Autor Tema: Saturnia pyri (iz uzgajališta)  (Pročitano 3216 puta)

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Odg: Saturnia pyri
« Odgovor #20 poslato: 08.Jun. 2012, 14:17:53 »
.

Tu si u pravu, ali imam sugrađanina koji se bavi prepariranjem leptira, verovatno se ne bi naljutio da dobije lepe sveže primerke za razmenu sa ostalim kolekcionarima. Ne odobravam prepariranje, ali me vuče da gajim gusenice i da ih slikam za bazu, jer vrsta postoji kod nas hteli to mi ili ne.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #21 poslato: 11.Jun. 2012, 23:31:12 »
A.yamamai je vec introdukovana i dobro aklimatizovana, tako da se nece nista promeniti ako se i puste u prirodu...

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #22 poslato: 12.Jun. 2012, 19:03:17 »
Енка
У мом лептиродилишту су три гусенице почеле да
формирају кончасте коконе. Један се залепио за
зид пластичне флаше ???.Кокони изгледају некако
влажно. Гусенице су нагло промениле боју и почеле
са коконима да раде ;)
Јављам даље чега има ново.
Подразумева се да ћу име најлепшем дати Енка :)

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #23 poslato: 12.Jun. 2012, 20:53:26 »
.

Kad počne neka gusenica da se umotava ja onda ostale premeštam u drugu posudu da je ne bih uznemiravala dok čistim za ostalima. Umeju na razna mesta da se prikače, za zid posude, za jednu grančicu pa se umotaju u njeno lišće, između nekoliko grančica... Pošto se neke uvuku ispod papira koji služi kao pelena, ja sam im ove godine stavila sloj suvog lišća, pa su neke napravile kokon u tom lišću. Raznih građevinskih rešenja ima.

Pitanjce za one koji poznaju leptire više od mene. Gde se u prirodi učauravaju S. pyri? (To sam trebala da pitam još prošle godine, ali ... )

Citat
Подразумева се да ћу име најлепшем дати Енка :)
:o   :D
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #24 poslato: 12.Jun. 2012, 21:26:19 »
Cao Enka,
Mislim da u prirodi prave kokon umotan sa granama drveta na kom su se gostili...
Cao
F.

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
Odg: Saturnia pyri (iz uzgajališta)
« Odgovor #25 poslato: 26.Apr. 2013, 02:25:53 »
.

Društvance koje ima lutke S. pyri da li su vam se izlegli leptiri?
Prošle godine su se izlegli 23. aprila, možete očekivati prinove vrlo uskoro. Spremite im lepe, prostrane kućice.

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #26 poslato: 28.Apr. 2013, 22:41:31 »
.

Kod mene je trenutno stanje dva mužjaka sa četiri ženke. Da li su se parili ne znam, jer nisam bila kući dva dana. Nadam se da će biti još prinova, jer ima još lutaka.
Kako je kod vas?

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #27 poslato: 07.Maj. 2013, 12:11:12 »
Cao Enka,
Od mojih 14 kokona nije se jos nijedan izlegao. Pocinjem da strahujem da su lutke uginule. Danas cu otvoriti kokone da vidim u cemu je rec :(

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #28 poslato: 07.Maj. 2013, 12:20:27 »
Ja imam 2, deluju živo, pustiću ih još malo, tj. pustiću ih pa šta bude.

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #29 poslato: 07.Maj. 2013, 16:17:22 »
Kod mene su se tri primerka izlegla pre par dana.
Pozdrav, Dejan

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #30 poslato: 07.Maj. 2013, 21:29:13 »
.

Ja sam moje lutke celo vreme držala u garaži, u mrežastoj posudi i obično jednom nedeljno ih dobro orošavala da ne bi dehidrirale. Samo kada je temperatura zimi otišla ispod minus 10 držala sam ih u frižideru jer su mi prošle godine bile stalno u garaži i bilo je trulih lutki u kokonima, pa sam posumnjala da su se možda smrzle kada je bila ona jaka zima. Kako ste vi čuvali vaše kokone i koliki procenat se izlegao?

Imala sam ukupno 28 kokona, u jednom je bila sasušena gusenica a u jednom lutka sa trulim sadržajem. Kod tri leptira koji su se poslednji izlegli krila se nisu razvila, sve tri su bile ženke. Ukupno su 23 leptira odlepršala. Neki su se pre toga parili a dobila sam i jajašca. Nadam se da su oplođena. Ako se izlegu biće i za "rasad".