Autor Tema: 'Hydromedusa' Craspedacusta sowerbii [!]  (Pročitano 1436 puta)

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
'Hydromedusa' Craspedacusta sowerbii [!]
« poslato: 10.Maj. 2012, 20:20:49 »
Stvarno sam imao problema gde da ovo smestim, možda je trebalo pod "Mistika" ili u Brbljaonicu, ali ne bi bilo na mestu – radi se o ozbiljnom postu!

Da li ste znali da postoji slatkovodna meduza?
Trebala bi da živi i kod nas ali nisam još našao podataka verovatno zbog premalo entuzijsta kao mi na ovom forumu koji bi je pronašli ::).

Naraste do 40 mm (najčešće 2,5 cm) i može se naći u toplijim vodama, pre svega u jezerima. Nađena je i u ribnjacima i rekama ali ne voli vodu u jakom kretanju. Hrani se zooplanktonom, najviše vodenim buvama. U Evropi se pojavila odnedavno, ne zna se kako. Trenutno je kosmopolit umerenog do toplog podneblja. Nađena je od Vašingtona i Kanade do hladne Moskve i do Japana na istoku. Evo mape u Biolibu koja plotira nalaze u Češkoj.

Ovako izgleda. Naravno to su specijalni snimci, u prirodi ih je teško zapaziti. (Izvor: internet)

« Poslednja izmena: 12.Maj. 2012, 19:21:52 jozi »

slavko

• Leptir
Odg: 'Hydromedusa' Craspedacusta sowerbii [!?]
« Odgovor #1 poslato: 11.Maj. 2012, 20:42:32 »
mislim da jeste Craspedacusta..prije par godina sam dobio jedan uzorak planktona sa njima..ima ih kod nas, ali mislim da je u pitanju unesenja vrsta, imam negdje video snimak pa cu da postavim cim nadjem
leptirici

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
« Odgovor #2 poslato: 12.Maj. 2012, 15:00:45 »
U Srbiji je ima u Borskom jezeru (=kod Bora ako neko nije shvatio  ;D )

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
« Odgovor #3 poslato: 12.Maj. 2012, 18:56:52 »
Ovi snimci su naravno napravljeni u akvarijumu. Ako neko nađe molim da ga uhvati i zamolićemo Dragišu da nam ga snimi ;)
« Poslednja izmena: 12.Maj. 2012, 19:22:42 jozi »