Autor Tema: Saturnia pyri (iz uzgajališta)  (Pročitano 3219 puta)

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
    • fotke nastale u St. Pazovi
Saturnia pyri (iz uzgajališta)
« poslato: 23.Apr. 2012, 13:59:41 »
-

Prošle godine sam hranila gusenice a danas sam dobila nagradu. Prvo su se izlegla ova tri leptira, kasnije još jedan, nadam se da će ih biti još nekoliko.

Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Odg: Saturnia pyri (iz uzgajališta)
« Odgovor #1 poslato: 23.Apr. 2012, 15:46:39 »
Bravo, slikaj izleganje, a ako neces ima ko hoce.  ::)

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #2 poslato: 23.Apr. 2012, 15:58:30 »
-

Ako ulovim, ovi su to uradili tajno.
Pohvale hrane moju sujetu, kritike me teraju da budem bolja a predlozi mi u tome pomažu.

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #3 poslato: 04.Maj. 2012, 22:37:51 »
Izleganje rano ujutro :) ocekuj oko 5-6 :))
Jesu li to sva tri muzjaka? Da li su se donjem primerku ispravila krila?
Hoces pokusati da ih paris? Bilo bi zanimljivo dobiti sledecu generaciju...ja bih rado gajio nekoliko gusenica...
Cao
F.

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #4 poslato: 04.Maj. 2012, 22:56:17 »
-

Hm, neki su se izlegli popodne, ali opet kad nisam bila prisutna, šmrc.
Imala sam peh sa njima, izlegle su se 4 ženke i dva mužjaka, od čak 15! lutki. Jedan mužjak je imao neki veliki problem, neko vreme se činilo da nije živ, pa se malo oporavio, ali se nije pario. Onaj drugi, kom se krila nisu dovolnjo razvila se pario i pokupila sam jajašca. Mukica je što sam gajila preko 80 guseničica a svega 30 se učaurilo, polovinu lutki sam dala čoveku od kog sam dobila jajašca. Nisam još bila u kontaktu sa njim, ne znam koliko se kod njega izleglo. Jajašca možeš dobiti, ima ih preko 100. Problem je što je ovo najmanje druga generacija iz incesta pa ja pretpostavljam da je to razlog što se tako malo leptira izleglo. U svakom periodu razvoja je bilo problema, gotovo svakodnevno sam nalazila uginule gusenice, kod ulutkavanja je bilo problema, neke se nisu ni umotale u svilu i uginule, neke su se umotale pa uginule, našla sam u čaurama osušene gusenice, nisu se ulutkale, neke su se ulutkale ali uginule...
Kad budeš išao kroz Pazovu najavi se da budem kući u to vreme, dobićeš jajašca. Pokušaj što pre, jajašca su stara već više od nedelju dana, verovatno će se ubrzo izleći, barem se nadam da hoće.

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #5 poslato: 05.Maj. 2012, 19:11:27 »
Cao Enka,
Ne bi trebalo da inbreeding ima neki uticaj na leptire, barem ne u tako malo generacija...ne znam koji je razlog za tako veliki mortalitet, ali moguce da neki uslovi nisu odgovarali. Cime si ih hranila? 100 jaja od 4 zenke nije bas puno...jesi li mozda probala da zenke izneses u kavezu ispred kuce? One bi mogle da privuku muzjake iz divljine i da s etime izbegne inbreeding.
Ako imaju nedelju dana, onda ce se jaja vrlo brzo izleci...ja ne znam kada bih tacno prolazio kroz pazovu, ali mozda tek iduce nedelje. Ako nije problem rado bih i male gusenice pokupio :) nikad nisam imao prilike da gajim S. pyri...ali znam da kod E.pavonia jedno 30-40% lutki ostane u dijapauzi 2 godine!
Cao
F.

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #6 poslato: 05.Maj. 2012, 19:51:13 »
-

Hranila sam ih šljivom, nisam imala krušku. Saša od koga sam dobila jajašca kaže da može i orahom, probala sam na deset gusenica, posle par dana polovina je uginula pa sam preostale nastavila hraniti šljivom.
100 jaja nije od četiri ženke, već samo od one jedne oplođene, a nakon što je snela ta jajašca ja sam je pustila u prirodu.
Ženke su bile u dvorištu tri dana, ali kod mene nisam S. pyri videla oko 20 godina! Nije se pojavio ni jedan mužjak. Saša je ranijih godina nosio ženke u Slankamenačke vinograde, ni tamo se nije pojavio mužjak. (Saturnia pavonia jeste.)

Danas su krenule da se legu :-)
Kad budeš prolazio, dođi po njih.

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
Saturnia pyri
« Odgovor #7 poslato: 23.Maj. 2012, 19:07:35 »
Doneo mi Filip par komada (Enka, iz tvog leptirodilišta su).
Kako budu rasle tako ću da ih slikivam.

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
Odg: Saturnia pyri
« Odgovor #8 poslato: 23.Maj. 2012, 19:17:35 »
-

:)

Ima još malo za poklanjanje, ako je neko raspoložen.

filip

• Ovlašćeni pristup
  • Gusenica
  • *
« Odgovor #9 poslato: 23.Maj. 2012, 22:24:02 »
Lepa fotka Dragisa! Enka, lepo napreduju gusenice, nema zrtava ;) dajem im sada divlju krusku, ali cini mi se da im se manje dopada od sljive...
Cao
Filip

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #10 poslato: 23.Maj. 2012, 22:35:16 »
-

Kad nisu odmalena jele krušku ... trebalo bi da više vole krušku, ja ih se iz detinjstva sećam, padale su samo sa kruške.
Raduje me da napreduju i jako bih volela da barem nekoliko leptira završi u prirodi.
Ja sam moju ženku pustila nakon što mi je snela stotinak jajašaca, volela bih da je imala još i da vidim leptire posle dugo vremena (ne smem da kažem koliko ... )

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #11 poslato: 23.Maj. 2012, 22:42:15 »
Ja mojima dao ringlovu i trešnju, jedu i ćutu. :)

Dragisa Savic

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #12 poslato: 05.Jun. 2012, 17:55:25 »
nakon dva presvlačenja

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #13 poslato: 05.Jun. 2012, 19:24:31 »
.

Uskoro će ulutkavanje. :)

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #14 poslato: 05.Jun. 2012, 20:30:52 »
I moje su dobrog apetita.
Svi očekujemo ulutkavanje.
Javljam kada uočim prve promene u mom leptirodilištu.
Ako bude drugih vrsta gusenica rado ću udomiti neke.
Za sada je sve Ok. Rastu, jedu i uživaju 8)
Pozdrav od Dejana

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #15 poslato: 05.Jun. 2012, 21:17:52 »
.

Dejane, pre ulutkavanja će promeniti boju u oker, prestaće da jedu i do potpunog ulutkavanja obično prođe nekoliko dana.
Tako velikih gusenica može biti samo još od Antheraea yamamai, a to mora neko da donese.
Imam neka jajašca, ako se sretno izlegu i počnu da se hrane, biće gusenica za deljenje, ali je vrsta manje atraktivna.

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #16 poslato: 06.Jun. 2012, 21:58:14 »
.

Jesu li krenule pripreme?

Дејан Ранковић

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
« Odgovor #17 poslato: 08.Jun. 2012, 08:45:47 »
Код мене још није стадијум гусенице као са твоје слике.
На јачим гусеницама је јарко зелена боја почела лагано
да добија жуће нијансе.
Поздрав од Дејана

božEnka.hric

• Moderator
  • Leptir
  • Zvocalo
« Odgovor #18 poslato: 08.Jun. 2012, 12:48:00 »
.

Meni je šest gusenica počelo da pravi kokon, neke su pobledele, neke još ne misle da se ulutkavaju.
Dejane, kad krenu sa promenom boje, imaće redak i crvenkast izmet, to je OK.

Saša Rajkov

• Ovlašćeni pristup
  • Leptir
  • *
  • Konjolovac
    • Vilinski konjici Srbije
« Odgovor #19 poslato: 08.Jun. 2012, 13:18:10 »
.

Tako velikih gusenica može biti samo još od Antheraea yamamai, a to mora neko da donese.

A nije preporučljivo obzirom da je vrsta poreklom iz Azije, i ima je kod nas, ali ne bismo hteli da doprinosimo njenom daljem širenju, ne?  :) Jer šta posle sa odraslim? Nema puštanja u divljinu, a pretpostavljam da ne biste imali srca da ih eutanazirate... :-\