Autor Tema: larve konjica [Aeshna sp., Libellula sp.]  (Pročitano 1049 puta)

slavko

• Leptir
larve konjica [Aeshna sp., Libellula sp.]
« poslato: 30.Apr. 2012, 17:36:13 »
nadjeni u jednoj maloj bari, vise lokvi, bilo ih je puno ispod jednog potopljenog panja
mozda Libelula depresa
« Poslednja izmena: 12.Maj. 2012, 18:07:21 Saša Rajkov »
leptirici

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
Odg: larve konjica
« Odgovor #1 poslato: 06.Maj. 2012, 11:15:15 »
Lepo. U pitanju su larve iz familije Aeshnidae, a rod verovatno Aeshna (Libellulidae su mnogo zdepastije, a zadnji par nogu doseže preko vrha abdomena).
Za nešto više eventualno bi mogla pomoći fotografija u većoj rezoluciji (recimo ona treća po redu). Međutim, određivanje do vrste ide preko abdominalnih nastavaka i maske (koja je sa ventralne strane i ne vidi se na fotografijiama).
Dobro bi došla i informacija o lokalitetu - za početak u kom delu Sribje/Balkana je slikano :D, a dalje malo detaljniji opis staništa (ili možda fotografija :)).
Da li su lokve natkrivene krošnjama, tj. u hladu?

slavko

• Leptir
Odg: larve konjica [Aeshnidae]
« Odgovor #2 poslato: 06.Maj. 2012, 15:32:06 »
hvala mnogo, bilo je nekoliko Libelula oko bare pa sam pomilsio da su njene larve ..lokva je iskopana usljed nekih radova, duboka je do 70/80 cm, prilicno muljevita. larve sam naso ispod panaj koji je bio potopljen u vodi, ziasta ih je bilo mngo na jednom mjestu. lokva je u sjeni, iznad je neko drvo... na drgoj lokvi koja je mnogo veca, kopana za potrebe skijalista u koju se slijeva neki potocic. bilo je mnogo larvi odonata koje su krace i deblje od ovih AESCHNIDAE, ali zbog mekanog terena nisam ih uspio uhvatiti za slikanje ..ali bice uskoro ponovo cu na isti teren.

lokalitet > planina Borja
1000 m.n.v
BiH, RS
leptirici

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #3 poslato: 06.Maj. 2012, 18:18:08 »
Hvala na detaljnom opisu. Voleo bih da vidim čega sve ima u toj bari  :D
Recimo da za larve sa fotografija tipujem na Aeshna cyanea, ali to je samo nagađanje.
Preporučujem da pokušaš da potražiš košuljice ako budeš u mogućnosti malo kasnije tokom leta, pošto bi za identifikaciju larvi do vrsta bilo potrebno pristojno uveličanje od preko 10x, što zahteva uzorkovanje (osim ako imaš neku jaku ručnu lupu i ključ za larve pri sebi  :-\).

Inače, važeći naziv faimilije je Aeshnidae, a roda Aeshna (Mišljenje 34 Međunarodne komisije za zoološku nomenklaturu), kako ih je i opisao Fabricius, iako nije sigurno na šta je zapravo mislio kad je opisao vrstu. 
"c" se danas mota ponegde iz ranijeg perioda, kada je ubacivano jer tako reč dobija značenje - stidljiv. Ostalo je u nazivima rodova koji su u istom periodu izvedeni iz imena roda Aes(c)hna, pa tako danas imamo npr. Caliaeschna-u.
« Poslednja izmena: 06.Maj. 2012, 18:39:25 Saša Rajkov »

slavko

• Leptir
« Odgovor #4 poslato: 08.Maj. 2012, 11:11:13 »
bice jos fotografija sa istog terena, imam nekakve kljuceve za larve, i binokularnu lupu..
a ovo c, sam naucio jos davano, pa je ostalo, u vecini starih knjiga pise sa c, ali naravno treba se pridrzavati kodeksa....
leptirici

slavko

• Leptir
« Odgovor #5 poslato: 10.Maj. 2012, 20:27:01 »
danas sam posmatrao larve pod lupom i mislim da si dobro odredio
leptirici

slavko

• Leptir
« Odgovor #6 poslato: 10.Maj. 2012, 20:33:17 »
evo jos novih larvi, posmatrajuci u kljucu ovo bi mogla biti L.depresa
imam i slke imaga ...
leptirici

Saša Rajkov

• Moderator
  • Leptir
  • Konjolovac
« Odgovor #7 poslato: 10.Maj. 2012, 22:26:56 »
danas sam posmatrao larve pod lupom i mislim da si dobro odredio

Jeste Aeshna cyanea, barem po cercima koji (jedva se vidi  ::)) ne prelaze polovinu dužine paraprocta, izduženom labium-u (masci), i lateralnim bodljama na 9. segmentu koje ne dosežu početak 10. segmenta, za razliku od A. mixta (od koje bi se mogla razlikovati po veličini, da je u pitanju kasniji larveni stadijum - A. mixta je dužine tela do 38mm, a A. cyanea preko).

evo jos novih larvi, posmatrajuci u kljucu ovo bi mogla biti L.depresa
imam i slke imaga ...

Ovde jesu u pitanju Libellulidae, i po obliku glave u pitanju ili Libellula ili Orthetrum. Obzirom da se na 8. segmentu sa dorzalne strane nazire medijalna bodlja, trebalo bi da je Libellula. Sa fotografije, dalje teško da će ići. Teoretski može da bude L. depressa, quadrimaculata ili fulva.

Obzirom da je u pitanju svež imago, i ako je to bilo pored bare, onda zagirurno unutra ima i larvi L. depressa  ;)

slavko

• Leptir
« Odgovor #8 poslato: 11.Maj. 2012, 20:37:18 »
da jako se fino vidi ta medijalna bodlja pod lupom, pokusao sam da slikam kroz okular, ali nije uspjelo,
hvala ti mnogo na detaljnom objasnjenju,
nadam se da cu nesto da naucim o odonatama, posto su mi one poslije leptira najzanimljivije

sta koristis za determinaciju larvi, imas li neke kljuceve
ja imam neke u elektronskoj formi cim budem imao vise vremena postavicu u jednu od tema..

jos jednom hvala-
pozdrav
leptirici