 »

Joži, da li si i ovog skakavca slikao pomoću mikroskopa?

Imam i pitanje vezano za obradu fotografije. Ma koju tehniku za slikanje da koristimo ne možemo iz fotoaparata dobiti sliku kao što je ova. Insekti nikada nisu tako čisti kao da su umiveni četkom i šamponom. Zna li neko kakva je obrada bila na pomenutoj slici?
Ili možda postoji neki trik kako umiti insekte?
Na Jožijevoj slici se lepo vide razne čestice prašine, smeća i dlačica a nema ničega sličnog na slici drugara iz Mađarske.

Još priličan broj umivenih slika umivenih insekata.

Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #18 poslato: 04.Nov. 2011, 20:59:14 »
Nemojte skupljati bube na prljavim mestima, šala ;D

Inače, ovaj skakavac je prljav zbog načina na koji radimo prepariranje i nije školski primer - radimo na vlažnom papiru da se "žrtve" ne isuše, posle ako se papir istroši ostaju vlakna, što ja lično ne volim, ali za sada nemamo bolje rešenje. (Gabor je probao sa gipsom, kao podlogom, ali se on nakon vlaženja mnogo brže suši...)

Verovatno ne kažem novost kada kažem, makrofotgrafija je posebna umetnost. Ne znam da li ste videli francuski film Microcosmos koji je dobio mnoge nagrade? Ovi "ludaci" posvete malo više vremena i para, dok mi radimo mnoge razne stvari, a uz to, i para nemamo :(

Odgovor 1: da, oni peru bube - npr. vidi: buba ili kolekcija
Odgovor 2: da, oni drastično retuširaju slike (naknadno nabačeni filtri i ostalo) - vidi članak kako se to radi
Odgovor 3: koriste specijalno osvetljenje (polarizovano svetlo) - npr. pauk ili muva
Odgovor 4: ošamute bube
Odgovor na pitanje "kako?" (ih peru) - i ja se pitam, za sada... ???

Ali, ja lično više cenim ovakve fotografije (za koje je potrebna veština, ne samo trikovi i skupa tehnika):

« Poslednja izmena: 04.Nov. 2011, 21:29:52 jozi »

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
    • Zaštita prirode
« Odgovor #19 poslato: 04.Nov. 2011, 22:07:57 »
Govoreći o tehnici, slučajno sam naguglao na ovo. Sa ovom opremom se reklamira firma Nikon. I evo ove ludačke tehnike u akciji. A dole je jedna umetnička fotografija urađena s tim čudom.

« Poslednja izmena: 05.Nov. 2011, 08:52:38 jozi »