Autor Tema: Otvoreno pismo za sve [mogućnost doprinosa fotografijama evropskoj publikaciji]  (Pročitano 1152 puta)

jozi

• Moderator
  • Leptir
  • Večiti student biologije
    • Zaštita prirode
Sretan prvi maj svima! Ljudi, otvoreno pismo i pitanje.
Pre neki dan stupio sam u kontakt sa jednim od vodećih malakologa sveta Aydinom Örstanom iz Carnegie muzeja Mariland.
http://home.earthlink.net/~aydinslibrary/index.htm
Jes, bio sam dovoljno lud da mu pišem (za jednu identifikaciju) ali aktuelno doći do njega nije baš bilo lako. Nakon što sam "probio" zaštitu od spama koju je postavio protiv ludaka poput mene, bez pozdrava i "zdravo" uputio me je na jednog nemca. Njegovo ime je Francisco Welter-Schultes, i da skratim priču upravo piše knjigu o puževima Evrope. Pošto iz našeg regiona ima malo slika (a nemamo vala ni mi) zamolio me je ako može da koristi neke moje. Odmah sam pomislio kakva je to ludost da imamo čitav forum i jednog Dragišu Savića a da samo ja prosleđujem slike za takvu svetsku publikaciju.

Čovek je malakolog u Zoologisches Institutu Goettingen, a možda ste već posećivali ovu stranicu koju ažurira:
http://www.animalbase.org

Moje pitanje je da li se slažete da mu predložim i vaše slike puževa koje ste postavljali na forum? Ovo se prvenstveno odnosi na Dragišu, Milana, Enku, Vladu, Dejana, Miloša i Slavka koji već jesu davali doprinos, ali i svima ostalima koji imaju slike puževa - bilo običnih bilo specifičnijih vrsta iz ovog našeg regiona. Ne verujem da slede pare (osim možda Dragiši kad čovek vidi kakve fotke pravi ::)) ali bi slike uredno autorizovao u knjizi sa vašim/našim imenom i mestom fotografisanja. (Nešto kao i u slučaju našeg priručnika mada se - nažalost - radi o znatno manjem broju fotografija.)

RAZMISLITE:
U zamenu pridobili bismo stručnjaka svetskog nivoa da nam identifikuje puževe. Šta kazete??

(A pogotovo što se nagomilalo podosta neidentifikovanog i u mekušcima, a biće još, ja sam već pomalo u panici ;))
« Poslednja izmena: 05.Maj. 2012, 01:26:18 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Otvoreno pismo za sve
« Odgovor #1 poslato: 04.Maj. 2012, 09:10:32 »
Fotografija i ja

Fotografijom uopšte se bavim od srednje škole a fotografijom prirode od fakulteta. Time se zabavljam skoro svakog dana u godini i nikad mi nije dosta. Fotografije prirode nisu komercijalne i od toga se ne može živeti, to sam znao u startu i nikad se nisam zaluđivao razmišljanjem da li je to moguće ili ne. Ja uživam prvenstveno u tome da pravim fotografije i da ih pokazujem, a ako neka nađe neku priliku da bude odštampana negde, odlično.
Sa druge strane, fotografija je roba koja itekako ima svoju vrednost i cenu. Tačno je da danas svi imaju (1 od x modela) digitalni fotoaparat i da slikaju, tj. produkcija fotografija prirode je enormno velika. Ali to ne znači da je svet pun jako dobrih fotografija, ne, krcat je lošim i prosečnim fotografijama. Cenu fotografije prirode određuje tehnički kvalitet, kompozicija, svetlo, ugao, kreativnost scene, zatim sam objekat (retkost vrste, udaljenost od kuće tj. troškovi odlaska na teren, teškoće pri pronalasku i samom fotografisanju, itd.) sa jedne strane, a sa druge strane cenu određuje tržište. Svetsko tržište je solidno ali odavde je skoro pa nemoguće dobiti dobar posao napolju a naše tržište je takoreći nikakvo. Nikakvo je jer se malo štampa i 99% njih će prvo na sve načine probati da fotografije dobiju džabe i uvek će se odlučiti za loše fotografije koje su džabe nego za dobre koje mora da plati (lično iskustvo!!!).
Mi, fotografi prirode, smo se nezvanično udružili i dogovorili da nema više ništa za dž., odnosno ima poslova koji se rade za slavu, za prijatelje i kolege a ima i onih koji se rade za pare. Ko hoće kvalitet za to mora i da plati, nema tu nikakve filozofije. E sad, ne postoji utvrđen cenovnik tako da svako u svakom konkretnom slučaju procenjuje koliko može da dobije i toliko traži. To se odnosi na naše tržište, kad su stranci u pitanju sasvim je druga priča jer oni imaju cenovnik za sve i svašta. Svremena na vreme iz raznih krajeva sveta traže mi fotografije i odmah navedu za šta će ih koristiti i koliko su spremni da plate, što naravno jako olakšava posao.
Sve može danas da se skine sa neta i iskoristi ali to ne znači da je dozvoljeno, tačnije nije i po zakonu to je krađa autorskog dela. Zakon o autorskim pravima je čak i u našoj zemlji dobar i primenjuje se. Znam više ljudi koji su dobre pare uzeli na račun toga što im je neko ukrao fotografiju. I meni su krali i to više puta i nemam ništa protiv toga, tačnije priželjkujem da mi neko ukrade fotku i objavi je negde jer onda samo nazovem, zapretim tužbom i naplatim 10x veću cifru od one koje bi dobio da sam regularno poslovao sa njim, (takav slučaj sam do sada imao 2 puta).
Nisu sve potrebe za fotografijama štamparske, u proseku jednom nedeljno mi se javi neko iz zemlje ili sveta i traži neku fotografiju za lokalne besplatne novine, maturski rad, prezentaciju na nekom simpozijumu, za predavanje u školi, itd., itd. i zbog toga sam zauzeo jedan stav kojeg se uvek držim a to je- Ako je upotreba fotografije nekomercijalna onda dajem besplatno a ako će neko na njoj zarađivati onda ne može bez obzira šta je u pitanju.
U ovom konkretnom slučaju knjige o puževima to znači sledeće- za izradu svake knjige postoji određeni budžet i u njemu mora postojati stavka -Cena fotografija, drugo, nakon objavljivanja autor je neće deliti besplatno po školama i ulici već će je prodavati, što je normalno. Znači, ako hoće moje fotke moraće i da plati za njih.
Ja takođe apsolutno razumem sve one koji slikuckaju okolo i kojima je velika čast da im neko traži i objavi neku fotografiju negde i da za uzvrat napiše njihovo ime ispod. Ko je sa tim zadovoljan, samo napred.
Moj sajt možeš proslediti bilo kome, nemam ništa protiv da me neko besplatno reklamira ;D   

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #2 poslato: 04.Maj. 2012, 14:43:15 »
Dragiša, hvala na iskrenom odgovoru!

ALI (jedan veliki ali)

Biću isto toliko iskren, pa da budemo na istom.

Praktički isto smo godište, prirodnjaštvom se bavim od 1987 (računam tu godinu jer sam se tada učlanio u lokalno ekološko društvo) i približno od tog vremena bavim se fotografijom. Do sada sam "potrošio" desetak aparata, nekoliko kilograma filma kad još digitalije nije bilo, a trenutno koristim četvrti digitalni aparat. Tekom godina mi se nagomilalo oko 100.000 fotografija koje su mi na preko sto DVD-a i zauzimaju preko jedan terabajt. Ne mislim da sam manje 'profesionalac' ako računamo uloženo vreme, trud, novac i iskustvo. IPAK, odlučio sam svesno da predstavljam onu drugu stranu, a to je amaterizam. Veći deo svoje energije posvećujem ne rezultatima, već na podstrek, jer nas ima premalo, PREVIŠE MALO!!!

Veliki je to kontradikt možda čak i paradoks što pišeš: "slikam iz zabave" ... "puno košta" ... "želim da mi plate". To je TVOJA odluka, a mislim - ne mislim nego znam jer te neprestano pominjem u kontekstu profesionalca bez mistifikacije - da si na drugoj strani novčića (takav je život uvek ima dve strane ;)). Dugo se baviš fotografijom, tu je uložen trud i novac i rezultat je kvalitet. Međutim kad govoriš "o stanju u zemlji" nesmeš da zaboraviš ni stanje u nauci. S jedne strane nema ko da ti naplati rad, a s druge društvo od tebe/nas zahteva rezultate - zato je pokrenut i ovaj forum, a ne da se takmičimo u fotografiji - za to postoji bezbroj fotografskih foruma. Ovaj forum je jedinstven, i mi smo jedinstveni. MI SMO U SRBIJI RETKE ZVERKE. Zato vreme je da se vratimo na fokus i da se stvari jednom za svagda razgarniče. Svaka slika je za mene, pa i za većinu na ovom forumu PRVENSTVENO PODATAK, to si znao kad si pristao na sradnju. Da ovo nije forum fokusiran na profesionalnu fotografiju već forum grupe ljudi koji se zalažu za unapređenje i upoznavanje naše flore i faune. Divimo se tvojim fotkama, ali se i plašim se da ćemo prevelikim naglašavanjem profesionalnosti zaplašiti i obeshrabriti one prosečne amatere - a voleo bih da smo sve brojniji.

O.K. javiću čoveku i pitati koliko je spreman da plati - pomalo zvuči ironično, ali - da bi svet znao šta živi u Srbiji i ova zemlja konačno dobije neku boju na mapama Evrope...
Eto, pogodilo me što si pisao - naročito zadnji redak koji sam uzeo veoma lično, kada kažeš da se zadovoljavam time da mi negde piše ime ispod, jer me ne poznaješ i da mi je motivacija sasvim druga - pa sam od toga napravio moralno i ironično pitanje. Samo sam bio iskren, takav sam. Istina je i to da bismo svi mi najradije živeli od svog rada i od svojih podataka, ili barem da neko ceni to što radimo ali u ovoj zemlji i u ovoj generaciji se to neće desiti ...

Voleo bih da se izjasni i neko od nas ostalih 'smrtnika'
« Poslednja izmena: 04.Maj. 2012, 15:25:26 jozi »

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #3 poslato: 04.Maj. 2012, 14:55:55 »
Nije mi baš jasno šta si hteo da kažeš?
Nema šta čoveku da nudiš moje fotke za pare, nisi mi menadžer  ;D Ne bojim se ja, naćiće on mene ako mu budem stvarno potreban. (kao i svi drugi).
Menadžer?! Hm, nije to ni tako loša ideja, možda angažujem nekog.
Jozi, naukom i slavom se ne plaćaju računi. Puno fotografija prirode sam do sada dobro unovčio i vrlo dobro znam koliko vrede i što je najvažnije vrednost im ne opada.
Nema boljeg biznisa od fotografije- imaš robu, prodaš robu, uzmeš pare a roba ti i dalje ostane i možeš ponovo da je prodaš ;D

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #4 poslato: 04.Maj. 2012, 15:06:24 »
Ne želim da trgujem s ničijim fotkama, ni s podacima, ja ne vidim pare u tome, niti sam sposoban da budem menadžer ;)
Zato ponavljam jednu rečenicu, pa da 'otvoreno pismo' ne postane otvoreno prepucavanje na forumu o biodiverzitetu:
Citat: jozi
Divimo se tvojim fotkama, ali se i plašim se da ćemo prevelikim naglašavanjem profesionalnosti zaplašiti i obeshrabriti one prosečne amatere - a voleo bih da smo sve brojniji.
Ne slažem se da su pare sve, ponekad treba znati i gladovati, i žrtvovati - to je bolest našeg društva i ove stvarne besparice. Kako nema para za račune, nema para ni za ekologiju, pa nam zato i zemlja PROPADA.
Dragiša, tvoj doprinos je nezamenjiv, svesno ili ne već si nam dao nešto što ne može da se plati - svojim pristupom učiš nam da ne sme da se stane na nekom proseku. Tvoje fotke su same po sebi vizuelan podstrek. Svaka čast i divim ti se i na tome ako uspevaš u ovom svetu da ih još plus i unovčiš. Van Gog recimo nije prodao nijednu svoju sliku dok je bio živ! :P

Nadam se da će se još neko javiti da čujemo i mišljenja drugih.
A za admine koji su pratili: ako mislite da je ova tema otišla za brbljanonicu slobodno prebacite
« Poslednja izmena: 04.Maj. 2012, 15:26:49 jozi »

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #5 poslato: 04.Maj. 2012, 20:36:16 »
Jozi i Dragiša
Nema potrebe za takvim diskusijama. Svako slika i prezentuje slike onako kako može, želi ili mora. Strast za slikanjem ima različite motive. Neko slika zbog sebe, neko zbog drugih, neko za sebe i druge. Neko slika zbog love, neko zbog želje a neko zbog love i želje za dobrim slikama.
Tu  je teško podvući crtu između svega navedenog. 
Konkretno ja slikam radi uspomena, radi učenja novih vrsta  i sl.
Imam najobičniji digitalni aparat.
Bitno je da jedni druge ne ugrožavamao sa svojim stavovima o tome da li fotografisanje treba
unovčavati ili ne. To treba da bude pojedinačni stav svakog od nas.
Ja naravno ne mogu da konkurišem u to društvo jer  ne znam i ne mogu da napravim profi snimke. Ali zato me slike podsećaju na lepe trenutke među ljudima i prirodom koje sam proveo.
Pozdrav svima i samo slikajte ;) 

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
« Odgovor #6 poslato: 04.Maj. 2012, 22:03:01 »
Dejane, hvala što si dao doprinos podelom svog mišljenja. Doprinos je stavljanje dve naizgled suprotne strane u ravnotežu.

Međutim i nije tako jednostvano a priča još nije gotova. Čulo se samo 3 čoveka, a koliko ljudi toliko ukusa. Ovaj forum je iniciran tako da ga izgrađujemo svi mi kolektivno, napravljen je za nas, a mi predstavljamo jedan spektar pristupa i stavova kao i sama priroda. Izabrali smo najsloženiju tematiku na svetu ekologiju - nemojmo očekivati da će biti lako.
Uništava se pola Srbije, najlepši kanjoni se pretvaraju u akumulacije, potapaju se sela i crkve, nemamo dovoljno podataka, a čak i država želi da nas sprečava u radu i obuzda naš entuzijazam (Vidi postove u Mehanizmi zaštite...)

Nastavak priče je ovo - zamolio sam čoveka da podeli sa nama o kakvoj knjizi se radi, i evo šta je dodao (moram da posredujem jer se komunikacija vodila na engleskom a ovo je prevod):
Citat
Postoje besplatne fotografije i fotografije sa kopirajtom. Ali besplatne uprkos slabijeg kvaliteta imaju bolju budućnost. Kopirajtovane se nemogu deliti, nemaju dug život ... besplatne se mogu skidati i kopirati, nastavljaju svoj život na internetu na Wikipedia ili drugde ... mladi mogu preko njih da upoznaju prirodu i tako nauče da se bolje brinu o njoj.

Moja knjiga će predstaviti 2200 evropskih vrsta kopnenih puževa od Portugala do Turske i Urala. Svaka od njih će imati opis i mapu. Oko 1600 vrsta već imaju fotografiju. Nažalost nisu bile uvek dostupne slike živih primeraka (samo kućice) osim kod golaća gde je neophodno da se vidi živ primerak. Fotografije dobivene od saradnika navode ime fotografa pored slike.

Više od 50 amatera iz mnogo evropskih zemalja već je doniralo svoje fotografije. Ovim ljudima se sviđa ideja da dele svoje fotografije, ali verovatno ih i čini malo ponosnim da njihovo ime ulazi u knjigu takvog obima. Zadnja knjiga sa opisom svih evropskih van-morskih mekušaca objavljena je od Westerlunda 1880-ih godina.

Lista vrsta za koje još nemam fotografije je na ovom linku: http://www.planetposter.de/molluscs/europe.htm

Ima mesta za vas jer su mnoge vrste iz tog regiona. Naravno to su ujedno vrste koje su retke i koje se teško nalaze.

« Poslednja izmena: 04.Maj. 2012, 22:28:11 jozi »

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir
Joži, moje fotografije su uvek na raspolaganju za takve stvari, ali bojim se da od puževa nemam šta da ponudim. Imam svega par čestih vrsta i tu se priča završava...

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија

jozi

• Moderator
  • Leptir
    • Zaštita prirode
Imam svega par čestih vrsta i tu se priča završava...

Pa da to je bio slučaj i sa mojim slikama a verovatno i sa Dragišinim - čoveku trebaju neke ređe vrste jer česte ima i on :-\
Ali zato daj neki link na te slike ako ih slučajno imaš online...

Милош Поповић

• Administrator
  • Leptir

Милош Поповић
ХабиПрот, Булевар Ослобођења 106/34
11000 Београд, Србија